Z lepszą widocznością na wakacje

28 cze 2023

Producent wycieraczek samochodowych TRICO radzi, jak w starszych samochodach poprawić widoczność przez przednią szybę. Problem jest poważny, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo jazdy.

Każdy, kto miał okazję przesiąść się z 10-15 letniego używanego auta do egzemplarza fabrycznie nowego, zwrócił zapewne uwagę, że różnica w widoczności przez przednią szybę jest kolosalna. Uwypukla się ona zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych. Czy można poprawić widoczność w starym samochodzie?

Dokładne mycie

Poprawianie widoczności powinno rozpocząć porządne umycie szyby. Nie chodzi tu o automatyczny program w myjni, tylko o mycie ręczne z zastosowaniem dobrych środków do szkła. Co ważne – należy szybę umyć dokładnie po obu stronach. Ślady tłuszczu bardzo skutecznie usuw płyn do mycia naczyń.

Nie polerować

Umycie szyby ujawnia zazwyczaj drobne rysy na jej powierzchni. Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy można je spolerować. Technicznie jest to oczywiście wykonalne, ale lepiej tego nie robić, ponieważ wypolerowane miejsca mogą zniekształcać widok. Oczywiście jeśli jakaś firma deklaruje, że potrafi wykonać taką usługę bez wspomnianego efektu ubocznego – można spróbować, ale lepiej już na wstępie jasno wyjaśnić, że ewentualne „soczewkowanie” będzie powodem reklamacji.

Zadbać o płyn do spryskiwaczy

Latem płyny nie zamarzają, więc producenci najtańszych środków nie muszą specjalnie przykładać się do komponowania ich składu. Niektóre niewiele odbiegają od wody, więc nie są zbyt skuteczne. Dobry płyn łatwo rozpuszcza zanieczyszczenia, ułatwia usuwane owadów (choć do tego lepiej kupić specjalny środek) i nie pozostawia smug.

Odpowiedni dobór piór wycieraczek

Sama długość piór to nie jedyne kryterium doboru wycieraczek. Należy także zwrócić uwagę na wybór rodzaju pióra. Zazwyczaj zastanawiamy się nad klasycznymi modelami z widocznym stelażem oraz wycieraczkami bez stelaża (tzw. bezszkieletowymi). Te pierwsze są wystarczające w przypadku aut, których szyba nie jest zbyt mocno wyprofilowana. W pozostałych lepiej zainwestować w wycieraczki bezszkieletowe, które znacznie lepiej dopasowują się do szyby i lepiej przylegają do niej podczas jazdy autostradowej.

W piórach wycieraczek TRICO z Memory Curve Steel® znajduje się specjalna stalowa konstrukcja nośna, która po zamontowaniu do samochodu dopasowuje się do szyby, a później „zapamiętuje” swoje wykrzywienie. To coś w rodzaju odkształcenia plastycznego, które zapewnia właściwą pracę pióra wycieraczki w każdym miejscu przylegania. Użytkownik nie jest w stanie zobaczyć tego rozwiązania, ale doskonale widzi efekt jego działania. Szyba jest oczyszczona dokładnie, tak jak z zestawem wycieraczek fabrycznych a w przypadku tanich, budżetowych modeli aut może się okazać, że nawet lepiej – mówi Sławomir Lewczuk z Trico.

Wymiana szyby

Wymiana szyby wydaje się przesadnie radykalnym posunięciem, ale mimo wszystko warto wziąć pod uwagę taką opcję. Po pierwsze – przednie szyby do popularnych modeli są tańsze niż może się to wydawać. Zazwyczaj całkowity koszt razem z wymianą zamyka się w kwocie 1000 zł. Po drugie nowa szyba daje zupełnie inne wrażenia z jazdy. Poprawa widoczności dostrzegalna jest zarówno podczas jazdy pod słońce jak też nocą, przy padającej mżawce. Na nowej szybie znacznie wydajniej pracują także wycieraczki.

Inwestując w nową szybę nie wolno zapominać o tym, aby dokupić do nich dobrej klasy wycieraczki – takie jak np. TRICO. Wysoka jakość pióra (sam materiał oraz sposób jego naostrzenia), prawidłowo skonstruowany szkielet (lub w przypadku modeli bezszkieletowych system nośny Memory Curve Steel®) gwarantują, że wycieraczka będzie skutecznie spełniać swoją funkcję ograniczając do minimum eksploatacyjne zużycie powierzchni, po której pracuje. Tanie zamienniki ze względu na niską skuteczność oczyszczania szyby muszą zawsze pracować dłużej, a każdy dodatkowy cykl przekłada się przecież na szybsze zużywanie szkła.

Zostaw Komentarz