Wpływ malowania i pielęgnacji felg
na układ hamulcowy

13 maj 2022
Jeśli problemy z hamulcami występują bez wyraźnej przyczyny, warto sprawdzić stan felg zamontowanych w samochodzie.

Hałas i drgania występujące w samochodzie po wymianie hamulców to typowa przyczyna składania w warsztacie reklamacji na przeprowadzoną naprawę. W większości przypadków przyczyną tych problemów są niewłaściwy montaż lub wykorzystanie produktów gorszej jakości. Bywa jednak, że wibracje odczuwane w trakcie hamowania na kierownicy i przenoszone na zawieszenie pojazdu są spowodowane niewłaściwą renowacją felg aluminiowych czy ich nieodpowiednią pielęgnacją.

 

Podczas napraw zdarzają się sytuacje, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego mechanika. Dlatego TMD Friction, renomowany producent materiałów ciernych dla branży motoryzacyjnej i właściciel marki Textar, analizuje rozmaite przypadki warsztatowe, szukając właściwych rozwiązań ułatwiających serwis i naprawę hamulców.

Częstym powodem skarg klientów są hałas i wibracje dochodzące z układu hamulcowego po wymianie tarcz i klocków hamulcowych. Bywa, że objawy takie się pojawiają, pomimo że mechanicy wykonują poszczególne etapy naprawy z największą starannością i stosują wyłącznie wysokiej jakości części zamienne, gdyż zdają sobie sprawę, iż zazwyczaj niepożądane dźwięki i wibracje wynikają z nieprawidłowego montażu lub/i użycia elementów gorszej jakości.

Gdy więc klient skarży się na hałas lub drżenie hamulców, zaś starannie przeprowadzona wymiana nowo zamontowanych elementów układu hamulcowego nie przynosi poprawy, technicy TMD Friction, którzy przeanalizowali wiele takich przypadków, zalecają, aby dokładnie sprawdzić wszystkie elementy znajdujące się w pobliżu hamulców, w tym również… felgi aluminiowe.

Jak lakierowane felgi wpływają na układ hamulcowy

– Jeśli nie można znaleźć wyjaśnienia dla problemu z hamulcami, warsztat powinien przyjrzeć się kołom z obręczami ze stopów lekkich. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić niepotrzebnych kłopotów i nadmiernych kosztów dla wszystkich stron. Wielu mechaników samochodowych nie zdaje sobie bowiem sprawy, że świeżo pomalowane lub wypolerowane felgi mogą powodować nieoczekiwane i niepożądane efekty uboczne podczas hamowania – mówi Wojciech Sokołowski, trener techniczny TMD Friction.

Wojciech Sokołowski, trener techniczny TMD Friction, właściciela marki Textar.

Przypadki tego rodzaju zdarzają się coraz częściej, gdyż malowane felgi zyskują wśród kierowców coraz większą popularność. Powszechne stało się również naprawianie i usuwanie rys z obręczy aluminiowych. Poddając felgi renowacji szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniego, profesjonalnego warsztatu. Nieprawidłowe lakierowanie może doprowadzić do nierównomiernego nałożenia warstw farby i tym samym nierównomiernego rozłożenia ciężaru na obręczy. Przy dużych prędkościach może to skutkować wpadnięciem koła w wibracje. Jest to szczególnie ważne, jeśli powierzchnia osadzenia koła po wewnętrznej stronie felgi jest również lakierowana lub została polakierowana tylko częściowo.

– Widzieliśmy przypadki, kiedy montaż lakierowanych felg aluminiowych spowodował, że wcześniejsze nieistotne drgania tarczy hamulcowej mocno się nasiliły i stały się poważnym problemem. Jak to możliwe? Moment dokręcenia koła działa bezpośrednio na tarczę hamulcową. Nawet jeśli momenty dokręcenia są prawidłowe, nierówne warstwy lakieru na feldze potęgują wszelkie różnice. Tarcza nie obraca się już równo, a w takiej sytuacji hałas i drganie hamulców są nieuchronne. Dlatego podczas wymiany hamulców warto zawsze sprawdzać osie i koła, a wszelkie problemy omawiać z właścicielem auta. Dzięki temu nie tylko klient będzie zadowolony, ale również warsztat zaoszczędzi czas i pieniądze na niepotrzebne naprawy – wyjaśnia Wojciech Sokołowski.

Pielęgnacja felg – na co zwrócić uwagę

Lakierowane aluminiowe felgi i powlekane tarcze hamulcowe nadają pojazdowi atrakcyjny, stylowy wygląd. Jednak ich nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do zniszczenia tarcz hamulcowych. Zauważając przedwcześnie skorodowane lub uszkodzone części, wielu właścicieli samochodów kwestionuje jakość produktu i składa reklamację w warsztacie lub u producenta. Tymczasem na stan felgi aluminiowej i znajdujących się za nią elementów układu hamulcowego duży wpływ ma stosowanie środka czyszczącego zawierającego agresywny kwas.

Produkowany z myślą o układach hamulcowych Textar Brake Cleaner skutecznie usuwa oleje, smary oraz inne zanieczyszczenia i może być bezpiecznie stosowany również do czyszczenia felg.
Agresywne środki pielęgnacyjne do felg pozwalają łatwo wyczyścić obręcze, ale mogą trwale uszkodzić elementu układu hamulcowego, jak np. tarcze hamulcowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Spray czyszczący z agresywnymi składnikami powoduje szybszą korozję powierzchni tarczy hamulcowej. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do korozji okładzin hamulcowych i oderwania się materiału ciernego od płytki nośnej. Ponadto kwas powoduje niszczenie części gumowych (oringi, uszczelnienia, przewody hamulcowe) i pozostałych elementów metalowych, takich jak zacisk hamulca i śruby kół – wylicza Wojciech Sokołowski. – Dlatego trzeba umiejętnie posługiwać się takimi środkami czyszczącymi. Należy nakładać je wyłącznie na felgi i w jak największym stopniu unikać kontaktu z układem hamulcowym. Warsztaty powinny uświadomić swoim klientom ten problem podczas serwisu i wyjaśnić im, że felgi aluminiowe, tarcze hamulcowe, okładziny hamulcowe i zaciski hamulcowe mogą ulec poważnemu uszkodzeniu, jeśli będą pielęgnowane nieodpowiednio. Troska warsztatu nie tylko wzmocni lojalność klientów, ale także pozwoli uniknąć sytuacji, w której wracają oni z pretensjami – dodaje trener techniczny TMD Friction.

Sezonowa wymiana opon to dobra okazja, aby doradzić klientom warsztatu, jak dbać o felgi aluminiowe bez szkody dla układu hamulcowego. Decydujące jest odpowiednie stosowanie wysokiej jakości produktów bezkwasowych. Kupując środki do czyszczenia należy zwracać uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać środków powierzchniowo czynnych, kwasu fluorowodorowego, czy innych substancji przyspieszających korozję. Preparaty takie dobrze usuwają uporczywe zabrudzenia, ale jednocześnie mogą powodować korozję układu hamulcowego i negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy samochodem.

 

 

Zostaw Komentarz