Wymiana poduszki amortyzatora

29 sty 2019

Poduszka amortyzatora, czyli „mocowanie” tego elementu, wymaga regularnych kontroli, podobnie jak sam amortyzator. Zużyte lub uszkodzone poduszki należy niezwłocznie wymienić. O czym należy przy tej okazji pamiętać, mówi Tomasz Ochman, ekspert firmy SKF.

Zacznijmy od wyobrażenia sobie takiej oto sytuacji: w samochodzie klasy średniej, wyposażonym w kolumny McPhersona, zdiagnozowano pogorszone prowadzenie oraz stuki od strony prawego koła, słyszalne podczas skręcania. Po weryfikacji podstawowych elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia podejrzenie pada na amortyzator. Oględziny tego elementu nie wykazują jednak jego zużycia.

– Stwierdzenie braku wycieków oleju z amortyzatora, które bardzo często towarzyszą jego uszkodzeniu, nie wyczerpuje diagnostyki tego obszaru. Równie ważnym elementem jest poduszka przykręcana na tzw. „kielichu”. Może być ona zintegrowana z łożyskiem lub występować jako oddzielny element do montażu. Wymiana poduszki nie jest trudną czynnością, choć prawdą jest, że wymaga odpowiedniego sprzętu i doświadczenia – mówi Tomasz Ochman z firmy SKF.
Poduszka, a w zasadzie łożysko, które do niej przylega, może mieć luz powstały w wyniku eksploatacji lub uszkodzenia, np. po wjechaniu w głęboką dziurę. Charakterystycznym objawem tej usterki będzie zmienione prowadzenie się auta oraz pogorszona amortyzacja nierówności. Możliwe są także słyszalne stuki, dobiegające z okolic danego amortyzatora.

– Przystępując do pracy warto zająć się dolną częścią kolumny McPhersona i odseparować wahacz oraz zwrotnicę, aby umożliwić wyjęcie całego elementu. Następnie powinniśmy odkręcić samą poduszkę, która umocowana jest do kielicha za pomocą trzech śrub. Gdy kolumnę McPhersona mamy już na stole, należy pamiętać o zastosowaniu profesjonalnego ściągacza do sprężyn. Po obniżeniu sprężyny do bezpiecznego poziomu umożliwiającego odkręcenie poduszki, za pomocą klucza dynamometrycznego możemy zamontować nowy element. Ważne jest zastosowanie nowych śrub, które –w przypadku zestawów SKF – dołączane są do każdego opakowania – tłumaczy Tomasz Ochman.

Wymiana poduszki amortyzatora dla wprawnego mechanika nie jest szczególnym wyzwaniem. Warto przy tym jednak pamiętać, że zaleca się równoczesną wymianę poduszek amortyzatorów po obu stronach auta. Jeśli uszkodzenie nie wynika np. z wjechania w głęboką dziurę, z dużą dozą prawdopodobieństwa można bowiem podejrzewać, że do wymiany kwalifikować się będzie również mocowanie po drugiej stronie.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy po dokonaniu tego typu naprawy powinniśmy obligatoryjnie skontrolować geometrię zawieszenia? – Wymiana poduszki amortyzatora związana jest z ingerencją w zawieszenie pojazdu, dlatego kontrola i ewentualne ustawienie geometrii jest obowiązkową czynnością serwisową. Odkręcenie wahacza i zwrotnicy może istotnie zmienić parametry tego układu, co widoczne jest dopiero po jakimś czasie np. w postaci nierównomiernego zużycia opon. Z tego względu, po wymianie poduszki, warto skontrolować geometrię w profesjonalnym warsztacie naprawczym lub chociażby na płycie kontrolnej, jaką dysponują stacje diagnostyczne – podsumowuje Tomasz Ochman.

Zostaw Komentarz