Wymiana oleju w skrzyni automatycznej według ZF

08 wrz 2023

Automatyczna skrzynia biegów to jeden z najbardziej kosztownych  podzespołów samochodu, to też szczególnie skomplikowany element do naprawy w przypadku awarii. By uniknąć jej usterek, a jednocześnie zmaksymalizować wydajność pod kątem zużycia paliwa, należy zadbać o regularną wymianę oleju przekładniowego.

Eksperci firmy ZF Aftermarket wyraźnie podkreślają znaczenie regularnej kontroli stanu i wymiany oleju w skrzyni biegów.
Częstotliwość wymiany oleju w skrzyniach biegów ZF zależy od wielu czynników – między innymi od modelu samochodu, rodzaju skrzyni, czy też warunków, w jakich jest eksploatowana. W związku z różnymi uwarunkowaniami i rodzajami eksploatacji skrzyni, zalecamy wymianę oleju po 150.000 km, jednak w przypadku wysokich obciążeń, temperatur i w zależności od historii pojazdu, interwały wymiany mogą być krótsze. Im wyższe obciążenia skrzyni, wynikające na przykład z dynamicznego sposobu jazdy czy obciążania samochodu, tym szybciej właściwości smarne oleju ulegają pogorszeniu. Dochodzi wtedy do degradacji dodatków przeciwzużyciowych i myjących, wzrostu ilości kwasów i cząstek stałych, spadku lepkości oleju oraz zmiany jego koloru. Natomiast w przypadku przekładni innych niż ZF, należy kierować się rekomendowanymi interwałami wymian danego producenta – mówi Grzegorz Arbajter, ekspert ZF Aftermarket ds. konceptów warsztatowych.

Kiedy wymieniać bez zwłoki?

Niepokojącymi objawami, sugerującymi konieczność wymiany oleju, są brak płynnego przyspieszania podczas przełączania biegów, szarpanie przy zmianie przełożeń i zbyt późna ich zmiana, a także za wysoka temperatura oleju w skrzyni. Profilaktycznie wymiany oleju w przekładni automatycznej dobrze jest z kolei dokonać w momencie zakupu auta używanego – nie zawsze bowiem znamy historię wcześniejszego użytkowania samochodu. Styl jazdy poprzedniego właściciela, brak regularnego serwisowania lub duży przebieg mogą mieć wpływ na zły stan środka smarnego i ryzyko uszkodzeń innych komponentów. Jednym z pierwszych podzespołów, który może ulec uszkodzeniu w przypadku braku wymiany zużytego oleju w odpowiednim momencie, jest układ mechatroniki.

Jak wybrać olej?

Warto wiedzieć, że każdy typ i model przekładni automatycznej może mieć inne, odmienne wymagania co do oleju, zaś użycie niewłaściwego może skutkować wyższym zużyciem paliwa, szybszym wyeksploatowaniem podzespołów skrzyni, a nawet korozją układów elektronicznych. Poszczególne oleje do przekładni automatycznych oferowane przez ZF są idealnie dostosowane do określonych skrzyń tej marki.
Wysokiej jakości oleje przekładniowe ZF LifeguardFluid i zestawy do wymiany oleju to poszczególnych modeli automatycznych i hybrydowych skrzyń biegów gwarantują płynną zmianę biegów i pracę wolną od drgań. Dodatkowo zapewniają redukcję zużycia mocno obciążonych elementów, zoptymalizowaną lepkość dla maksymalnej oszczędności paliwa i niższej emisji CO2, a także ochronę skrzyni przez okres eksploatacji. O jakości i skuteczności olejów przekładniowych oferowanych przez ZF świadczy także wysokie zaufanie klientów i warsztatów – produkty ZF Lifeguard zostały nagrodzone Złotym Laurem Konsumenta 2023 za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii Oleje Przekładniowe.

Jak wymieniać?

Eksperci ZF zalecają, by wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów odbywała się metodą statyczną w przez przeszkolonych mechaników. Metoda ta jest wystarczająca do utrzymania właściwych parametrów pracy skrzyni i zachowania komfortu jej użytkowania. To również sposób, dzięki zużyciu około dwukrotnie mniejszej ilości oleju niż w trakcie wymiany dynamicznej, bardziej ekologiczny i ekonomiczny.

Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, na które warto postawić w trakcie wymiany oleju, jest zastosowanie kompletnego zestawu olejowego ZF, który ułatwi mechanikowi szybkie i efektywne przeprowadzenie wymiany. W jego skład w zależności od modelu skrzyni wchodzi: odpowiednia ilość oleju dobranego do potrzeb skrzyni, miska olejowa z wbudowanym filtrem, uszczelnieniem i korkiem gwintowym, nowe śruby oraz pozostałe, niezbędne uszczelki. Warto wspomnieć, że firma ZF Aftermarket oferuje również zestawy olejowe do skrzyń automatycznych innych producentów.

Przy wyborze miejsca serwisowania pojazdu warto kierować się jakością używanych w warsztacie części, profesjonalnym podejściem obsługi oraz kwalifikacjami personelu. Korzystanie z usług warsztatów należących do konceptu warsztatowego ZF [pro]Tech stanowi gwarancję jakościowego serwisu i wiedzy prosto od producenta skrzyń biegów.

E-oleje i oleje do samochodów hybrydowych

W związku z dynamicznym rozwojem rynku wtórnego oraz coraz większą liczbą naprawianych w warsztatach pojazdów elektrycznych i hybrydowych, firma ZF Aftermarket poszerza zakres oferowanych rozwiązań dla e-mobilności. Jednym z nich jest wprowadzenie nowych olejów przekładniowych przeznaczonych do pojazdów elektrycznych – ZF Lifeguard eFluid, oraz do pojazdów hybrydowych – ZF Lifeguard Hybrid. Zapewniają one najlepszą ochronę i mniejsze zużywanie się układu napędowego, zwiększoną wydajność oraz optymalną kontrolę temperatury nawet podczas intensywnego przyspieszania.

Zostaw Komentarz