Zanim nastanie zima

22 paź 2014
Wyciek smaru z przegubu –  oczywista oznaka wystąpienia uszkodzenia, które powinno być jak najszybciej usunięte.
Wyciek smaru z przegubu – oczywista oznaka wystąpienia uszkodzenia, które powinno być jak najszybciej usunięte.

Specjaliści z firmy ZF Services zalecają kontrolę podwozia zanim aura zmieni się na zimową. Uszkodzenia elementów uszczelniających przeguby zawieszenia i układu kierowniczego mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Przedzimowe kontrole stanu technicznego pojazdów powinny być rutynowo przeprowadzane, bowiem zależy od nich bezpieczeństwo jazdy. Oprócz sprawdzenia stanu opon zimowych, akumulatora czy poziomu płynów eksploatacyjnych, eksperci ZF Services doradzają równie gruntowną kontrolę wszystkich elementów podwozia. Szczególnie wrażliwymi punktami narażonymi na działanie brudu, soli i wilgoci są gumowe mieszki zabezpieczające, których uszkodzenie lub rozszczelnienie może prowadzić do zniszczenia amortyzatorów, przekładni kierowniczych oraz przegubów. W takich sytuacjach pojawienie się poważniejszej awarii jest tylko kwestią czasu.

 Wrażliwa guma

Każdy pojazd osobowy wyposażony jest w liczne elementy gumowe oraz dodatkowe uszczelnienia, które zabezpieczają przed wilgocią i uszkodzeniami układ kierowniczy, amortyzatory oraz przeguby kulowe zawieszenia. Wszystkie  te komponenty odpowiadają bezpośrednio za bezpieczeństwo i komfort podróży.

1.)Mały defekt o dużym znaczeniu: w zależności od stanu uszkodzeń, może dojść nawet do złamania połączenia.
Mały defekt o dużym znaczeniu: w zależności od stanu uszkodzeń, może dojść nawet do złamania połączenia.

Przyczyną pojawiających się nieszczelności gumowych osłon może być zestarzenie się materiału wynikające z jego długiej eksploatacji, uszkodzenia mechaniczne, a także korozja, która doprowadziła do zniszczenia metalowych opasek. Jeżeli podczas standardowej kontroli pojazdu wykryte zostaną uszkodzenia gumowych elementów, należy stosowne części bez zbędnej zwłoki wymienić na nowe. Ich pozostawienie grozi poważniejszą awarią, do której w warunkach zimowych może dojść nawet po kilku dniach jazdy.

 Szybka naprawa w przypadku uszkodzenia

Przedostanie się zanieczyszczeń do elementów podwozia (np. przegubów) w najlepszym razie prowadzi do pojawienia się hałasów. Jednak z czasem dojść także musi do pogorszenia się właściwości jezdnych pojazdu i braku jego stabilności w czasie jazdy. To co jest niebezpieczne już na suchej nawierzchni, staje się wyjątkowo ryzykowne na śliskich, pokrytych śniegiem lub oblodzonych drogach.

Do podobnych skutków prowadzą nieszczelności mieszków w układzie kierowniczym. Przyczyniają się do korozji drążków kierowniczych i uszkodzeń innych elementów uszczelniających przekładnię. Prowadzi to do całkowitego i nieodwracalnego uszkodzenia przekładni, co jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne, ale i kosztowne w naprawie.

 Jakość OEM

Zdj.3_Metalowe cybanty_small
Użycie drucianych zacisków lub uniwersalnych metalowych cybantów nie jest wskazane – naraża to przekładnie kierowniczą na zniszczenie.

Wymieniając uszkodzone elementy gumowe, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Specjaliści ZF Services odradzają przede wszystkim używanie drucianych zacisków lub uniwersalnych metalowych cybantów, gdyż nie spełniają one standardów OE w zakresie uszczelnienia np. przekładni kierowniczej. Zalecane jest natomiast wykorzystywanie do tego celu oryginalnych produktów marek takich jak: SACHS, Lemförder oraz ZF Lenksysteme. Daje to pewność odpowiedniego dopasowania poszczególnych elementów.

Na podstawie materiałów ZF Services

 

Zostaw Komentarz