Zadbać o świece żarowe

25 sty 2022

Wielu kierowców nie poświęca świecom żarowym wiele uwagi, dopóki nie pojawią się problemy z uruchomieniem silnika. To błąd, który może kosztować dużo nerwów, czasu i pieniędzy.

Najważniejszym zadaniem świec żarowych jest zapewnienie płynnego startu silnika wysokoprężnego w niskich temperaturach. Jednak ich zakres działania jest dużo szerszy. Oto przykłady sytuacji, do których dochodzi, jeśli świece żarowe nie działają prawidłowo:

  • paliwo spala się niecałkowicie, co skutkuje powstawaniem większej ilości sadzy. W konsekwencji może to doprowadzić do szybszego zatkania filtra DPF czy awarii sondy lambda,
  • dochodzi do nadmiernego dymienia, a spaliny zawierają zbyt dużo szkodliwych substancji,
  • silnik ma słabe osiągi.

Jak zapobiegać

Aby uniknąć tego typu sytuacji przede wszystkim należy zwracać uwagę na nietypowe objawy podczas uruchamiania samochodu i w czasie jazdy. Pierwszym i najbardziej oczywistym symptomem jest inne niż dotychczas działanie kontrolki świec żarowych. Powinna ona po przekręceniu kluczyka zapalić się na kilka sekund, po czym zgasnąć. Inne oznaki to: zwiększona emisja białego dymu z rury wydechowej, głośniejsza lub nierówna praca silnika, niższa moc, zwiększone zużycie paliwa.

Stan świec żarowych można sprawdzić za pomocą multimetru. Pokaże on, czy doszło do przerwy w obwodzie lub zwarcia. Jest to proste badanie, które można wykonać bez wyjmowania świec.

Należy pamiętać, że świece żarowe osiągają granicę zużycia zwykle jedna po drugiej. Jednorazowa wymiana całego zestawu kosztuje mniej niż wielokrotna wymiana pojedynczych uszkodzonych świec żarowych.

Jak wybrać

Wybór świecy żarowej może być niełatwym zadaniem. Nie dość, że ustalenie, które będą odpowiednie do danego samochodu sprawia czasem spore trudności, to różnią się one również jakością. Dlatego warto sięgać po produkty uznanych marek, takie jak np. dostępne w ofercie Inter Cars świece żarowe ISKRA. Zostały one bowiem zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne ciśnienia i temperatury, a także zapewnić trwałość i stabilność działania bez spuchnięcia trzpienia i uszkodzenia spirali grzejnej. Nie bez znaczenia jest również, że do wyboru jest aż 350 referencji tej marki. Dzięki temu można znaleźć odpowiednią świecę przeznaczoną do konkretnego modelu samochodu.

Jak wymieniać

Podczas wymiany świec żarowych koniecznie trzeba pamiętać o kilku sprawach:

  • W większości przypadków nadmierne napięcie powoduje uszkodzenie świecy żarowej. Przed wymianą należy więc sprawdzić cały układ elektryczny. Jeśli napięcie jest utrzymywane zbyt długo na skutek wadliwie działających przekaźników lub sterowników, może dojść do uszkodzenia spirali grzejnej lub/i stopienia pręta grzejnego.
  • Należy uważać, żeby nie uszkodzić wtyczki.
  • Świecę żarową trzeba wykręcać i wkręcać za pomocą klucza dynamometrycznego. Wykręcanie na siłę grozi ukręceniem świecy.
  • Przed zamontowaniem nowych świec trzeba oczyścić ich gniazda. Do usunięcia nagaru należy użyć zestawu rozwiertaków. Zapobiegnie to przedwczesnemu uszkodzeniu świecy żarowej.

Procedura wkręcania nowych świeć powinna wyglądać następująco:

  • wstępnie należy ręcznie wkręcić nową świecę żarową do oporu.
  • następnie trzeba ustawić klucz dynamometryczny na prawidłowy moment i dociągnąć świece.

    Pamiętać należy, że niedostateczne dokręcenie świecy żarowej może prowadzić do przedmuchu spalin i słabej wydajności elektrycznej. Z kolei przekroczenie zalecanego momentu obrotowego grozi uszkodzeniem korpusu (zagnieceniem szczeliny powietrznej) świecy żarowej.

 

Zostaw Komentarz