Ważne przy zmianie opon

01 kw. 2015

tyre_change_largePonieważ przyszła pora zmienić zimowe ogumienie na letnie, eksperci Bridgestone i sieci serwisów First Stop radzą, na co zwrócić przy tej okazji uwagę.

Ocena opon

Przed przystąpieniem do wymiany ogumienia należy ocenić, w jakim stanie są opony, które mają zostać zamontowane. Nie nadają się one do użytku, jeśli głębokość ich bieżnika zmniejszy się do 1,6 milimetra lub noszą widoczne uszkodzenia. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że osiągi opon letnich, w których wysokość bieżnika jest mniejsza niż 3 mm mogą być, wyraźnie obniżone. Jazda będzie wtedy nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim niebezpieczna.

Bridgestone Ecopia Tyre LabelDobór ogumienia

Wybór konkretnego modelu opon powinien być wypadkową kilku czynników, o których wielu kierowców zazwyczaj zapomina. – Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest kierowanie się jedynie ceną opony, bądź atrakcyjnym wzorem bieżnika. Tymczasem wybór właściwego ogumienia to złożona decyzja, od której zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Warto zaufać ekspertom, którzy pomogą dobrać odpowiedni model – mówi Piotr Bałda z sieci First Stop. – Kupując nowe opony, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak rozmiar i oryginalne zalecenia producenta pojazdu, styl jazdy, rankingi opon oparte o niezależne testy, europejską etykietę opony, a dopiero w dalszej kolejności cenę i wygląd – dodaje Patryk Jasik, kierownik działu technicznego Bridgestone.

Gdzie wymieniać

FIRSTSTOPZanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego serwisu, dobrze jest dokładniej przyjrzeć się jego pracy. Jeśli to możliwe, warto zmieniać opony w punktach, które prowadzą działalność przez cały rok, a nie tylko sezonowo. Zazwyczaj są one lepiej wyposażone, a ich pracownicy mają większe doświadczenie. Punktom takim bardziej też zależy na opinii klientów. – Używane przez serwisy First Stop nowoczesne urządzenia zmniejszają ryzyko uszkodzenia opon przy montażu, pozwalają też na dokładniejsze wyważenie kół. Zatrudnieni w sieci First Stop specjaliści wykryją uszkodzenia, które amatorzy mogliby przeoczyć – mówi Piotr Bałda. Profesjonalny serwis nie zapomni także o sprawdzeniu innych niezwykle ważnych podczas wymiany ogumienia elementach, takich jak prawidłowe wyważenie kół, czy skontrolowanie stanu zaworków i wentyli, których wymiana jest rekomendowana przy każdorazowej zmianie opon.

Właściwe dokręcenie

Aby mieć pewność, że śruby nie odkręcą się w trakcie jazdy lub też nie pourywają się przy próbie odkręcenia, klucza elektrycznego bądź pneumatycznego można użyć wyłącznie do wstępnego, słabego przykręcenia kół, dociągać je natomiast należy obowiązkowo korzystając z klucza dynamometrycznego.

BS asymetryczny OutsidePrawidłowy montaż

Zanim pojazd opuści warsztat warto sprawdzić, korzystając ze wskazówek znajdujących się na ogumieniu, czy opony zostały prawidłowo zamontowane. Dotyczy to opon kierunkowych (napis ROTATION, który występuje zawsze ze strzałką, oznaczającą kierunek toczenia opony) i opon asymetrycznych (napis OUTSIDE, oznacza, że bok opony z tym oznaczeniem po zamontowaniu, powinien być widoczny na zewnątrz samochodu lub napis INSIDE – oznaczający, iż bok tej opony nie powinien być widoczny z zewnątrz).

BS pomiar ci+ŤnieniaOdpowiednie ciśnienie

Prawidłowe ciśnienie zapewnia oponom osiągnięcie maksymalnego przebiegu, dlatego warto sprawdzić wartości zalecane przez producenta dla danego auta i dopilnować, by koła były odpowiednio napompowane. Zawsze zmianie opon powinno towarzyszyć też ich odpowiednie wyważenie, by koła nie „biły” podczas jazdy i nie niszczyły w ten sposób zawieszenia auta oraz nie ograniczały komfortu jazdy.

Jeżeli auto jest wyposażone w układ monitorujący ciśnienie w oponach – TPMS (Tire Pressure Monitoring System) – upewnić się trzeba czy działa on jak należy. Jest to szczególnie istotne, gdy samochód wyposażony został w opony typu Run Flat, takie jak np. Bridgestone Potenza S001, które umożliwiają ostrożną jazdę bez powietrza na dystansie do 80 km.

Zostaw Komentarz