Zanieczyszczenia – największy wróg klimatyzacji

06 cze 2017

Usterki klimatyzacji zdarzają się dość często, dlatego warto wiedzieć co najczęściej jest ich przyczyną.

 Uszkodzenia najważniejszych elementów układu klimatyzacji najczęściej wynikają – pośrednio lub bezpośrednio – z obecności zanieczyszczeń. W momencie wyjazdu samochodu z fabryki układ klimatyzacji jest hermetyczny i czysty. Niestety z czasem, ze względu na naturalne zużywanie się poszczególnych elementów, mogą pojawiać się w nim zanieczyszczenia i nieszczelności. Poza tym powoli, lecz systematycznie ubywa czynnika roboczego, gdyż ma on zdolność przenikania przez gumowe przewody.

Błędy przy serwisie

Problemem bywa też niewłaściwa obsługa serwisowa. Wystarczy drobny błąd, by do układu dostała się wilgoć, która może spowodować uszkodzenie sprężarki klimatyzacji. Zły wpływ na pracę układu ma także powietrze, które zostanie wprowadzone do klimatyzacji podczas wymiany czynnika chłodniczego. Na liście częstych błędów popełnianych przez mechaników, zajmujących się obsługą klimatyzacji, znajduje się także dodanie innego oleju niż wskazywany przez producenta sprężarki, zalanie niewłaściwej ilości oleju lub oleju, który ze względu na niewłaściwe przechowywanie wchłonął wilgoć.

W tym miejscu należy wspomnieć, że oleje typu PAG nie mieszają się z olejami typu PAO i POE oraz pracują w innych zakresach temperatur. Co gorsze, olej PAO podany do oleju PAG tworzy substancję parafinopodobną, która może zatkać zawór regulacyjny, co z kolei grozi zatarciem sprężarki, a nawet zablokowaniem obiegu czynnika chłodzącego.

Nie szkodzić

Bywa, że substancje zabójcze dla niektórych części układu klimatyzacji, mechanicy wprowadzają niejako świadomie. Chodzi m.in. o dodatki aplikowane, by wyeliminować drobne nieszczelności. Paradoksalnie ingerencja taka może spowodować więcej zła niż pożytku. Uszczelniacz, ale też dodatek uszlachetniający, może bowiem wejść w reakcję z gumowymi elementami układu klimatyzacji, co skutkuje czasem zatkaniem zaworu regulacyjnego sprężarki lub zaworu rozprężnego. To z kolei prowadzi do zatarcia sprężarki, a zatem blokady układu klimatyzacji. Dodatki mogą również powodować pęcznienie uszczelek w układzie, a także w samej sprężarce, doprowadzając do rozszczelnienia układu.

Innym często popełnianym błędem związanym z obsługą układu klimatyzacji jest wprowadzanie niecertyfikowanego kontrastu. Niska jakość substancji może doprowadzić do zmniejszenia lepkości oleju, co spowoduje nieprawidłowe smarowanie sprężarki. Ten sam problem powstaje na skutek aplikacji zbyt dużej ilości kontrastu, dlatego ściśle należy trzymać się zaleceń zawartych w instrukcji serwisowej.

Podkreślić należy, że szczególnie wrażliwy na jakość oleju jest kompresor, czyli najdroższy element układu klimatyzacji, który w naturalny sposób ulega stopniowemu zużyciu. Słabe smarowanie znacznie przyspiesza jego degradację.

Łańcuch konsekwencji

Zanieczyszczenia krążące w układzie klimatyzacji z czasem odkładają się na poszczególnych podzespołach. Najbardziej wrażliwy na nie jest zawór ciśnieniowy ze względu na znajdującą się w nim iglicę. Spiętrzające się zabrudzenia uniemożliwiają bowiem jej prawidłową pracę.

Awaria zaworu skutkuje koniecznością przeprowadzenia tzw. „dużego serwisu”. Wymieniając sam zawór, znajdujący się w kompresorze, możemy liczyć tylko na chwilową poprawę działania układu. Skoro zawór uległ awarii, gdyż został unieruchomiony przez zanieczyszczenia, to z całą pewnością znajdują się one w całym układzie klimatyzacji.

Bywa, że mechanicy przy okazji wymiany zatartego kompresora pozostawiają w układzie dotychczasowy skraplacz, filtr-osuszacz i zawór rozprężny. To duży błąd! Procedura płukania układu w przypadku tych podzespołów jest nieskuteczna. Płukanie należy przeprowadzić po ich demontażu, a przed zamontowaniem nowych. Inne postępowanie sprawi, że zalegające w elementach układu zanieczyszczenia znów zaczną w nim krążyć.

-Wymieniając wszystkie niezbędne części eksploatacyjne oraz dokonując czyszczenia i płukania układu, zgodnie z zaleceniami producenta oraz przy użyciu certyfikowanych narzędzi, możemy przywrócić fabryczną sprawność klimatyzacji – mówi Dawid Kowalewicz, dyrektor w firmie Lauber zajmującej się profesjonalną regeneracją części samochodowych. – Czystość układu klimatyzacji w zasadniczy sposób wpływa na jego pełną sprawność i wydajność.

 Dobra alternatywa

Decydując się na wymianę elementów układu klimatyzacji nie warto oszczędzać na jakości, co jednak wcale nie jest tożsame z ponoszeniem dużych wydatków. W przypadku podzespołu szczególnie narażonego na uszkodzenia, czyli kompresora, najlepiej sprawdzają się części producentów dostarczających swoje wyroby na pierwszy montaż. Ich cena rynkowa jest jednak wysoka, dobrą alternatywę stanowią więc kompresory regenerowane. Prawidłowo zregenerowany kompresor pierwszomontażowy nie odbiega bowiem parametrami pracy oraz trwałością od produktu fabrycznie nowego, kosztuje zaś znacznie mniej. Jest to zatem  doskonałe rozwiązanie dla osób chcących przywrócić układ klimatyzacji do pełnej sprawności, jednocześnie optymalizując koszty całej operacji.

 

1 comments
  1. interesuję się naprawą klimatyzacji od kilku lat i ten artykuł zrzuca na mechaników odpowiedzialność za niewłaściwe stosowanie olejów do smarowania sprężarek klimatyzacji,tylko że nie mechanik wprowadza na rynek różne oleje do sprężarek w większości samochodów nigdzie nie znalazłem informacji jaki olej został zastosowany w układzie klimatyzacji i kiedy i w jakiej ilości należy uzupełnić układ ,byłem na dwóch szkoleniach i przeczytałem wiele artykułów na ten temat i nikt dokładnie nie potrafi określić ile dokładnie należy podać olej

Zostaw Komentarz