Wrażliwe przewody hamulcowe

22 lut 2022

Wymiana klocków czy szczęk jest doskonałą okazją do kontroli przewodów hamulcowych – zarówno tych sztywnych jak i elastycznych. Ich zużycie może gwałtownie osłabić skuteczność hamowania lub wręcz uniemożliwić zatrzymanie pojazdu – przypominają eksperci firmy Steinhof.

Przewody hamulcowe łączą wszystkie hydrauliczne elementy układu hamulcowego. W chwili hamowania płyn, który się w nich znajduje, przenosi siłę z pedału hamulca na tłoczki lub/i cylinderki hamulcowe. W zależności od konstrukcji układu, na tej drodze znajduje się jeszcze wiele podzespołów zarządzających tą siłą tak, aby hamowanie było wydajne i możliwie jak najbezpieczniejsze (np. pompa ABS, moduły typu Front Assist czy PreSafe). Czasem kierowca nie zdaje sobie nawet sprawy, że układ hamulcowy jest aktywowany – np. podczas pracy systemu ESP lub ASR.

Wytrzymać 200 barów

Aby wszystko działało prawidłowo, przewody powinny być w idealnym stanie, muszą być szczelne, drożne i nierozciągliwe. Rygorystyczne wymagania jakościowe nie biorą się znikąd. We współczesnych samochodach ciśnienie w układzie hamulcowym osiąga 150-200 barów. Dla porównania – ciśnienie powietrza w ogumieniu to zwykle od 2,2 do 3,0 barów.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje przewodów hamulcowych – sztywne i elastyczne. Te pierwsze są przewodami zasadniczymi i w większości przypadków używa się do ich produkcji stali (na pierwszy montaż) lub miedzi (przewody uniwersalne na rynek wtórny, dopuszczalne w wybranych krajach). Przewody elastyczne są dosyć krótkie i znajdują się wyłącznie przy kołach, łącząc podstawowe odcinki przewodów sztywnych z zaciskami/cylinderkami hamulcowymi. Przewody elastyczne mają strukturę wielowarstwową – w przekroju znajdziemy różnego rodzaju gumy, tworzywa sztuczne, siatki stalowe (oploty).

Szerokie spektrum zastosowanych surowców sprawia, że przewody są wrażliwe na szereg czynników zewnętrznych. Do najważniejszych zaliczamy uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, sól drogową oraz skrajne temperatury, zarówno niskie i wysokie, szkodzące gumie.

Im starszy samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że w aucie doszło do zużycia przewodów hamulcowych. Czasem dostrzeże to diagnosta podczas badania technicznego. Przede wszystkim jednak powinien o to zadbać mechanik i przy okazji jakiejś naprawy (np. wymiany klocków) skontrolować stan przewodów.

Nie tylko korozja

W przypadku przewodów sztywnych głównym problemem jest korozja. Najczęściej pojawia się ona na zewnątrz, ale bywa, że ujawnia się wewnątrz układu, a przyczyną jest stary, uwodniony płyn hamulcowy. Korozja przewodów prowadzi do rozszczelnienia układu. Może też doprowadzić do innej awarii, kiedy drobiny skorodowanego przewodu zatykają pompę ABS lub światło przewodu np. gdzieś na zgięciu. Korozja wewnątrz przewodów pojawia się głównie w starszych samochodach lub tych, które miały przez dłuższy czas rozszczelniony układ np. podczas oczekiwania na naprawę powypadkową.

Zjawiskiem szkodzącym przewodom elastycznym jest z kolei starzenie się gumy i tworzyw. Z czasem materiały te parcieją i pękają. Ewentualne nieszczelności będzie można dość łatwo zauważyć, ale zdarza się jeszcze inna, trudniejsza do zdiagnozowania usterka polegająca na tym, że stare przewody zatykają się lub pęcznieją jak balon pod wpływem ciśnienia płynu hamulcowego w momencie hamowania.

Stalowe czy miedziane

Zużyte przewody należy jak najszybciej wymienić. Przewody elastyczne są zazwyczaj dość jednoznacznie opisane – jako części zamienne do poszczególnych modeli samochodów.

Z przewodami sztywnymi bywa różnie. Można kupić oryginalne części stalowe. Niestety są one drogie, a do tego ich montaż często wymaga zdemontowania wielu elementów zawieszenia, ponieważ nie da się inaczej zamocować przewodów w odpowiednim miejscu.  Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się alternatywne przewody miedziane, które można wygodnie profilować pod samochodem. Należy jednak przestrzegać wymagań dotyczących parametrów przewodów (muszą być certyfikowane), a także zachowywać zasady montażowe (np. zainstalowany przewód nie może bezpośrednio dotykać karoserii lub zawieszenia).

Ważne zalecenia

Objawy, które mogą być spowodowane zużyciem przewodów hamulcowych to wycieki płynu, gumowaty pedał hamulca, wydłużenie drogi hamowania, brak działania układów kontroli trakcji oraz układów wspomagających hamowanie, wyraźny, ponadprzeciętny spadek siły hamowania wraz z rozgrzewaniem się układu hamulcowego.

Eksperci firmy Steinhof przypominają, że odkręcanie i zakręcanie przewodów hamulcowych należy wykonywać za pomocą odpowiednich narzędzi, zwracając uwagę na to, żeby nie nadwerężać tych delikatnych elementów. Z tego również powodu, nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której podczas wymiany klocków lub naprawy zawieszenia zacisk hamulcowy wisi na przewodzie elastycznym. Zacisk należy tymczasowo zamocować w inny sposób.

Podczas montażu zacisku należy zwrócić uwagę, aby unikać skręcenia elastycznego przewodu hamulcowego. Zacisk powinien być zamontowany tak, aby przewód był prawidłowo, swobodnie poprowadzony.

 

 

 

Zostaw Komentarz