Zakorkowani

05 cze 2019

Wedle danych zebranych w raporcie TomTom Traffic Index, który opisuje sytuację drogową na świecie, najbardziej zakorkowany jest Mumbaj, największe miasto Indii liczące, nie do wiary – 23 miliony mieszkańców. Na kolejnych miejscach uplasowały się dwa południowoamerykańskie miejskie giganty, stolica Kolumbii – Bogota (ponad 8 milionów mieszkańców) i Peru – Lima (11 milionów).

Kto chce szukać w raporcie poloniców, ten je też znajdzie. Oto bowiem wśród najbardziej zakorkowanych miast Europy poczesne, siódme miejsce zajęła Łódź, a dwa oczka za nią zameldował się Kraków. Dwiema najbardziej zakorkowanymi metropoliami Europy okazały się Moskwa i Stambuł, co żadną niespodzianką nie jest, za to dość sensacyjnie na pudle znalazł się również Bukareszt.

Piszącym te słowa przydarzyło się kiedyś utknąć w godzinach szczytu w okolicach Wielkiego Bazaru w Stambule, skąd próbowali przedostać się do hotelu położonego poza centrum tego ogromnego miasta. Widok otaczających bazar ulic był surrealistyczny. Wszystko stało absolutnie bez ruchu do tego stopnia, że obserwator miał wrażenie, iż ogląda zdjęcia w Google Street View.

Za kierownicą jednej z taksówek siedział zażywny, wąsaty kierowca, któremu brakowało tylko fezu na głowie, by wyglądał jak wycięty z turystycznego folderu. Taksówkarz ów popadł w stan zbliżony do anabiozy i nie wykonywał najmniejszych nawet ruchów. Nie wykazywał też żadnych oznak irytacji. Na pytanie, czy nie można by jego taksówką dojechać do hotelu, westchnął ciężko, po czym oświadczył, że jeśli chce się noc spędzić w hotelowym łóżku, lepiej udać się tam per pedes.

Dwugodzinny wieczorny spacer po tym fascynującym mieście okazał się bardzo przyjemny, zaś widok z hotelowego okna niezbicie dowodził, że słowa stambulskiego taryfiarza nie były jedynie poetycką emfazą. Pobliska arteria stała bowiem na gipsowo, tworząc ciągnącą się po horyzont widowiskową łunę świateł.

Trudno w tym korkowaniu dostrzec jakiś większy sens. Może jednak przyszłość należy do elektrycznych hulajnóg, elektrycznych wrotek i elektrycznych butów?

 

Zostaw Komentarz