Wykrywacz nieszczelności

24 maj 2016

SMT 300Wykrycie nieszczelności, zwłaszcza jeśli nie są one znaczne lub występują w trudno dostępnych miejscach pojazdu, bywa dla mechaników samochodowych sporym wyzwaniem. Dużą pomocą może wtedy być urządzenie SMT 300 firmy Bosch.

SMT 300 to urządzenie służące do wyszukiwania wycieków i nieszczelności w wielu systemach i miejscach samochodu. Pozwala ono sprawdzać szczelność zarówno zamkniętych układów (np. dolotowego czy wydechowego), jak i nadwozia. Wyposażone jest w regulator przepływu dymu oraz wskaźnik ciśnienia i podciśnienia.

W przypadku układów zamkniętych, zanim użyty zostanie dym służący za wskaźnik niepożądanych wycieków, szczelność można najpierw sprawdzić oceniając jak w układzie zmienia się ciśnienie. Dopiero w drugim etapie do układu wprowadzany jest dym, którego ilość daje się regulować, co sprawia, że łatwiej jest znaleźć małe nieszczelności.

Korzystając z SMT 300 mechanik jest w stanie sprawdzić również układ paliwowy, do badania którego  może być wykorzystywany tylko gaz obojętny (niepalny – CO2 lub azot). Zestaw „Inert Gas Pack Kit” (butla na sprężony gaz i adapter) zamawia się oddzielnie. Butla jest dostarczana pusta i trzeba ją napełnić u dostawcy gazu. Można również zamówić regulator azotu, fabrycznie ustawiony na ciśnienie 7 barów, do stosowania w warsztacie z dużymi butlami azotu. Do połączenia z SMT 300 jest wówczas potrzebny wąż z końcówkami, który także można zamówić osobno.

Wraz z urządzeniem w walizce znadują się lampa i okulary, które służą do wykrywania wycieków kolorowego dymu. Dzięki zastosowaniu okularów dym staje się wyraźnie widoczny w świetle UV emitowanym przez lampę. Do powstawania dymu nowy wykrywacz nieszczelności Boscha wykorzystuje opatentowany roztwór oleju z barwnikiem UltraTraceUV. Dym nie uszkadza żadnych elementów pojazdu, dlatego korzystając z SMT 300 nie narusza się gwarancji producenta auta.

 

Fot. Bosch

 

Zostaw Komentarz