Ważne łożysko kolumny amortyzatora

20 paź 2023

Niepozorne łożyska kolumny McPhersona mają ogromny wpływ na zachowanie pojazdu podczas jazdy i w dużej mierze odpowiadają za to, czy samochód można bezpiecznie prowadzić. BILSTEIN zaleca zatem regularną kontrolę tych elementów.

Zaglądając co jakiś czas pod maskę warto upewnić się, czy łożyska kolumny zawieszenia i amortyzatory są w dobrym stanie. Ewentualna korozja, która zagraża tym elementom, może mieć potencjalnie poważne konsekwencje: jeśli łożysko amortyzatora zostanie uszkodzone, grozi to nawet pęknięciem górnego mocowania amortyzatora.

W celu diagnostyki należy zdjąć osłony z łożysk amortyzatora. Jeżeli widoczna jest rdza, łożyska należy jak najszybciej wymienić na nowe (np. na zestaw łożysk amortyzatora BILSTEIN B1), a przy okazji również komplet akcesoriów takich jak rura ochronna, odbój, górne mocowanie.

Szeroka gama akcesoriów

Sprawdzając łożyska amortyzatorów, warto zwrócić uwagę także na same amortyzatory i kolumny zawieszenia. Jeśli amortyzator przecieka i traci olej, w końcu przestanie działać prawidłowo, co spowoduje dobijanie do odbojnika i jego przedwczesne zużycie. Im dłużej eksploatuje się samochód z zużytymi amortyzatorami, tym większe ryzyko, że koszty napraw się powiększą..

Kontrolując amortyzatory nie wolno bagatelizować stanu ich osłon, ponieważ chronią one tłoczysko przed zanieczyszczeniami. Pamiętać o tym powinni zwłaszcza ci, którzy często poruszają się po drogach szutrowych. Na powierzchni tłoczyska łatwo powstają liczne drobne wgniecenia. W rezultacie amortyzator zaczyna tracić szczelność. Zestaw BILSTEIN B1 pomaga w rozwiązaniu tego problemu. Oferuje szeroką gamę akcesoriów idealnie dopasowanych do amortyzatorów BILSTEIN do praktycznie każdego typu pojazdu – zapewniają przedstawiciele firmy.

Uszkodzone wymienić

Jeśli kontrola wzrokowa wykaże, że amortyzatory przedniej osi są uszkodzone, należy je bez zbędnej zwłoki wymienić. Przedstawiciele firmy BIILSTEIN polecają ulepszone amortyzatory B6 OE. Są one w pełni zgodne z homologacją i nie wymagają żadnych dodatkowych badań. Po montażu należy koniecznie zweryfikować i ewentualnie skorygować geometrię zawieszenia, a także przeprowadzić jazdę próbną.

Zostaw Komentarz