Wymiana paska rozrządu w Oplu Insignia 2.0 DTH

26 maj 2021

Opel Insignia z silnikiem 2.0 DTH to dość popularny model na naszych drogach, a przez to i w warsztatach, niemniej przystępując do wymiany w nim paska rozrządu warto przypomnieć sobie całą instrukcją montażową dotyczącą tej operacji, aby przez przypadek nie popełnić jakiegoś błędu, który może mieć przykre skutki. Warto też zapewnić sobie dostęp do informacji technicznych, w tym instrukcji montażu, danych serwisowych i momentów dokręcania poszczególnych śrub. Informacje takie bezpłatnie dostępne są na portalu warsztatowym WWW.REPXPERT.PL po wcześniejszym zarejestrowaniu się na nim.

Opis procedury wymiany paska rozrządu w samochodzie Opel Insignia 2.0 DTH, w tym przypadku paska marki INA, zacząć należy od uwagi, że wraz z paskiem rozrządu i pompą płynu chłodzącego (zestaw INA 530 0562 30), wymianie podlega jednocześnie również zestaw układu paska osprzętu, który w zależności od typu wspomagania układu kierowniczego ma dla systemu hydraulicznego nr INA 529 0348 10, a dla systemu elektrycznego nr INA 529 0351 10. Zgodnie z danymi producenta pojazdu, wymianę rozrządu należy przeprowadzić przed przejechaniem przez auto 150 tysięcy kilometrów lub przed upływem 6 lat eksploatacji paska. Czas wymiany, zgodnie z instrukcją dostępną w portalu REPXPERT, wynosi 2,6 godziny.

Zauważyć należy również, że przed wymianą rozrządu trzeba doprowadzić do wyrównania się temperatury silnika i elementów zestawu paska, szczególnie zaś napinacza. Przyjmuje się, iż 20°C jest optymalną temperaturą dla wszystkich współpracujących elementów.

Wspomnijmy jeszcze, że obowiązuje ogólna zasada, że wymianie podlegają wszystkie elementy w układach paska rozrządu i paska osprzętu, stosujemy wymagane momenty dokręcenia śrub mocujących i oczywiście obracamy wałem korbowym zawsze w kierunku zgodnym z obrotami silnika.

Przed wjechaniem na podnośnik, otwarciem maski,  zdemontowaniem  górnej osłony silnika i odłączeniem przewodu masowego od akumulatora należy jeszcze tylko przygotować hydrauliczny wspornik silnika oraz zestaw blokad do rozrządów Opla.
Dalsza procedura wygląda następująco:

Luzujemy koło po stronie kierowcy i podnosimy samochód. Zdejmujemy dolną osłonę silnika. Następnie demontujemy koło i nadkole od strony kierowcy.

Luzujemy cztery śruby koła pasowego na wale korbowym (fot. 1), zdejmujemy pasek osprzętu, luzując wcześniej napinacz paska, i demontujemy koło pasowe z wału korbowego.

Fot. 1

Podpieramy silnik na wsporniku hydraulicznym i opuszczamy lekko podnośnik.

Rozłączamy przewody i demontujemy obudowę filtra powietrza (fot. 2).

Fot. 2

Zdejmujemy górną osłonę paska rozrządu (fot. 3) oraz demontujemy mocowanie silnika po sprawdzeniu czy silnik pewnie spoczywa na wsporniku hydraulicznym.

Fot .3

Jako, że układ paska rozrządu jest już w pełni dostępny, możemy przystąpić do jego wymiany. Obracamy zatem wałem korbowym w kierunku obrotów silnika (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) do ustawienia karbu w pozycji godziny 12.00, wykręcamy śrubę z otworu do blokady wałka rozrządu, wsuwamy blokadę do końca w otwór, a następnie obracamy powoli wałem korbowym do zetknięcia blokady z wałkiem rozrządu. W tym momencie wkręcamy do końca blokadę wałka rozrządu (fot. 4).

Fot. 4

Wykręcamy śrubę z obudowy pompy oleju i wkręcamy szpilkę podparcia blokady wału korbowego (fot. 5). Zakładamy blokadę wału korbowego i mocujemy ją na wale i na szpilce (fot. 6).

Fot. 5
Fot. 6

Po prawidłowym zablokowaniu wału korbowego i wałka rozrządu, z pomocą narzędzia kontrującego luzujemy koło pasowe wałka rozrządu (bez jego demontażu), luzujemy śruby mocujące napinacz paska, demontujemy blokadę wału korbowego i zdejmujemy pasek rozrządu.

