Wymiana podwójnego sprzęgła – szkolenie praktyczne
Obsługa dwusprzęgłowych skrzyń biegów to jeden z tematów „na czasie” w branży napraw samochodowych. Firma Schaeffler, właściciel marki LuK, przeprowadza teoretyczno-praktyczne szkolenia dotyczące tych skrzyń także w warsztatach klientów. Oto jak wygląda takie szkolenie.
Opisywane tu szkolenie z wymiany podwójnego sprzęgła w automatycznej skrzyni biegów 2CT (na przykładzie przekładni DSG koncernu Volkswagen) było główną nagrodą w konkursie “Trening wiedzy”, przygotowanym przez portal MotoFocus.pl we współpracy z firmą Schaeffler. Najlepiej z konkursowymi zadaniami poradził sobie pan Mariusz Ostrowski prowadzący warsztat w Bydgoszczy, więc to właśnie w jego zakładzie odbyło się szkolenie.
Warsztat laureata konkursu to niewielki, dwustanowiskowy obiekt, od niedawna należący do sieci MaxSerwis. Właściciel pracuje w nim wraz z synem, który być może w przyszłości przejmie zarządzanie interesem. Nagroda trafiła w odpowiednie miejsce, ponieważ właściciel warsztatu poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem usługi naprawy dwusprzęgłowych skrzyń biegów. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże szkolenie, przeprowadzone przez specjalistę firmy Schaeffler, Kacpra Zabłockiego.
Przebieg zajęć
Szkolenia przeprowadzane przez firmę Schaeffler w warsztatach są jak na razie wyjątkiem, ale jak podkreślają przedstawiciele firmy – z czasem może być ich więcej. Obecnie najczęściej kursy odbywają się w placówkach dystrybutorów, gdzie uczestniczy w nich większa liczba mechaników. Zajęcia przeprowadzane w kameralnym gronie pracowników tylko jednego warsztatu mają jednak wiele zalet – każdy ich uczestnik ma szansę samemu wykonywać poszczególne operacje, a nie tylko być ich obserwatorem, do tego może w każdej chwili zadawać pytania czy prosić o dodatkowe wyjaśnienia.
Szkolenie prowadzone przez doświadczonego specjalistę zawsze rozpoczyna się od sprawdzenia poziomu wiedzy uczestników zajęć na temat omawianego tematu. W tym przypadku z wiedzą teoretyczną było lepiej niż dobrze (wszak zwycięstwo w konkursie nie wzięło się znikąd). Mechanicy nie mieli jednak praktycznych doświadczeń z naprawą skrzyń typu 2CT.
Kolejnym etapem kursu jest przytoczenie przykładów nieudanych napraw sprzęgieł. Służy to zwróceniu uwagi na to, jak ważna jest dbałość o szczegóły w trakcie naprawy. Błędy zdarzają się każdemu, zarówno mechanikom z warsztatów niezależnych jak i autoryzowanych, jednak w tej materii doskonale sprawdza się znane porzekadło, że lepiej jest uczyć się na błędach cudzych niż własnych.
Przed przystąpieniem do wymiany sprzęgła podwójnego, mechanik musi zidentyfikować dokładnie typ skrzyni biegów. Szkoleniowiec Schaeffler wskazuje zatem, gdzie szukać informacji na ten temat. W przypadku DSG ze sprzęgłem suchym, producent dokonał ważnych zmian w roku 2010. Montaż sprzęgła starej generacji do nowszej skrzyni skutkuje wystąpieniem krytycznych błędów podczas adaptacji sprzęgła, przez co całą pracę trzeba wykonać na nowo. Dlatego lepiej poświęcić chwilę, by upewnić się, że zamówione zostały odpowiednie części.
Mechanik musi też wiedzieć, za które biegi odpowiada które sprzęgło. W przypadku siedmiobiegowej skrzyni DSG sprzęgło pierwsze – K1 – odpowiedzialne jest za załączanie biegów nieparzystych. Sprzęgło K2 odpowiada z kolei za biegi parzyste oraz wsteczny. Kluczowe oczywiście jest także rozróżnienie, które sprzęgło to K1, a które K2. Wśród ważnych informacji wstępnych, przekazywanych w czasie szkolenia, są również wskazówki, jak ocenić, czy sprzęgło dostarczone do warsztatu nie zostało uszkodzone w transporcie.
Po wstępie teoretycznym następuje część praktyczna. Uczestnicy szkolenia mogą własnoręcznie zdemontować podwójne sprzęgło, a następnie je zamontować. Podstawowym, wykorzystywanym tu narzędziem jest ściągacz znajdujący się w zestawie bazowym LuK 2CT. Specjalista Schaeffler wskazuje, jak poprawnie go zainstalować i wykorzystać, by nie uszkodzić żadnego z elementów. Instruuje również kursantów, którym elementom należy przyjrzeć się po zdemontowaniu sprzęgła. Podatne na zużycie eksploatacyjne są zwłaszcza uszczelnienia, w tym uszczelniacze modułu mechatroniki. Ich zły stan może wskazywać na konieczność wymiany całego modułu.
