Wymieniasz rozrząd? Wymień też pompę!

11 mar 2022

W większości popularnych modeli samochodów z rozrządem paskowym, pasek zębaty napędza także pompę cieczy chłodzącej. Airtex – producent OE – rekomenduje okresową wymianę całych zestawów rozrządu obejmujących także pompę cieczy, gdyż tylko takie postępowanie daje gwarancje prawidłowego funkcjonowania rozrządu i układu chłodzenia przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Brak wycieków płynu chłodniczego oraz cicha praca łożysk sprawiają, że niektórzy mechanicy rezygnują z montażu nowej pompy cieczy przy okazji wymiany rozrządu. Tak jest bowiem szybciej i taniej. Tymczasem to duży błąd, przynajmniej z dwóch powodów.

Stara grozi awarią

Jak wskazuje praktyka warsztatowa, jest wielce prawdopodobne, że po wymianie rozrządu stara pompa odezwie się bardzo szybko. Być może będzie to efekt jej naturalnego zużycia, być może jej żywotność zmniejszy się na skutek większego obciążenia wywołanego nowym paskiem. Tak czy siak opisana awaria oznaczać będzie konieczność ponownego demontażu rozrządu.

Wycieki niemal pewne

W wielu modelach samochodów pompą cieczy reguluje się naciąg paska zębatego w sposób ostateczny lub wstępny. Próba regulacji starą pompą prawie zawsze kończy się osłabieniem jej uszczelnienia i wyciekami. A zatem, jeśli w silniku pompa cieczy odgrywa jakąkolwiek rolę w napinaniu paska, należy ją wymienić obowiązkowo, niezależnie od tego w jakim jest stanie.

Dodatkowe wskazówki

Specjaliści z firmy Airtex radzą też, aby przy okazji wymiany pompy cieczy dokładnie zapoznać się z procedurą odpowietrzania danego silnika – czasem wymaga ona otwarcia dodatkowych zaworów odpowietrzających, a czasem także użycia ciśnienia do wypchnięcia powietrza np. z nagrzewnicy wnętrza. Warto również wymienić płyn chłodniczy i sprawdzić działanie termostatu (lub przeprowadzić pod tym kątem wywiad z użytkownikiem pojazdu).

Polegaj na oryginałach

Mechanicy, wymieniający rozrząd lub części z nim współpracujące, takie jak np. pompa cieczy chłodzącej, generalnie starają się pracować na oryginalnych lub przynajmniej markowych częściach zamiennych, bo tylko takie gwarantują odpowiednią wytrzymałość przez kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów (typowa żywotność rozrządu paskowego o to od 60 do 120 tys. km). Problem w tym, że nie każdy orientuje się w rynkowej ofercie i prawidłowo rozpoznaje producentów OE.
Nie wszyscy więc wiedzą, że do grupy tych producentów od lat należy Airtex – jeden z największych na świecie wytwórców pomp samochodowych. Tymczasem jedna na dwanaście fabrycznie montowanych pomp cieczy pochodzi z fabryk Airtex, choć zazwyczaj pompy te są inaczej „obrendowane” inaczej.

Zostaw Komentarz