Większa oferta amortyzatorów sterowanych elektronicznie

10 maj 2020

 

W warsztatach samochodowych coraz częściej pojawiają się samochody wyposażone w amortyzatory sterowane elektronicznie. Zauważyła to firma ZF Aftermarket i w bieżącym roku znacznie ma powiększyć gamę tych elementów.

 

Elektronicznie sterowane amortyzatory, takie jak CDC koncernu ZF, mają wielką przewagę nad konwencjonalnymi. Dzięki nim kierowcy mogą dynamicznie wybierać i zmieniać ustawienia zawieszenia zgodnie ze swymi preferencjami, podczas gdy konwencjonalne układy jezdne mają z góry zadane parametry, będące kompromisem pomiędzy ustawieniem w kierunku komfortu lub sportu. W przypadku systemów konwencjonalnych zmiana ustawienia jest więc możliwa tylko montaż nowych części, natomiast amortyzatory SACHS CDC, ze sterowanymi elektronicznie proporcjonalnie działającymi zaworami elektromagnetycznymi, dokonują korekty siły tłumienia w ułamku sekundy. Pozwala to kierowcy cieszyć się wyjątkowym komfortem jazdy bez obawy o utratę stabilności podczas manewru omijania czy hamowania awaryjnego.

Od momentu wprowadzenia na rynek w roku 1997, firma ZF wyprodukowała około 28 milionów amortyzatorów CDC. Wykorzystywane początkowo tylko w pojazdach luksusowych, stopniowo zaczęły one trafiać także do samochodów niższych klas. Obecnie nawet małe auta, takie jak nowy Volkswagen Polo, mogą być w nie wyposażone.

W sumie, po dwudziestu latach, liczba znajdujących się w eksploatacji samochodów z amortyzatorami CDC jest całkiem spora, co oznacza, że coraz więcej takich pojazdów jest serwisowanych w niezależnych warsztatach. Same amortyzatory są bardzo trwałe, a to dzięki elektronicznemu układowi sterowania, który do pewnego stopnia może kompensować zużycie elementów odpowiedzialnych za tłumienie. Niemniej w pewnych przypadkach konieczna staje się wymiana zużytych lub uszkodzonych komponentów, np. po ciągłym użytkowaniu w trudnych warunkach drogowych lub z powodu dużego przebiegu. Inne przyczyny awarii amortyzatorów CDC to zużycie zaworów elektromagnetycznych, kabli i złączy lub uszkodzenia spowodowane przez gryzonie lub korozję.

ZF Aftermarket oferuje warsztatom naprawczym pokaźną gamę amortyzatorów CDC marki SACHS. Są one dostępne m.in. do takich modeli jak:

  • Audi A4 (2007-2015),
  • Audi Q5 (2008-2016),
  • Audi Q7 (2006-2015,)
  • Porsche Cayenne (2002-2010 oraz 2010-2017),
  • Volkswagen Touareg (2002-2010 oraz 2010-2018)

W 2020 r. oferta amortyzatorów CDC zostanie znacząco rozszerzona, bo pojawi się niej 30 dodatkowych numerów części.

W tym miejscu nie od rzeczy będzie przypomnieć, że amortyzatory elektroniczne należy obowiązkowo zastępować identycznymi częściami. Zastosowanie amortyzatorów standardowych spowodowałaby utratę homologacji pojazdu, nie wspominając o obniżeniu komfortu i bezpieczeństwa użytkowania samochodu oraz zmniejszeniu wartości auta.

Zauważyć również należy, że warsztaty nie muszą się obawiać, iż wymiana amortyzatorów CDC będzie wiązać się z dużymi wyzwaniami technicznymi. Wymiana przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku hydraulicznych, klasycznych amortyzatorów, z tą tylko różnicą, że w niektóre wersje wymagają dodatkowego zaadaptowania do systemu elektronicznego.

Zostaw Komentarz