Montaż nowego sprzęgła to czynność, podczas której wymagana jest szczególna precyzja. Kluczowy jest dobór odpowiednich podkładek oraz wykonanie pomiarów skoku sprzęgieł. Uzyskane wyniki muszą mieścić się w zakładanych przez producenta granicach tolerancji. Osadzanie nowego sprzęgła należy przeprowadzać przy użyciu odpowiedniego ściągacza. Konieczne trzeba korzystać także z klucza dynamometrycznego.
Po zakończeniu montażu niezbędna jest adaptacja nowego sprzęgła. Wykonuje się ją przy użyciu testera diagnostycznego. Urządzenie prowadzi mechanika krok po kroku przez cały proces, więc nie powinno być z tym specjalnych problemów. Niemniej podczas zajęć specjalista Schaeffler wyjaśnia szczegółowo na czym adaptacja polega. Dodać należy, że w przypadku skrzyni 2CT adaptacja jest wykonywana wyłącznie po wymianie sprzęgła podwójnego, w trakcie eksploatacji nie jest ona konieczna ze względu na zastosowanie samoregulacji.
Opłacalność napraw skrzyń 2CT
Podczas szkolenia podejmowany jest także temat opłacalności wykonywania napraw dwusprzęgłowych skrzyń biegów. Prowadzący zwraca uwagę na rosnący potencjał rynkowy tej usługi związany z coraz większą liczbą samochodów wyposażonych skrzynie 2CT. Szacuje się, że pojazdów wyposażonych tylko w wersję skrzyni, której dotyczy opisywane szkolenie, a więc w siedmiobiegową DSG ze sprzęgłem suchym drugiej generacji, jest w Polsce ok. 360 tysięcy. Koszt zakupu narzędzi może zatem szybko się zwrócić. Warto zauważyć, że odsyłanie klientów mających problem ze skrzynią do serwisu autoryzowanego oznacza nie tylko wyższy koszt całkowity naprawy, ale także brak zarobku dla warsztatu.
Wspomnieć należy również, że mechanicy, którzy zakupią zestaw narzędzi LuK 2CT mogą wziąć udział w szkoleniu zawartym w cenie produktu (szczegóły u dystrybutorów). Za sprawą trwającej obecnie promocji, szkolenie może odbyć się w warsztacie klienta.
– Wsparcie mechaników przez firmę Schaeffler jest bardzo szerokie, głównie za sprawą portalu REPXPERT . Znajdują się na nim filmy montażowe, broszury, instrukcje przypisane konkretnym referencjom w naszym katalogu. Jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji, ma do dyspozycji także infolinię techniczną, gdzie nasi specjaliści odpowiedzą na pytania. Zdarza się nawet, że w niektórych przypadkach nasz szkoleniowiec jedzie do warsztatu klienta, by na miejscu pomóc w przeprowadzeniu naprawy – mówi Kacper Zabłocki, specjalista ds. szkoleń z firmy Schaeffler.
Opinie o szkoleniu
A oto opinie o szkoleniu uczestniczących w nim mechaników.
– Materiały szkoleniowe Schaeffler, w tym filmy, są pod względem merytorycznym zrealizowane w sposób wyczerpujący. Jedynym minusem jest to, że w trakcie zapoznawania się z nimi nie można zadawać pytań. Na szkoleniu jest to możliwe. Można też zobaczyć i dotknąć poszczególne elementy oraz pod okiem instruktora samemu przeprowadzić naprawę, co jest wielką zaletą – mówi Mariusz Ostrowski, właściciel warsztatu, w którym przeprowadzone zostało szkolenie. – W tej chwili sądzę, że byłbym w stanie podjąć się wymiany podwójnego sprzęgła w skrzyni 2CT. Być może jeszcze jakieś kwestie pojawiłyby się w trakcie konkretnej naprawy, bo jak wiadomo każdy przypadek jest inny. Właśnie dlatego dobrą rzeczą jest infolinia techniczna. Moim zdaniem wsparcie, jakie oferuje marka LuK procentuje w dwie strony, gdyż mechanicy są lepiej zaznajomieni z produktem oraz z metodami napraw, natomiast producent ma dzięki temu mniej reklamacji i większą sprzedaż – dodaje.
– W warsztacie z ojcem pracuję już od 10 lat. Z zawodem mechanika samochodowego wiążę swoją przyszłość. Mojego taty nie trzeba namawiać do udziału w szkoleniach czy na inne formy poszerzania wiedzy. Jest nastawiony na zdobywanie nowych umiejętności specjalistycznych i szukanie pomysłów na rozwój warsztatu – mówi Daniel Ostrowski, syn właściciela warsztatu, który również uczestniczył w zajęciach. – Szkolenie na pewno było przydatne, gdyż znalazło się w nim dużo wiedzy praktycznej. Wcześniej na temat naprawy skrzyń dwusprzęgłowych miałem tylko wiedzę czysto teoretyczną. Teraz więc o wiele łatwiej będzie mi podejść do takiej naprawy. Zdecydowanie wolę taką formę zajęć od szkoleń ogólnych, podczas których poruszany jest tak szeroki zakres tematów, że tak naprawdę można wykorzystać tylko nieduży procent przekazywanej wiedzy.
Więcej informacji na temat produktów marki Schaeffler oraz szkoleń technicznych można znaleźć na stronie internetowej: www.repxpert.pl/pl