Jako, że napędzana paskiem rozrządu pompa płynu chłodzącego podlega wymianie wraz z paskiem, spuszczamy płyn chłodzący odłączając dolny przewód z chłodnicy. Po zlaniu całego płynu, zakładamy ponownie dolny przewód na chłodnicę i odkręcamy śruby mocujące pompę. Ostrożnie czyścimy miejsce montażu uszczelki na bloku silnika i wycieramy wszystkie resztki płynu chłodzącego z obszaru pracy paska rozrządu. Zakładamy nową pompę, zwracając uwagę na właściwe ułożenie uszczelki, i dokręcamy ją odpowiednim momentem (25 Nm), zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Wymieniamy teraz napinacz paska rozrządu oraz rolki prowadzące i przykręcamy je znajdującymi się w zestawie śrubami. Zgodnie ze specyfikacją producenta pojazdu i danymi podanymi na portalu REPXPERT stosujemy momenty: 30 Nm dla napinacza, 25 Nm dla górnej śruby rolki prowadzącej i 50 Nm dla śruby dolnej.

Zakładamy pasek rozrządu tak aby białe oznaczenie na pasku pokryło się z wycięciem w kole zębatym wału korbowego ustawionym w pozycji godziny 9.00, po czym blokujemy koło pasowe wału korbowego przyrządem blokującym i zakładamy pasek rozrządu na pozostałe komponenty układu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zwracamy uwagę, by oznaczenia na pasku (białe kreski) pokryły się ze znakami na kole pompy paliwa oraz na kołach wałka rozrządu i wału korbowego (fot. 7 i 8).

Fot. 7
Fot. 8

Po zamontowaniu paska przystępujemy do ustawienia jego napięcia. Naciągamy napinacz zgodnie z instrukcją załączoną w zestawie rozrządu, tzn. przesuwamy napinacz w kierunku pompy paliwa, aż do ustawienia wskaźnika napięcia w pozycji B (rys. 9), jak w instrukcji Non Verbal. Dokręcamy teraz właściwym momentem (30 Nm) śrubę mocującą napinacz oraz śrubę wałka rozrządu (130 Nm).

Rys. 9

Zdejmujemy obie blokady, wykonujemy 2 pełne obroty wałem korbowym i ponownie zakładamy obie blokady. Następnie przytrzymując śrubokrętem płytę nośną napinacza luzujemy jego śrubę mocującą i zmniejszamy napięcie paska do zrównania wskaźnika napięcia napinacza z otworem na płytce nośnej, zgodnie z instrukcją pokazaną na rys. 10.

Rys. 10

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby wskaźnik napięcia nie przesunął się poniżej otworu wskazującego pozycję nominalną, gdyż w takim przypadku należy powtórzyć procedurę od czynności pokazanej na rys 9.

Jeśli wskaźnik zrównany jest z otworem pozycji nominalnej (rys. 10), przytrzymując niezmiennie napinacz w tym położeniu, dokręcamy jego śrubę mocującą momentem 30 Nm.

Zdejmujemy blokady i montujemy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności niż były demontowane.

Wraz z paskiem rozrządu wymieniamy cały zespół paska osprzętu (stosując właściwy zestaw INA), oczywiście razem z jednokierunkowym kołem pasowym alternatora OAP (fot. 11) o nr 535 0203 10 lub 535 0204 10 (w zależności od wersji – sprawdzić w katalogu części zamiennych REPXPERT).

Fot. 11

Przypominamy, że dokręcenie OAP wymaga zastosowania odpowiedniego klucza montażowego, który dostępny jest w zestawie INA – OAP o nr 400 0241 10 (fot. 12).

Fot.12

Po zamontowaniu wszystkich elementów paska osprzętu zgodnie z instrukcją zamieszczoną w portalu REPXPERT, montujemy pozostałe części i napełniamy układ chłodzenia płynem chłodzącym o specyfikacji zgodnej ze wskazaniami producenta pojazdu.

Na koniec wykonujemy jazdę próbną, po której kontrolujemy stan płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym i ewentualnie uzupełniamy stan płynu do wymaganego poziomu.

Zachęcamy do korzystania z bogatej bazy technicznej dostępnej na portalu warsztatowym WWW.REPXPERT.PL.

Artykuł sponsorowany przez firmę Schaeffler

 

Zostaw Komentarz