Wiosenna kontrola amortyzatorów

20 mar 2018

Początek wiosny to zarazem początek sezonu wymiany opon z zimowych na letnie, ta zaś operacja jest dobrym momentem do kontroli elementów zawieszenia pojazdu, w tym amortyzatorów, sprężyn, górnych zestawów montażowych oraz elementów osłonowo-ochronnych.

Zima nie oszczędza elementów podwozia samochodów. Pojawiające się w jej trakcie ubytki w jezdniach stanowią duże wyzwanie dla zawieszenia. Wpadnięcie koła wyrwę powoduje bowiem powstawanie dużych sił udarowych, które mogą uszkodzić zarówno amortyzatory i sprężyny, jak i wahacze i czy opony. Niekorzystny wpływ ma również sól sypana przez drogowców. Połączona z piaskiem i wodą dostaje się między elementy ruchome i działając destrukcyjnie na części metalowe oraz metalowo-gumowe powoduje ich przyspieszone zużycie.

Dobra okazja

Pojawienie się samochodu w warsztacie w celu sezonowej wymiany opon jest więc dobrym momentem do sprawdzenia stanu zawieszenia pojazdu. Tym bardziej, że kontrola taka, w szczególności amortyzatorów, sprężyn, zestawów osłonowo-ochronnych oraz górnych zestawów montażowych, nie jest trudna, gdyż polega na dokładnym przyjrzeniu się poszczególnym elementom.

Podczas oględzin można łatwo dostrzec i zdiagnozować takie usterki jak:

 • uszkodzenia powierzchni chromowej tłoczyska amortyzatora,
 • wycieki oleju z amortyzatora,
 • uszkodzenia osłon i odbojów amortyzatora,
 • uszkodzenia sprężyn – pęknięcia, nadmierną korozję, wżery powierzchniowe,
 • uszkodzenia mechaniczne górnego zestawu montażowego,
 • wszelkie inne nieprawidłowości pozostałych elementów zawieszenia – rozerwania osłon gumowych sworzni wahacza, łączników stabilizatora, końcówek drążków, rozerwania i pęknięcia tulei metalowo-gumowych.

Groźne niesprawności

Zauważyć tu należy, że niesprawność amortyzatorów czy sprężyn zawieszenia niesie możliwość powstania wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Amortyzatory wraz ze sprężynami spełniają bowiem wiele istotnych funkcji:

 • zapewniają przyczepność koła do nawierzchni,
 • zapewniają komfort jazdy,
 • stabilizują pojazd w zakrętach,
 • zapewniają prawidłowe działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa takich jak ABS czy ESP,
 • pozwalają na bezpieczne i skuteczne hamowanie na drodze (przy sprawnym układzie hamulcowym,
 • zmniejszają ryzyko aquaplaningu,
 • zapewniają prawidłową pracę pozostałych elementów układu jezdnego pojazdu, minimalizując w ten sposób ich zużywanie się.

Dlatego specjaliści z firmy KYB, czołowego producenta amortyzatorów, wskazują, że nie wolno lekceważyć żadnych symptomów uszkodzeń czy niepokojącego zachowania pojazdu na drodze. Radzą, aby po zauważeniu jakiekolwiek niepokojących objawów niesprawnego działania amortyzatorów, sprężyn zawieszenia czy innych elementów układu jezdnego pojazdu, niezwłocznie udać się do warsztatu mechaniki samochodowej w celu profesjonalnej diagnostyki oraz dalszej naprawy.

Aplikacja dla mechaników

Przy okazji dodać tu można, że KYB, wykorzystując nowoczesne technologie, przygotowała dodatkowe narzędzia służące poprawie komunikacji warsztatu z klientami oraz zwiększające świadomość kierowców. Jednym z nich jest mobilna aplikacja – KYB Suspension Solutions App, która powstała z myślą o wsparciu codziennej pracy mechaników i warsztatów samochodowych. Dostępna jest do pobrania bezpłatnie ze sklepu App Store i Google Play. Pomaga mechanikom uświadomić klientów, że czas już dokonać wymiany zużytych bądź uszkodzonych elementów zawieszenia, jako kluczowych dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Za pośrednictwem aplikacji pracownik warsztatu bezpłatnie może:

 • przesłać kierowcy wiadomość tekstową z informacją o zidentyfikowanych uszkodzeniach w zawieszenia pojazdu oraz elementach zakwalifikowanych do wymiany. Dodatkowo do informacji dołączane są linki do filmów, przedstawiających zagrożenie i ryzyko związane z eksploatacją zużytych amortyzatorów, sprężyn zawieszenia oraz elementów montażowych.
 • przedstawić kompletną naprawę, którą warsztat przeprowadził w pojeździe klienta. Można wygenerować bezpłatnie wiadomość tekstową do kierowcy wraz z załączonymi zdjęciami, zarówno przed, jak i po wykonaniu usługi.

Różnice jak na dłoni

Równie przydatny w uświadamianiu kierowców może być przygotowany przez KYB film przedstawiający test starych i nowych amortyzatorów. Wykorzystuje on nową funkcję wirtualnej rzeczywistości, oferowaną przez YouTube, która pozwala widzowi na odwracanie głowy w dowolnym kierunku, dając wrażenie jakby znajdował się w samochodzie wraz z kierowcą. KYB jednocześnie nieodpłatnie udostępnia warsztatom specjalne okulary, dzięki czemu warsztat może zaproponować swym klientom obejrzenie filmu i w ten sposób przekonać ich co do potrzeby kontroli i ewentualnej wymiany uszkodzonych bądź wyeksploatowanych części zawieszenia.

Film przedstawia dwa identyczne samochody wykonujące różne manewry. Pierwszy pojazd ma przebieg 80000 km oraz zużyte amortyzatory, natomiast drugi jest wyposażony w nowe amortyzatory KYB. Najpierw auta wykonują razem test w formie slalomu, aby ocenić sterowność i kontrolę nad pojazdem przy prędkości 50 km/h. Następnie przeprowadzony jest test hamowania awaryjnego przy prędkości 70 km/h. Widz łatwo może zauważyć różnice w zachowywaniu się obydwu pojazdów. W trakcie testu hamowania, droga zatrzymywania pojazdu z nowymi amortyzatorami była krótsza o prawie całą długość pojazdu. Może to oznaczać różnicę między bezpiecznym zatrzymaniem a uderzeniem w przeszkodę.

Systematyczna kontrola

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że KYB zaleca także sprawdzenie zawieszenia w samochodach, które dłuższy czas były nieużywane, gdyż długi postój też może wpływać destrukcyjnie na zawieszenie. Generalnie kontrola elementów zespołu tłumiąco-resorującego powinna być przeprowadzana co 20 000 km oraz przed sezonem letnim i zimowym.

 

Zostaw Komentarz