Wybierają niezależnych

11 mar 2015

Wysoka jakość usług, przystępna cena napraw i zaufanie to najważniejsze kwestie decydujące o wyborze warsztatu, w którym użytkownik naprawia swój samochód. Niezależne warsztaty samochodowe, rozproszone po całej Polsce są otwarte na coraz bardziej wymagających klientów.

W ubiegłym roku polscy kierowcy aż w 90% przypadków serwisowali swoje samochody w warsztatach  niezależnych, zarówno niezrzeszonych, jak i należących do sieci producentów lub dystrybutorów części. Warto się zastanowić, dlaczego tak ogromny odsetek posiadaczy samochodów powierza swoje pojazdy serwisom niezależnym.

Jedną z niezwykle istotnych kwestii jest dostępność, a warsztaty niezależne są dostępne w całej Polsce, także w małych miejscowościach.  Dochodzą do tego względy ekonomiczne, wyszkoleni mechanicy, coraz lepsza jakość obsługi oraz europejskie regulacje dające kierowcom wolność wyboru, gdzie serwisować auto, kiedy jest ono jeszcze objęte gwarancją (zgodnie z rozporządzeniem GVO).

Większość właścicieli nowych pojazdów zna swoje prawa i coraz częściej zleca naprawy oraz okresowe przeglądy warsztatom niezależnym. Ponadto, by nie ponosić zbytecznych kosztów, stosuje w swoich samochodach tańsze, lecz również oryginalne części oferowane na niezależnym rynku przez tych samych producentów, którzy dostarczają swoje wyroby na tzw. pierwszy montaż, tyle tylko, że części te nie noszą logo producenta pojazdu, lecz znak handlowy ich rzeczywistego wytwórcy. Muszą też one spełniać warunki i zalecenia techniczne oraz specyfikacje ustalone przez producenta danego modelu samochodu.

Warsztaty niezależne, zwłaszcza sieciowe, dysponują wykwalifikowaną kadrą, doskonałym wyposażeniem, oferują krótki czas wykonania usługi, a coraz częściej również – auto zastępcze. W ten sposób stają się coraz bardziej konkurencyjni wobec ASO. Do tego dodać należy również bogaty asortyment części od niezależnych dystrybutorów, którzy zamówiony towar dostarczają warsztatom dwa, a w przypadku dużych miast nawet trzy razy dziennie – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Jak szacuje SDCM, niezależne warsztaty oferują tańsze części (o około 60%) i usługi. A ponieważ samochód stanowi niezwykle istotną pozycję kosztową w gospodarstwie domowym, przynosi to spore oszczędności rodzinnym budżetom.

Warsztaty niezależne działają w warunkach silnej konkurencji. Zatrudnieni tam mechanicy są więc odpowiednio przygotowani do pracy, a także systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, dostosowując się do coraz bardziej wymagających rozwiązań technicznych współczesnej motoryzacji.

Jak wynika z badań, ponad 84% warsztatów deklaruje chęć uczestnictwa w szkoleniach technicznych. Oferowane są one najczęściej przez niezależnych producentów i dystrybutorów części, a ich głównym celem jest podniesienie kompetencji mechaników oraz rozszerzenie ich wiedzy w dziedzinie elektroniki i mechaniki.

Z kolei badania przeprowadzane przez MotoFocus pokazują, że wizerunek niezależnego sektora napraw w oczach opinii publicznej z roku na rok staje się coraz bardziej pozytywny.

Zostaw Komentarz