Wymiana ksenonów – zadanie dla profesjonalisty

25 kw. 2017

Chociaż w internecie nie brakuje rad, jak samodzielnie wymienić lampę ksenonową, w praktyce będzie o wiele bezpieczniej dla kierowcy i samochodu, gdy operacja ta zostanie zlecona profesjonalnemu warsztatowi.

Wymiana lamp ksenowych zaczyna się zwykle od dobrania właściwych do danego samochodu. Wszystkie oznaczone są literą D (ang. discharge – wyładowanie). Cyfra oznacza nie tylko typ, ale także wskazuje, czy lampa ma wbudowany zapłonnik (cyfra nieparzysta), czy też wymaga oddzielnego zapłonnika (cyfra parzysta). Z kolei oznaczenia S i R wskazują na przeznaczenie do reflektorów soczewkowych (S) lub odbłyśnikowych (R). Oznaczenia te są bardzo ważne, ponieważ kształt obudowy lamp jest do siebie na tyle zbliżony, że często zdarza się, że niewłaściwie dobrane lampy są na siłę wciskane w reflektory. Zatem np. D1S oznacza, że lampa ma wbudowany zapłonnik (co widać po bardziej masywnej podstawie) i przeznaczona jest do reflektorów soczewkowych.

Oczywiście to, że w danym modelu auta występują „bi-ksenony” nie oznacza, że do wymiany konieczne będą cztery lampy – po prostu zarówno światła mijania, jak i drogowe wykorzystują jedno źródło światła (lampę ksenonową) z ruchomą przesłoną. Aby uniknąć problemu z doborem właściwej lampy warto skorzystać np. z katalogu znajdującego się pod adresem http://www.philips.pl/c-m-au/lampy-samochodowe/wyszukiwarka-zarowek-do-pojazdu.html. Umieszczona tam wyszukiwarka umożliwia szybkie określenie potrzebnego produktu.

Nie dotykać szkła

Wbrew obiegowej opinii o groźnym wysokim napięciu zasilającym lampy ksenonowe (25-30 kV w czasie zapłonu i 85V dla podtrzymania łuku elektrycznego), ich wymiana jest bezpieczna i nie wymaga odłączania akumulatora pojazdu. Wystarczy, że zapłon jest wyłączony, a kluczyk wyjęty ze stacyjki. Dostęp do lamp ksenonowych może być nieco trudniejszy niż w przypadku reflektorów halogenowych i często wymaga odpowiednich narzędzi (na przykład kluczy typu torx).

Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić procedurę wymiany w instrukcji obsługi samochodu lub bazie danych oprogramowania warsztatowego, żeby zaoszczędzić sobie na przykład niepotrzebnego demontażu zderzaka. – Pod żadnym pozorem nie dotykamy palcami szklanej bańki lampy, ponieważ zatłuszczenie szkła może obniżyć jej żywotność. Aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa, w opakowaniu produktów Philips znajduje się specjalny kartonik umożliwiający bezpieczne wyjęcie lampy – podpowiada Tarek Hamed, z firmy Lumileds, która jest producentem lamp ksenonowych Philips.

WYMIANA KSENONÓW 2Wymieniać parami

W przypadku samochodów fabrycznie wyposażonych w system poziomowania i oczyszczania reflektorów, częścią procedury wymiany lamp powinno wprowadzenie informacji o ich wymianie do sterownika i kontrola sprawności systemu. Dodatkowo, profesjonalny mechanik zawsze zaleci klientowi warsztatu wymianę obu lamp, nawet gdy tylko jedna z nich przestała działać. Wynika to ze specyfiki lamp ksenonowych, których światło zmienia barwę wraz z postępującym zużyciem. Wymiana tylko jednej lampy spowoduje dostrzegalną na pierwszy rzut oka różnicę między reflektorami. Z kolei lekko fioletowe zabarwienie świateł to jasny sygnał, że warto wymienić obie lampy w dogodnym dla siebie momencie, zamiast szukać warsztatu, kiedy jedna z nich już się przepali.Zostaw Komentarz