Zalety zawieszenia pneumatycznego
w porównaniu z tradycyjnym

17 maj 2021

 

Zawieszenie pneumatyczne jest coraz częściej stosowane, bo pod wieloma względami znacznie góruje nad zawieszeniem ze sprężynami śrubowymi, drążkami skrętnymi czy resorami. Przede wszystkim zaś zapewnia wyższy komfort jazdy.

 

Obecnie około 5% nowych samochodów osobowych jest wyposażanych fabrycznie w zawieszenie pneumatyczne, przy czym odsetek ten stale rośnie. Z początku zawieszenie tego typu było oferowane jedynie w autach wyższych klas, jednak w ciągu ostatnich kilku lat trend ten zmienił się i teraz możemy znaleźć je również w modelach ze średniej półki cenowej.

Zmiana ta została spowodowane głównie rosnącymi wymaganiami konsumentów odnośnie bezpieczeństwa, stabilności oraz, co najważniejsze, komfortu. Najlepszą odpowiedzią na te trzy wyzwania okazuje się właśnie zawieszenie pneumatyczne.

Sztywność (ugięcie) sprężyny

Aby zrozumieć dlaczego ten rodzaj zawieszenia zapewnia najlepszą z możliwych kombinację bezpieczeństwa, stabilności i komfortu jazdy, należy trochę bardziej zgłębić temat sztywności sprężyny i jej wpływu na zachowanie się pojazdu na drodze.

Otóż sztywność sprężyny można zdefiniować jako siłę potrzebną do jej ugięcia (ściśnięcia). Związek pomiędzy sztywnością sprężyny i masą pojazdu definiuje czy pojazd został skonfigurowany na przykład w kierunku komfortu czy też ustawień sportowych. Ogólnie rzecz ujmując im większa sztywność, tym większa stabilność lecz zmniejszony komfort, a im mniejsza sztywność tym większy komfort kosztem stabilności. Dobierając konwencjonalne sprężyny zawsze trzeba się więc godzić na jakiś kompromis pomiędzy komfortem, a stabilnością.

Tu jednak pojawia się taki oto problem, że stosunek masy pojazdu i sztywności sprężyn zmienia się wraz ze wzrostem tej pierwszej. I to niekiedy bardzo istotnie. Kiedy wybieramy się na wakacje, a wyładowany bagażami samochód jest dodatkowo obciążony kompletem pasażerów, masa pojazdu jest niewątpliwie znacznie większa niż gdy autem jeździ jedna osoba. Aby ruchy (oscylacje) takiego pojazdu utrzymać na podobnym poziomie co pojazdu mniej obciążonego, należałoby skorygować sztywność sprężyn zawieszenia. Jeśli zabieg taki się uda mamy do czynienia z komfortem prowadzenia niezależnym od obciążenia, niestety w przypadku sprężyn (śrubowych, resorów, drążków skrętnych) okazuje się to trudne wykonalne.

W przypadku zawieszenie pneumatycznego nie ma z tym natomiast żadnego kłopotu, adaptacja taka odbywa się dzięki progresywnej charakterystyce miechów powietrznych i zmianie objętości powietrza wewnątrz ich rękawów gumowych. Sprężyny zwojowe nie mają takiej możliwości, dlatego komfort lub stabilność będą się zmieniać w zależności od obciążenia.

Kontrola wysokości

Gdy samochód zostanie mocno załadowany, zawieszenie tradycyjne obniża się. Skraca to w sposób naturalny skok amortyzatora i pojazd ma tendencję do „dobijania” na nierównej nawierzchni czy podczas wjazdu w dziurę w drodze. Co więcej, obniżenie pojazdu ma również wpływ na zbieżność i nachylenie kół, a to z kolei bezpośrednio wpływa na zużycie opon, prowadzenie i zachowanie pojazdu szczególnie na nierównej drodze.

Układ zawieszenia pneumatycznego jest wyposażony w czujniki poziomu (wysokości), które pozwalają, między innymi, na utrzymanie pojazdu na założonej wysokości niezależnie od obciążenia. Kiedy z danych płynących z czujników wynika, iż samochód nie znajduje się na odpowiedniej wysokości, wówczas do kompresora wysyłany jest sygnał o konieczności dopompowania miechów. Wysokość pojazdu zostanie ustabilizowana i nie ma on już tendencji do „dobijania”. Zwiększa się także stabilność, a zużycie opon wraca do normy.

Pozostałe zalety

Układ zawieszenia pneumatycznego może również przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa. Przy prędkościach autostradowych następuje obniżenie zawieszenia przez zmianę ciśnienia w miechach, co ma bezpośredni wpływ na opór powietrza i, w konsekwencji, na ilość spalanego paliwa.

Z punktu widzenia kierowcy i pasażerów, bardzo istotną zaletą zawieszenie pneumatycznego jest to, że doskonale izoluje ich od nierówności nawierzchni, zapewniając gładką i komfortową jazdę. Dla większości użytkowników samochodów jest to niewątpliwie największa zaleta zawieszenia pneumatycznego.

Tekst sposnorowany firmy Arnott – Air Suspension Products.
Arnott to ponad 30 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości podzespołów zawieszenia pneumatycznego na niezależny rynek części zamiennych. Produkty Arnott są wytwarzane z wykorzystaniem najwyższej jakości komponentów OE, zapewniających odpowiednie dopasowanie i funkcjonalność. Każdy produkt jest dokładnie testowany w zakładach w USA i Europie, a jego parametry dostrajane w taki sposób, aby spełniały wymagania konkretnych modeli pojazdów.

Zostaw Komentarz