Wyrównany finał Young Car Mechanic
Za nami 7. krajowy finał konkursu Young Car Mechanic. Uczestnicy polskiej edycji aż do ostatniego zadania rywalizowali o tytuł najlepszego młodego mechanika. Walka była wyrównana do ostatnich minut, a zwycięzcą okazał się Dominik Fic z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krakowie i to on będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale na Węgrzech.
Dziesięciu krajowych finalistów spotkało się 20 i 21 maja w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie, by wziąć udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych mechaników w tej części Europy. Mogli sprawdzić się w dziesięciu konkurencjach przygotowanych przez partnerów, którymi są czołowi dostawcy komponentów w branży motoryzacyjnej: Bosch, Continental, Elring, Febi, Mann-Filter, Meyle, Schaeffler, Shell, Varta oraz ZF Aftermarket.
Przygotowane konkurencje dotyczyły diagnostyki modułów sterujących, kontroli układu hamulcowego, wymiany uszczelniacza wału korbowego, pomiaru dwumasowego koła zamachowego, montażu sprzęgła, testu akumulatora czy ustawienia pierścienia napinającego w skrzyniach biegów TCT.
Sekcja ciężarowa
Oprócz czynności serwisowych związanych z obsługą pojazdów osobowych na uczestników czekały również zadania dotyczące pojazdów ciężarowych. Przygotowane zostały przez firmę ZF Aftermarket i były podzielone na test teoretyczny oraz część praktyczną. Pierwszy zakładał sprawdzenie wiedzy na temat układu pneumatycznego stosowanego w ciągnikach siodłowych. W drugiej części zawodnicy musieli zbudować najprostszy pneumatyczny układ hamulcowy, jaki można zastosować w pojeździe ciężarowym.
Temat serwisowania pojazdów ciężarowych jest obecny w konkursie Young Car Mechanic od ubiegłorocznej edycji. Nadal jest to więc nowość w programie przygotowanych konkurencji.
– Poziom przygotowania uczestników oceniam bardzo dobrze, zwłaszcza, że zadanie, które przygotowaliśmy w tym roku było związane z segmentem pojazdów komercyjnych. Podczas rozmów z uczestnikami łatwo można było wywnioskować, że niewielu z nich miało do czynienia z pojazdami ciężarowymi w szkole. Wiedza, którą staraliśmy się nie tylko egzekwować, ale również przekazać, była więc dla nich czymś nowym. Niezwykle budujący jest fakt, że kilka osób z tego grona jest poważnie zainteresowanych tym, by związać swoją przyszłość z serwisowaniem pojazdów użytkowych. To oznacza, że wciągnięcie sekcji ciężarowej na listę konkurencji było właściwą decyzją – mówi Grzegorz Arbajter, ekspert ds. konceptów warsztatowych ZF Aftermarket.
Fundacja Inter Cars nowym partnerem
Największą nowością konkursu było dołączenie jako partnera Fundacji Inter Cars, która dla każdego z finalistów ufundowała nagrody w postaci jednorazowego stypendium w wysokości 1000 zł na rozwój talentów i zainteresowań każdego z uczniów. Najlepsze 3 osoby, które znalazły się na podium krajowej edycji konkursu, otrzymały od Fundacji także iPady PRO.
Zaangażowanie Fundacji Inter Cars nie ograniczyło się wyłącznie do sponsorowania nagród. Podczas zmagań uczestników 7. Krajowego finału Young Car Mechanic na miejscu obecny był również Jakub Dźwierzyński, stypendysta programu Akcelerator Fundacji Inter Cars. I chociaż nie brał bezpośrednio udziału w zawodach, dzięki Fundacji miał okazję poznać środowisko i spróbować swoich sił na przygotowanych stanowiskach.
– Kuba jest stypendystą naszego programu Akcelerator. Niestety, nie mógł wystąpić w konkursie jako pełnoprawny uczestnik, ponieważ szkoła, w której się uczy, nie jest objęta programem Młode Kadry. Natomiast bardzo chciał wziąć udział w rywalizacji i poczuć ten klimat oraz zmierzyć się z najlepszymi z całej Polski. W ramach programu Akcelerator wszyscy nasi stypendyści mają swoich mentorów, którzy się nimi opiekują. Jego mentor dowiedział się o tym, że Kuba ma chęć wziąć udział w konkursie i mu to umożliwił, organizując całe przedsięwzięcie. Niestety nie może być klasyfikowany jako laureat ze względu na to, że nie spełnia wymagań formalnych regulaminu. Natomiast był z nami obecny i bardzo się cieszymy, że osiąga sukcesy – mówi Katarzyna Orlikowska, starsza specjalistka ds. projektów strategicznych w Fundacji Inter Cars.
