Wymiana oleju silnikowego przed zimą

05 lis 2017

Niezależnie od tego czy tegoroczna zima będzie atakowała śniegiem oraz mrozem czy okaże się lekka i deszczowa, warto przygotować swój samochód do nadchodzącego sezonu. Ekspert firmy Shell wyjaśnia, jakie korzyści może przynieść wymiana oleju silnikowego przed zimą.

Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany oleju, to każdy właściciel auta powinien przede wszystkim stosować się do wskazówek producenta auta i informacji zawartych w książce serwisowej. Nie bez znaczenia jest również styl jazdy oraz warunki eksploatacji samochodu. Generalnie najczęściej zaleca się, aby olej silnikowy wymieniać nie rzadziej, niż co 15 tysięcy kilometrów. Według specjalistów firmy Shell warto przy tym tak planować wymiany, aby przeprowadzać je tuż przed zimą. Olej w trakcie eksploatacji traci bowiem swoje właściwości i jeśli był już dłuższy czas użytkowany, może się okazać, że nie sprawdzi się w czasie dużych wahań temperatury oraz przy wysokiej wilgotności powietrza.

Zimowa ochrona

Temperaturę, w jakiej może być używany dany środek smarny określa jego klasa lepkości. To właśnie od lepkości zależy, jak szybko olej rozejdzie się po silniku oddzielając od siebie współpracujące części i chroniąc jednostkę napędową przed zużyciem. Dlatego dokonując wymiany oleju silnikowego przed zimą należy zwrócić baczną uwagę zarówno na klasę jakości oleju, jaki i jego lepkość.

Jeżeli pozwalają na to rekomendacje producenta pojazdu, najlepiej stosować oleje w pełni syntetyczne o niskich lepkościach np. 0W-30. Produkty takie najlepiej zabezpieczą silnik zimą – po uruchomieniu pojazdu błyskawicznie dotrą do tłoków, łożysk korbowodowych i innych daleko położonych elementów wymagających smarowania.

– Niedostateczne smarowanie jednostki napędowej i jej podzespołów może spowodować poważne uszkodzenia. Nie zawsze są one widoczne natychmiast, ale po pewnym czasie ujawniają się w postaci, np. spadku mocy, nadmiernego zużywania oleju silnikowego, a w najgorszym przypadku – uszkodzenia silnika podczas zimnego rozruch – mówi Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska

Jako przykład syntetycznych olejów silnikowych, które uzyskały rekomendacje i aprobaty wiodących na świecie producentów samochodów eksperci firmy Schell wskazują produkty Shell Helix Ultra. Wykorzystana w ich produkcji technologia Shell PurePlus sprawia, że oleje te pozbawione są niemal wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w ropie naftowej. Oznacza to możliwość utrzymania jednostki napędowej w czystości i kondycji niemal identycznej z fabryczną.

Mniej zanieczyszczeń to także lepsze warunki pracy silnika. To zaś pociąga za sobą zwiększenie trwałości podzespołów oraz silnika, a także cichszą i płynniejszą jazdę. Ponadto, oleje silnikowe Shell Helix Ultra, dzięki bardzo dobrym parametrom płynięcia w niskich temperaturach, szybko docierają do wszystkich zakamarków silnika nawet w czasie dużych mrozów. Jednym z rekordzistów jest tu Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30, który zachowuje płynność w temperaturach sięgających nawet -51ºC. Ograniczenie do minimum czasu dotarcia oleju do najdalszych elementów jednostki napędowej, ułatwia uruchomienie silnika nawet w bardzo niskich temperaturach.

Dobry wybór

Wymieniając olej silnikowy przed zimą należy pamiętać, aby wybierać produkty o parametrach lepkościowych oraz jakościowych nie niższych niż wymaga producent samochodu. Stosowanie oleju zgodnego z zaleceniami zapewnia najlepszą ochronę silnika i zabezpiecza przed utratą gwarancji w przypadku nowszych pojazdów. Zastosowanie środka smarnego o niewłaściwej lepkości może doprowadzić nawet do awarii jednostki napędowej. Dla osób, które nie pamiętają numeru normy zalecanego środka smarnego, wskazówką będą informacje umieszczone na etykietach produktów. Bardzo pomocne w dobraniu oleju do auta są także narzędzia internetowe, takie jak Shell LubeMatch (lubematch.shell.pl/pl), które pozwalają precyzyjnie dopasować środek smarny do marki, modelu, rocznika i wersji pojazdu.

Zostaw Komentarz