Jak zapobiec problemom z akumulatorem
i zyskać klientów
Najczęstszymi awariami zmuszającymi kierowców do nieplanowanych postojów i korzystania z usług pomocy drogowej czy przydrożnego warsztatu są szeroko rozumiane niedomagania silnika, uszkodzenia ogumienia oraz problemy z instalacją elektryczną. Na szczególną uwagę zasługuje instalacja elektryczna ze względu na swoistą symbiozę trzech elementów: akumulatora, rozrusznika i alternatora.
Awarie mechaniczne rozrusznika ujawniają się po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Uruchamianie silnika przy pomocy uszkodzonego rozrusznika wpływa bardzo niekorzystnie na akumulator, gdyż za każdym razem pobierany jest z niego prąd rozruchowy większy lub znacznie większy od nominalnego, co prowadzi do delikatnego odkształcenia płyt, zaś w dłuższej perspektywie może skutkować uszkodzeniem masy czynnej akumulatora. W takiej sytuacji rozrusznik będzie wymagał regeneracji, natomiast akumulator – wymiany.
Podstawowym zadaniem alternatora jest dostarczanie energii elektrycznej podczas pracy silnika. Wykorzystywana jest ona do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych oraz do doładowywania akumulatora. Bardzo ważne jest przy tym, aby alternator zapewnił odpowiednie napięcie ładowania, zgodne z kartą gwarancyjną akumulatora. Wszelkie odchylenia mogą powodować niedoładowanie lub przeładowanie, czyli sytuacje, które mają niekorzystny wpływ na żywotność akumulatora.
Na poziom naładowania akumulatora wpływa również sposób korzystania z pojazdu, na przykład to czy samochód eksploatowany jest głównie na krótkich, czy na długich trasach. W codziennym użytkowaniu auta często zdarzają się sytuacje, gdy przy wyłączonym silniku kierowca korzysta z urządzeń pokładowych, co oznacza, że energia dostarczana jest wtedy tylko z akumulatora, to zaś prowadzi do jego rozładowywania. Podobna sytuacja występuje w pojazdach z systemem Start–Stop, gdyż po zatrzymaniu auta i samoczynnym wyłączeniu się silnika to właśnie akumulator stanowi jedyne źródło energii. Inna sprawa, że dzieje się tak tylko do momentu, gdy poziom naładowania akumulatora nie spadnie poniżej określonego minimum, bo wtedy następuje automatyczne uruchomienie silnika i akumulator jest doładowywany z alternatora.
Z dostępnych danych ADAC wynika, że ponad 39% awarii samochodów jest spowodowanych przez problemy z akumulatorem, który zawodzi ze względu na sposób jego eksploatacji. Do najczęstszych czynników, wpływających na niewłaściwy stan akumulatora należą:
|
Mając na uwadze, że każdy z licznych podzespołów instalacji elektrycznej, które wzajemnie na siebie wpływają, może cierpieć na różne niedomagania, zaleca się właścicielom samochodów regularne wizyty w warsztatach lub serwisach akumulatorowych celem przeprowadzania podstawowych pomiarów poszczególnych elementów instalacji. Podstawowe badanie powinno przynajmniej obejmować sprawdzenie stanu technicznego akumulatora, prądu ładowania alternatora, poboru prądu podczas rozruchu silnika oraz poboru prądu podczas postoju pojazdu.
Zalecenie tego nie należy lekceważyć, gdyż w ostatnich latach znaczenie akumulatora w samochodzie bardzo się zwiększyło. Stał się on jedną z ważniejszych części eksploatacyjnych, wymagającą odpowiedniego serwisowania. Podejście do jego obsługi też więc powinno się zmienić.
Zauważyć również należy, że o ile jeszcze kilka lat temu wymiana akumulatora nie stanowiła problemu i można jej było dokonać samodzielnie, to obecnie nie jest to takie proste. Układy elektryczne nowoczesnych pojazdów obsługują coraz więcej systemów zapewniających komfort i rozrywkę oraz proekologicznych rozwiązań typu Start-Stop, często zdarza się więc, że do poprawnej wymiany akumulatora potrzeba nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale również sporej wiedzy. Na przykład w wielu pojazdach po wymianie akumulatora niezbędne jest jego zarejestrowanie w komputerze zarządzającym pracą całej instalacji elektrycznej, co bywa dość skomplikowane. Trzeba przy tym liczyć się, że jeśli dojdzie do przerwania układu elektrycznego pomiędzy akumulatorem a komputerem pojazdu, może to spowodować utratę danych w jednostkach sterowania pojazdem oraz modułach informacyjno-rozrywkowych. Komponenty elektroniczne, np. systemy bezpieczeństwa i systemy komfortu, mogą wymagać wtedy ponownego zaprogramowania.
Innym wyzwaniem towarzyszącym wymianie akumulatora jest jego zlokalizowanie w pojeździe. Akumulator może znajdować się pod maską, ale może też być ukryty w bagażniku lub pod siedzeniem.
Jednocześnie rosnąca rola akumulatora w samochodach stwarza nowe możliwości rozwoju dla warsztatów. Kierowcy potrzebują pomocy już nie tylko w momencie wymiany akumulatora, gdy przestaje on działać, ale coraz częściej oczekują profesjonalnej obsługi, doradztwa i fachowej wiedzy w całym okresie eksploatacji akumulatora. Dlatego firma Johnson Controls (producent akumulatorów VARTA) we współpracy ze swoimi dystrybutorami już od prawie dwóch lat proponuje warsztatom przystąpienie do Programu Bezpłatnego Testowania Akumulatorów. Sprawdzanie stanu akumulatorów z jednej strony zapewnia bowiem kierowcom bezpieczeństwo na drodze, z drugiej zaś pomaga warsztatom zwiększyć sprzedaż.
Testując akumulator w każdym pojeździe pojawiającym się w warsztacie, można wykryć egzemplarze w złym stanie technicznym, zanim zaczną one sprawiać problemy. Dzięki takiej diagnostyce warsztat zyskuje w oczach klientów, gdyż uwalnia ich od zbędnych kosztów i kłopotów, jakie mogą powstać w wyniku niespodziewanej awarii akumulatora. Tym samym prewencyjne działanie i profesjonalna obsługa zwiększa lojalność kierowców i sprawia, że chętniej powracają oni do danego warsztatu.
Więcej informacji o Programie Bezpłatnego Testowania Akumulatorów na stronie: https://www.varta-automotive.pl/pl-pl/bezplatny-test-akumulatora