Wymiana sworznia i tulei czy całego wahacza

09 mar 2019

Zawieszenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Niemniej i przy naprawach zawieszenia niektórzy kierowcy szukają oszczędności, a jednym ze sposobów jest wymiana samych tulei lub sworzni, a nie całych, kompletnych wahaczy.

Producenci pojazdów korzystają zwykle z wahaczy stalowych lub aluminiowych. I w jednych i w drugich tkwią z reguły sworznie i tuleje. Zadaniem sworzni jest umożliwienie swobodnego obrotu zwrotnicy koła wokół osi pionowej, tuleje pozwalają natomiast na ruch wahacza względem nadwozia i jednocześnie tłumią drgania, wynikające z pracy zawieszenia. Z tego też względu są one najszybciej się zużywającymi elementami zawieszenia. Możliwość zastosowania zestawu naprawczego składającego się samego sworznia i tulei, zamiast wymiany kompletnego wahacza, zależy od konkretnego przypadku.

Opłacalność wymiany jedynie tulei lub sworznia zamiast całego wahacza zależy od wielu czynników. Warto wspomnieć, że nie w każdym samochodzie jest ona możliwa, ponieważ sworzeń może być integralną częścią wahacza (np. w wahaczach aluminiowych). W przypadku wymiany sworznia nie zawsze musimy demontować wahacz, dlatego w niektórych autach zastosowanie zestawu naprawczego może być opłacalne. Inaczej jest w przypadku tulei, które wciska się w wahacz. W kosztach robocizny nie ma różnicy, czy demontujemy cały wahacz i go wymieniamy czy robimy to tylko po to, by wymienić tuleje. Należy zatem wziąć pod uwagę przebieg elementów zawieszenia i cenę poszczególnych części. Może się wtedy okazać, że wymiana „na raty” przewyższy wraz z robocizną koszt nowego zestawu – mówi Tomasz Ochman z firmy SKF.

Trzeba też zaznaczyć, że nie w każdym typie wahacza wymiana połączonych z nim elementów jest bezpieczna. Nie należy tego robić w przypadku zawieszenia aluminiowego. Aluminium jest materiałem znacznie bardziej plastycznym niż stal, więc wciskanie tulei w taki wahacz może doprowadzić do jego deformacji. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie zestawu naprawczego do wahacza stalowego, warto pamiętać, by nie robić tego więcej niż jeden raz. Po pierwsze, duży przebieg może znacznie nadwerężyć strukturę wahacza, co w przypadku elementów zawieszenia istotnych dla bezpieczeństwa jest bardzo groźne. Po wtóre, wciskanie sworzni czy tulei w wahacz powoduje rozkalibrowanie ich gniazd, a zatem po kolejnej wymianie elementy te nie będą należycie osadzone.

Usterki sworzni i tulei objawiają się zazwyczaj poprzez stuki i pogorszone prowadzenie pojazdu. O ile zużyta tuleja nie ma zbyt dużego wpływu na komfort i bezpieczeństwo jazdy, o tyle wyrwanie sworzeń może doprowadzić do tragedii, gdyż kierowca traci wówczas kontrolę nad samochodem. Dlatego wymiana kompletnego wahacza jest najlepszym, bo najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Wymiana jedynie tulei lub sworznia nie zawsze jest możliwa, a opłacalność takiego zabiegu zależy od wielu czynników. Do kluczowych należy jakość zastosowanych części. W SKF mamy tego świadomość, dlatego produkujemy zestawy naprawcze oraz poszczególne elementy zawieszenia, które w pełni odpowiadają standardom podzespołów stosowanych na tzw. „pierwszy montaż”. Warto stosować takie części, gdyż dają one gwarancję bezpieczeństwa i dłuższej eksploatacji w porównaniu do tanich zamienników – podsumowuje Tomasz Ochman.

 

Zostaw Komentarz