Wymiana amortyzatorów
w Alfie Romeo MiTo

31 paź 2017

Firma KYB, jeden z najwiekszych producentów amortyzatorów na świecie, regularnie przygotowuje ilustrowane instrukcje montażowe, pokazujące jak we właściwy sposób należy montować jej wyroby. Kolejna tego typu publikacja dotyczy demontażu i montażu kolumny amortyzatora na przodzie Alfy Romeo MiTo.

Produkowana od 2011 roku Alfa Romeo MiTo należy do najpopularniejszych modeli włoskiej marki, z wizytą takiego auta musi zatem liczyć się każdy warsztat. Dlatego firma KYB przygotowała krótki poradnik jak w samochodzie tym powinno się wymieniać dostarczane przez nią amortyzatory. Publikacja dotyczy kolumn amortyzatora przedniej osi.

A oto krok po kroku przebieg całej operacji, która szacunkowo powinna zająć około 1h (na każdą stronę).

 • Zdejmij koło.
 • Wyjmij z gniazda mocowania przewód ABS.
 • Zdejmij zabezpieczenie i wyjmij przewód hamulcowy z gniazda mocowania. Zabezpieczenie połóż w bezpiecznym miejscu, aby móc użyć go ponownie.
 • Odkręć łącznik stabilizatora.
 • Podnieś lekko i podeprzyj oś napędową, po czym odkręć dwie dolne śruby mocujące amortyzator.
 • Zdemontuj wycieraczki oraz plastikową osłonę podszybia wraz z uszczelką pokrywy silnika.
 • Odkręć górną nakrętkę mocującą kolumnę amortyzatora, jednocześnie przytrzymując amortyzator drugą ręką, aby nie upadł.
 • Wyjmij kolumnę amortyzatora od dołu i umieść właściwie w odpowiednim ściągaczu do sprężyn (najlepiej w kolumnowym ściągaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą). Następnie zdemontuj wszystkie elementy i sprawdż dokładnie ich stan techniczny. Wraz z nowym amortyzatorem zaleca się wymianę elementów współpracujących: górnego zestawu montażowego, zestawu osłonowo-ochronnego oraz sprężyny zawieszenia.
 • W trakcie montażu nowego amortyzatora, sprężyny zawieszenia, górnego zestawu montażowego oraz zestawu słonowo-ochronnego sprawdź prawidłowe ułożenie sprężyny w dolnym talerzu oporowym.

  UWAGA: Zwróć uwagę na prawidłowy moment dokręcania nakrętki mocowania trzpienia amortyzatora. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności i pozycji montażowej wszystkich elementów. Nie używaj narzędzi typu „żabka” do przytrzymania tłoczyska podczas dokręcania, gdyż dojdzie wtedy do uszkodzenia powierzchni chromowanej, co z kolei doprowadzi do wycieku oleju i uszkodzenia amortyzatora. Używaj tylko odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego celu.

 • Włóż kolumnę amortyzatora od dołu i przytrzymując jedną ręką zamocuj ją od góry. Zwalniając podparcie osi, włóż dwie dolne śruby mocujące amortyzator i dokręć je właściwym momentem. Zamocuj łącznik stabilizatora. W odpowiednie gniazda mocujące wepnij przewód hamulcowy wraz z zabezpieczeniem oraz przewód czujnika ABS. Teraz możesz zamontować koło.
 • Po opuszczeniu pojazdu na koła, dokręć górną nakrętkę mocującą odpowiednim momentem. Załóż plastikową osłonę podszybia wraz z uszczelką maski oraz zamontuj wycieraczki.

Na koniec KYB zaleca wykonanie geometrii układu zawieszenia(jest to pożądane po każdej wymianie amortyzatorów w dowolnym samochodzie). Zaleca również, aby zawsze wymieniać amortyzatory i sprężyny zawieszenia parami w obrębie jednej osi.

Dodajmy jeszcze, że cały proces wymiany amortyzatorów przedniej osi w samochodzie Alfa Romeo MiTo można zobaczyć na filmie. Należy w tym celu kliknąć w link www.youtube.com/KYBEurope, a następnie wybrać odpowiedni samochód.

Zostaw Komentarz