Wymiana akumulatora w samochodach z systemem Start/Stop

08 grudzień 2019

Jeśli w samochodzie silnik automatycznie wyłącza się przy zatrzymaniu na światłach i uruchamia przy ruszaniu, oznacza to, że w pojeździe wykorzystywany jest system Start/Stop. A auta z takim systemem wymagają odpowiedniego akumulatora i odpowiedniej procedury  wymiany baterii.

System Start/Stop pozwala obniżyć zużycie paliwa, jednak stawia zwiększone wymagania wobec akumulatora. Dlatego w samochodzie z takim układem montuje się akumulator specjalnego typu (AGM lub EFB) i nie można go zastępować zwykłym akumulatorem.

Typy akumulatorów do samochodów z systemem Start/Stop

 • Akumulator AGM
  – Przeznaczony do samochodów z systemem Start/Stop z rekuperacją energii hamowania.
  – Możliwość zastosowania w miejsce tradycyjnego akumulatora.

 

 • Akumulator EFB
  – Przeznaczony do samochodów z systemem Start/Stop.
  – Możliwość zastosowania w miejsce tradycyjnego akumulatora.

Pierwsze samochody z systemem Start/Stop pojawiły się w 2007 r., obecnie już dwa na trzy nowe auta rejestrowane w Polsce mają taki system. Oznacza to, że po naszych drogach poruszają się setki tysięcy samochodów z tym układem.

Zasady przy wymianie akumulatora

 • W samochodach, w których producent zastosował akumulator AGM, należy podczas wymiany montować tylko akumulator AGM, gdyż jedynie taki zachowa pełną funkcjonalność i żywotność. Jeśli w aucie fabrycznie użyty został akumulator EFB, w jego miejsce można zastosować akumulator EFB lub AGM.

  Bosch S5 AGM i S4 EFB to akumulatory odpowiednie do samochodów z systemem Start/Stop.
 • W samochodach z systemem Start/Stop akumulator zawsze należy wymienić w warsztacie, ponieważ po wymianie należy zarejestrować akumulator w sterowniku pojazdu testerem diagnostycznym. Można do tego wykorzystać urządzenie z serii Bosch KTS.
Do zarejestrowania akumulatora w pojeździe można wykorzystać tester diagnostyczny Bosch KTS

 

Do serwisowania akumulatorów można wykorzystać ładowarki i tester akumulatorów z serii Bosch BAT.

 

 

Na koniec przypomnienie: zawsze warto profilaktycznie sprawdzić stan akumulatora przed zimą, gdy uchronić to może przed niespodziewanymi kłopotami, gdy nadejdą niskie temperatury.

 

 

 

 

 

Jacek Pudło, Bosch Autospec nr 4/70

 

 

 

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz