W Kownie powstał największy w regionie hub ładowania samochodów elektrycznych

13 maj 2024

W Kownie miejsce miało otwarcie największego w Europie Środkowo-Wschodniej miejsca ładowania samochodów elektrycznych. W pierwszym etapie inwestycji na parkingu zainstalowano 20 ładowarek na parkingu centrum handlowego Akropolis w Kownie, która umożliwia jednoczesne ładowanie nawet 40 pojazdów elektrycznych. W drugiej fazie projektu planowana jest rozbudowę tego hubu o kolejne 20 ładowarek.

Szybkie ładowarki przy centrum handlowym

W centrum handlowym Akropolis Eleport oferuje 21 szybkich złączy o mocy 120 kW w europejskim standardzie (CCS), które w zależności od warunków pozwalają dodać 100km zasięgu nawet w czasie ok. 6 minut. Jednocześnie klienci otrzymują 16 ładowarek (Typ 2) o maksymalnej mocy 22kW. Eleport nie pozostawia samych sobie właścicieli pojazdów z japońskim standardem ładowania (CHAdeMO) oddając im do dyspozycji trzy szybkie złącza o mocy 50 kW.

 – Nowy hub ładowania wyróżnia się swoją wielkością, jednak biorąc pod uwagę natężenie ruchu, zapełnienie parkingu w centrum handlowym Akropolis w Kownie i dynamikę wzrostu liczby pojazdów elektrycznych, oczekuje się, że ładowarki zbudowane w pierwszym etapie wystarczą do zaspokajać potrzeby klientów przez trzy lata, dlatego planujemy drugi etap, aby zarówno mieszkańcy Kowna, jak i przyjezdni mogli korzystać z największego punktu ładowania, nie martwiąc się o dostępność wolnych miejsc – powiedział Kazys Pupinis, dyrektor. Eleport na Litwę i Kraje Bałtyckie.

Do tej pory w centrum Kowna i jego okolicach brakowało publicznych ładowarek. Zbudowany przez estońską firmę punkt ładowania znacznie rozszerzył możliwości ładowania właścicieli samochodów elektrycznych. Aby ułatwić klientom odwiedzanie Centrum Handlowego Akropolis, cztery szybkie ładowarki zlokalizowane są naprzeciw centrum handlowego przy kościele Świętego Krzyża, ładowarki znajdują się także pomiędzy wejściami na pierwszym piętrze, a pozostałe zlokalizowane są na drugim piętrze parkingu.

 – Grono kierowców EV na Litwie nie jest duże i musi się rozwijać. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba pojazdów elektrycznych na litewskich drogach wzrosła o 50 procent, ale w liczbach bezwzględnych to nadal nisza. Jestem przekonany, że dzięki takim projektom infrastrukturalnym ich grono będzie się rozwija, a motywacja do przesiadki na pojazdy elektryczne będzie tylko wzrastać. Wymaga to wysiłku zarówno ze strony biznesu, jak i rządu. Dziękuję firmie Eleport za rozwój i wspieranie dialogu pomiędzy różnymi interesariuszami, aby takie projekty się realizowały. Mam nadzieję niedługo zobaczyć nie tylko 50-cio procentowy wzrost w ciągu kolejnych dwóch lat, ale także więcej rejestracji pojazdów elektrycznych na Litwie niż pojazdów z silnikiem spalinowym. – stwierdził komisarz europejski Virginijus Sinkevičius.

Całkowita moc punktu ładowania w Akropolis wynosi 1500 kW, z czego większość, bo 1200 kW, przeznaczona jest do szybkiego ładowania. Po drugiej fazie, która zakończy się w 2027 r., łączna moc stacji w Akropolis w Kownie przekroczy 3 megawaty (MW).

 – W związku z szybkim rozwojem pojazdów elektrycznych pracujemy nad zaspokojeniem popytu. Wygodna infrastruktura pojazdów elektrycznych jest coraz ważniejsza dla naszych gości, a jednocześnie przyczynia się do bardziej ekonomicznego, wolnego od zanieczyszczeń i hałasu transportu. Hub zlokalizowany w pobliżu jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, jest idealnym miejscem dla ambitnego projektu, który niewątpliwie przyczyni się do zielonego zwrotu nie tylko w Kownie, ale w ogóle na Litwie – powiedziała Brigita Kuodytė, dyrektor Centrum Handlowego Akropolis w Kownie.

Aby uczcić to wydarzenie, Eleport wraz z Akropolis oferują bezpłatne ładowanie samochodów elektrycznych przez pierwsze dwa tygodnie, aż do 17 maja.

Po otwarciu tego projektu Eleport obsługuje ponad 800 punktów ładowania na czterech rynkach – w Polsce, Estonii, Łotwie i na Litwie. Tylko w tym roku Eleport planuje zainwestować w rozwój sieci ładowania ponad 20 mln euro, a w kolejnych latach inwestycja przekroczy 100 mln euro. Według planów do końca 2024 roku Eleport będzie dysponował łącznie 1350 punktami ładowania w czterech krajach.

Zostaw Komentarz