Wolfspeed i ZF ogłaszają partnerstwo

03 lut 2023

Firma Wolfspeed i koncern ZF stworzą wspólny ośrodek badawczo-rozwojowy zajmujący się innowacyjnymi systemami i urządzeniami wykorzystującymi węglik krzemu. Jednocześnie ZF inwestuje w firmę Wolfspeed, aby wesprzeć budowę najbardziej zaawansowanej technologicznie fabryki wytwarzającej wafle z węglika krzemu.

Amerykańska firma Wolfspeed, będąca producentem półprzewodników, koncentrującym się m.in. na materiałach i urządzeniach z węglika krzemu do zastosowań związanych z zasilaniem i częstotliwościami radiowymi w dziedzinach  takich jak transport, zasilacze, falowniki i systemy bezprzewodowe, oraz niemiecki koncern ZF, ogłosiły zawarcie strategicznego partnerstwa. W jego ramach ma powstać wspólny ośrodek badawczo-rozwojowy, którego celem będzie wspieranie postępu w dziedzinie systemów i urządzeń wykorzystujących węglik krzemu w zastosowaniach mobilnych, przemysłowych i energetycznych. Partnerstwo obejmie również znaczącą inwestycję firmy ZF wspierającą planowaną budowę najbardziej zaawansowanej technologicznie i największej na świecie fabryki 200 mm wafli węglika krzemu w Ensdorf w Niemczech.

Zarówno wspólny ośrodek badawczy, jak i fabryka Wolfspeed są przewidziane do realizacji w ramach Ważnych Projektów Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI) dla mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych i są uzależnione od udzielenia przez Komisję Europejską zgody na pomoc państwa.

Inicjatywa ta stanowi istotny krok w kierunku udanej transformacji przemysłowej. Wzmocni jednocześnie europejską niezależność od dostawców z innych kontynentów i służyć będzie wsparciu Europejskiego Zielonego Ładu i strategicznym celom Cyfrowej Dekady Europy – powiedział dr Holger Klein, dyrektor generalny Grupy ZF.

Ośrodek badawczy

Wspólny ośrodek badawczy, który powstanie w Niemczech ma skupić się na rzeczywistych wyzwaniach związanych z elektromobilnością i energią odnawialną. Celem współpracy jest opracowanie przełomowych innowacji dla systemów, produktów i zastosowań z węglika krzemu, obejmujących cały łańcuch wartości: od chipów do kompletnych systemów, aby spełnić specjalistyczne wymagania we wszystkich segmentach mobilności, w tym w pojazdach osobowych, komercyjnych, rolniczych i przemysłowych, a także na rynkach przemysłowych i energii odnawialnej. Do udziału w procesie innowacji zostaną zaproszeni dodatkowi partnerzy, którzy stworzą kompletną europejską sieć innowacji w obszarze węglika krzemu.

Fabryka wafli z węglika krzemu

Planowana przez firmę Wolfspeed fabryka, która powstanie w miejscowości Ensdorf w kraju związkowym Saara, ma być  w pełni zautomatyzowanym zakładem wytwarzającym wafle 200 mm z węglika krzemu. ZF zamierza wesprzeć tę inwestycję wykupując akcje Wolfspeed warte setki milionów dolarów. W ramach tej transakcji niemiecki koncern będzie posiadać mniejszościowy udział w fabryce, zaś Wolfspeed zachowa wszystkie prawa operacyjne i zarządcze.

Kolejny krok

Dodać należy, że ZF i Wolfspeed w 2019 ogłosiły partnerstwo w celu stworzenia wysoce wydajnych elektrycznych układów napędowych z falownikiem z węglika krzemu. Dla obu partnerów najnowsza inicjatywa jest więc kolejnym krokiem we współpracy nad innowacjami nowej generacji.

– Mamy silnego partnera w postaci firmy ZF, która wnosi doświadczenie w skalowaniu komponentów dla elektromobilności, a także odpowiednie kompetencje do przyspieszenia innowacji w zakresie systemów i urządzeń mocy z węglika krzemu. Jestem pewien, że to partnerstwo pozwoli przenieść technologię półprzewodników z węglika krzemu na nowy poziom globalnego rozwoju, wspierając wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i wydajności w wielu branżach – powiedział Gregg Lowe, prezes i dyrektor generalny firmy Wolfspeed.

– Wolfspeed i ZF łączą doświadczenie w dziedzinie elektroniki mocy i systemów z know-how dotyczącym zastosowań, które nie ma sobie równych w branży. Firma Wolfspeed wnosi swoje ponad 35-letnie doświadczenie w dziedzinie technologii węglika krzemu, zaś ZF dodaje kompetencje w tworzeniu całościowych systemów we wszystkich sektorach, od samochodów osobowych i pojazdów użytkowych po maszyny budowlane, energię wiatrową i zastosowania przemysłowe. Bliska współpraca pomiędzy fabryką a centrum badawczo-rozwojowym umożliwi nam opracowanie przełomowych innowacji z korzyścią dla naszych klientów – stwierdził Stephan von Schuckmann, członek zarządu ZF.

Zostaw Komentarz