Wymiana łożyska przedniego
w BMW 3, 5, X3 i X5

Tekst sponsorowany 07 gru 2021

Wymieniając łożyska w przednich kołach samochodów takich jak BMW 3, 5, X3 i X5 należy zwrócić baczną uwagę, którą stroną je montujemy, bo nietrudno popełnić błąd.

Samochód wyposażony w układy bezpieczeństwa czynnego ABS/ESP jest dzisiaj standardem. Podstawowym sygnałem, na podstawie którego systemy te w razie konieczności interweniują, jest prędkość każdego z kół mierzona przez czujnik według wskazań impulsatora znajdującego się najczęściej w uszczelniaczu łożyska. W nowoczesnych samochodach impulsator jest pierścieniem składającym się z określonej liczby par biegunów N i S.

Położenie impulsatora można łatwo ustalić, posługując się czytnikiem magnetycznym, ale uwaga! – są wyjątki od tej reguły. Dlatego warto zapoznać się poniższymi wskazówkami przygotowanymi przez specjalistów z REPXPERT.PL.

Weryfikacja

W samochodach z poniższej listy

możemy mieć problem z ustaleniem strony, z której znajduje się enkoder, gdyż:

  • Oba uszczelniacze wyglądają tak samo
  • Oba enkodery są pasywne (niemagnetyczne)
  • Tylko jedna strona jest właściwa

To że czytnik nie wskazuje działania pola magnetycznego jest w tym rozwiązaniu jak najbardziej normalne. Enkodery nie są bowiem magnetyczne i nie widać charakterystycznych linii pola na czytniku (dodatkowe informacje można znaleźć w Service Info FAG 0036).

Montaż

Na stronie WWW.REPXPERT.PL znajdziemy instrukcję montażu, która jednoznacznie wskaże, którą stroną należy wprasować łożysko:

Pierścień zewnętrzny łożyska ma szeroką fazę i to jest jedyna właściwa strona, którą należy wprasować łożysko w zwrotnicę za pomocą specjalnego narzędzia. Zakładając pierścień osadczy należy pamiętać, aby położony był zawsze zamkiem pionowo w dół.

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: WWW.REPXPERT.PL oraz na stronie WWW.SCHAEFFLER.PL

Tekst sponsorowany przez firmę Schaeffler

Zostaw Komentarz