Wodą i lodem

16 lip 2018

Zanieczyszczenia w warsztacie samochodowym to codzienność – szczególnie smary, oleje, rozpuszczalniki, pasty. Ważne jest aby pozostawały one pod kontrolą.

Z pomocą w utrzymaniu czystości w warsztacie przychodzi m.in. firma Kärcher, która w swej ofercie ma wiele urządzeń służących właśnie temu celowi. Oto dwa przykłady.

Ekologiczne myjnie

Myjnie części PC Bio to dość wyjątkowe urządzenia, choć zasada ich działania jest prosta. Zanieczyszczone olejami i smarami elementy czy narzędzia myje się w zlewie-wannie, zaś zanieczyszczenia spływają do komory umieszczonej pod spodem. W komorze znajdują się bakterie, które żywiąc się zanieczyszczeniami rozkładają je na dwutlenek węgla i wodę. Należy podkreślić, że skuteczność środka czyszczącego w PC Bio nie zmniejsza się z czasem, tak jak w przypadku myjni rozpuszczalnikowych.

Myjnie te to odpowiedź na wymagania, którym nie są w stanie sprostać myjnie rozpuszczalnikowe. PC Bio można ustawić w dowolnym miejscu warsztatu, gdyż, w przeciwieństwie do myjni rozpuszczalnikowych, nie są źródłem szkodliwych dla zdrowia i łatwopalnych oparów. Spełniają więc najsurowsze standardy BHP.

Istotne jest również, że temperatura płynu w takiej myjni pozostaje stała – jest on zawsze przyjemnie ciepły. W przypadku myjni rozpuszczalnikowych temperatura stanowi zagrożenie, gdyż wraz z jej wzrostem zwiększa się lotność i ilość rozpuszczalnika w powietrzu. W tej sytuacji każda iskra stanowi poważne zagrożenie.

Technologia PC BIO wykorzystuje preparat na bazie wody oraz naturalnych mikroorganizmów, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników i środowisko. Jednocześnie za sprawą neutralnego ph preparat może być stosowany do mycia części z plastiku, metali kolorowych, stali czarnej. Dodatkowo  inhibitor korozji znajdujący się w preparacie Kärcher PC zabezpiecza przed rdzewieniem czyszczone powierzchnie.

Wydajność tłoczenia, w przypadku urządzenia PC 100 M2 BIO, wynosi 900 litrów na godzinę, maksymalna temperatura wody to 40 stopni. Myjnia waży 44 kg,  ma zbiornik o pojemności 80 litrów.

Czyszczenie suchym lodem

Przy likwidacji uporczywych, tłustych zabrudzeń olejowych, ale też wielu innych zanieczyszczeń powszechnie spotykanych w warsztatach samochodowych, bardzo skuteczne okazują się urządzenia służące do czyszczenia suchym lodem. Jednym z takich urządzeń jest Ice Blaster IB 15/120 firmy Kärcher. Z powodzeniem usuwa ono zabrudzenia typu olej, tłuszcz, kleje, silikon itd. z różnego rodzaju powierzchni. Proces czyszczenia nie powoduje przy tym ścierania ani korozji czyszczonego materiału. Urządzenie nadaje się więc również do bardzo wrażliwych powierzchni.

Ice Blaster jest przeznaczony do użytku w branży motoryzacyjnej, ale też drzewnej, spożywczej, tworzyw sztucznych czy w drukarniach. Sprawdza się również podczas prac renowacyjnych. Jeśli chodzi o wymogi BHP, to spełnia wszelkie normy w tym zakresie, jednak przestrzegane muszą być wszystkie zalecenia i procedury przewidziane w instrukcji obsługi, gdyż jest to urządzenie wysoce specjalistyczne. I tak obowiązkowo korzystać trzeba z rękawic ochronnych, ponieważ suchy lód ma temperaturę minus 79 ºC i dotknięcie go grozi ciężkim poparzeniem. Z kolei ze względu na ryzyko uduszenia się dwutlenkiem węgla wydzielanym przez urządzenie, pomieszczenie, w którym z niego korzystamy, musi być odpowiednio wentylowane.  Urządzenia nie można też używać w strefie zagrożonej wybuchem.

Zużycie lodu oraz ciśnienie wahają się pomiędzy 30-120 kg/h i 0,2–1,6 MPa (2 do 16 bar). Strumień granulatu suchego lodu (CO2) osiąga prędkość dźwięku. Optymalizacja przepływu powietrza sprawia, że niewielka ilość sprzężonego powietrza zapewnia bardzo dobre rezultaty czyszczenia. W momencie gdy granulki o temperaturze -79ºC uderzają w zanieczyszczoną powierzchnię, różnica temperatur oraz energia kinetyczna powodują, iż zabrudzenie zostaje wykruszone. Następnie  cząsteczki lodu wnikają w szczeliny, gdzie podlegają procesowi sublimacji (przechodzenie ze stanu stałego w stan gazowy) równocześnie zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu.

Metoda czyszczenia suchym lodem może być z powodzeniem wykorzystywana przy czyszczeniu taśm montażowych, maszyn, i narzędzi.

Zostaw Komentarz