– Cieszę się, że się tutaj znalazłem. Nie sądziłem, że poziom konkursu będzie aż tak wysoki. Do rozwiązania wyznaczonych zadań niezbędna okazała się zarówno wiedza teoretyczna, praktyczna, jak i umiejętność logicznego myślenia. Sądzę, że uczestnicy byli naprawdę świetnie przygotowani. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to konkurs dopięty na ostatni guzik, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Dzięki takim konkursom jak ten, utwierdzam się w przekonaniu, że chciałbym związać swoją przyszłość z branżą motoryzacyjną, za co dziękuję również wszystkim z Fundacji Inter Cars – dodje Jakub Dźwierzyński.
Warto wspomnieć, że nie jest to jedyny stypendysta programu Akcelerator, który brał udział w tym wydarzeniu. Drugim, już pełnoprawnym, uczestnikiem konkursu Young Car Mechanic był Łukasz Stępniewski, który zajął w krajowym finale drugie miejsce.
– Poziom konkursu Young Car Mechanic to w moim odczuciu liga światowa i z pewnością numer jeden w Polsce. Byłem już na wielu konkursach i trochę zadań mam za sobą. Organizacja, poziom zadań oraz ich wszechstronność sprawiają, że inicjatywa organizowana przez Inter Cars to naprawdę europejski top – mówi Łukasz Stępniewski, finalista z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.
Najlepsi z najlepszych
Dziesiątka finalistów walczyła o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz szansę na reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wypracował ją sobie Dominik Fic z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, który zajął pierwsze miejsce w finale krajowym 7. edycji konkursu Young Car Mechanic. Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Stępniewski z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, a podium zamknął Marcin Król z Zespołu Szkół nr 7 w Katowicach.
Poziom konkursu był niezwykle wyrównany, czego dowodem jest klasyfikacja generalna ze szczegółową punktacją zawodników. Przewaga punktowa w czołówce była niewielka, co pokazuje jak dużo emocji towarzyszyło tegorocznej edycji Young Car Mechanic.
Na koniec parę rad do partnerów konkursu dla młodych adeptów rozpoczynających zawodową przygodę z branżą motoryzacyjną.
– Motoryzacja zmienia się niezwykle dynamicznie. Co za tym idzie, natłok informacji jest bardzo duży i trudno jest czasem się w tym odnaleźć. Ważne jest, by potrafić odsiać fałszywe informacje od prawdziwych. Sugerowałbym, żeby młodzi ludzie weryfikowali źródła, które są dostępne i umiejętnie z nich korzystali. Wiele osób wykonuje coś na pamięć lub na zasadzie prób i błędów, choć dokładne instrukcje są w zasięgu ręki. Wystarczy poszukać właściwej informacji technicznej i wykonać krok po kroku czynności według wskazówek, by poprawnie zamontować dany podzespół lub coś zdiagnozować – mówi Marek Matejkowski, technical services manager w Schaeffler Polska
– Młodzi mechanicy nie powinni się obawiać o to, że nie będą mieć co robić w przyszłości. Epoka silników spalinowych potrwa jeszcze długo. Jak powiedział jeden z uczestników, trzeba liczyć na siebie i uczyć się cały czas. Szkoła wskazuje im ewentualny kierunek lub jedynie pokazuje co mogą zrobić, natomiast to od nich zależy jakiego wyboru dokonają. Powinni być dociekliwi w dążeniu do zdobycia wiedzy, a jej źródeł mamy sporo. Od stron internetowych przez specjalistyczne książki, szkolenia, konkursy takie jak Young Car Mechanic, aż po spotkania z dostawcami – mówi Korneliusz Kąkol, sales manager IAM Poland w Elring Polska.
– Przede wszystkim warto być otwartym na wiedzę. Podczas rozmów z zawodowymi mechanikami słyszę, że ci którzy się nie uczą i nie rozwijają, nawet nie stoją w miejscu, ale się cofają. Motoryzacja zmienia się w bardzo szybko, więc mechanik, który będzie miał zamkniętą głowę na nowe wiadomości, nie będzie mógł nadążyć za zmieniającą się branżą – podsumowuje Grzegorz Arbajter z ZF Aftermarket.