Zapobieganie hałasom z układu hamulcowego

07 kwi 2020
Dobór odpowiednich klocków hamulcowych ma kluczowe znaczenie dla skutecznego i cichego działania hamulców.

Obsługa i naprawy układu hamulcowego należą do najczęściej wykonywanych prac w warsztatach samochodowych. Niemniej pomimo ich powszechności, sporo reklamacji dotyczy właśnie tych usług. Charakterystyczne przy tym, że zastrzeżenia są dużo częściej zgłaszane do głośnej pracy układu hamulcowego niż do skuteczności jego działania.

 

Volker Birkholz, trener z TMD Friction, firmy, która dostarcza klocki i okładziny hamulcowe na całym świecie, udziela wskazówek, na co przy obsłudze hamulców zwrócić uwagę, by nie były one źródłem hałasu.

Podczas wymiany klocków i tarcz hamulcowych kluczowe znaczenie ma zachowanie odpowiedniego poziomu czystości. Zanieczyszczenia i rdza nie tylko ograniczają ruchy zacisku hamulcowego, ale również mogą negatywnie wpłynąć na odpowiednie podtrzymywanie oraz pozycję klocków w zacisku. Jeżeli zaś klocek nie spoczywa na przewidzianych do tego powierzchniach podpierających w zacisku, może dojść do spadku skuteczności hamowania oraz przyspieszonego zużycia elementów układu hamulcowego. Ponadto podczas hamowania klocek może wpadać w wibracje, czego objawem jest piszczący dźwięk.

Textar oferuje cały asortyment narzędzi i smarów do układu hamulcowego.

Szczotki druciane są doskonałym narzędziem do czyszczenia zacisku hamulcowego. Do zacisków aluminiowych należy stosować szczotki mosiężne, co pozwala uniknąć uszkodzeń, natomiast zaciski żeliwne można czyścić szczotkami stalowymi. Wiele warsztatów do czyszczenia układu nadal używa sprężonego powietrza, co nie jest zalecane ze względów zdrowotnych, ponieważ do powietrza trafia wtedy duża ilość drobnego pyłu.

Ponadto należy zwrócić uwagę na preparaty stosowane w układzie hamulcowym. Przede wszystkim na powierzchnię roboczą klocka i tarczy hamulcowej nie może się dostać nawet najmniejsza ilość smaru. Stosując preparaty przeznaczone do układu hamulcowego, mechanik wykonujący montaż powinien pamiętać o tym, że temperatury robocze tarczy hamulcowej są tak wysokie, iż niewłaściwy smar może zmienić swoją postać na ciekłą, a następnie spłynąć lub przedostać się na inne elementy, takie jak tarcza hamulcowa. Poza tym smar musi być neutralny względem materiałów, z których wykonane są elementy układu hamulcowego. Jeżeli zawiera olej mineralny, elementy uszczelniające wykonane z gumy naturalnej lub syntetycznej pęcznieją, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Textar oferuje gamę produktów serwisowych do konserwacji hamulców.

Ze względów bezpieczeństwa, po zastosowaniu smaru w układzie hamulcowym zawsze zaleca się staranne oczyszczenie tarczy hamulcowej przy pomocy preparatu do czyszczenia układu hamulcowego.

Jeżeli standardowy klocek hamulcowy wyposażony jest w nakładkę tłumiącą (cienka płytka na tylnej stronie) służącą redukcji drgań, to również zakładana część powinna ją mieć.

Dobór odpowiednich klocków hamulcowych ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego i cichego działania układu hamulcowego. Jeżeli standardowy klocek hamulcowy wyposażony jest w nakładkę tłumiącą (cienka płytka na tylnej stronie) służącą redukcji drgań, również zakładana część powinna ją mieć. Tymczasem tanie klocki hamulcowe często posiadają wyłącznie powłokę gumową. Takie rozwiązanie nie zastąpi niestety nakładki tłumiącej i będzie powstawał hałas.

Stosowanie niewłaściwego smaru na klocki hamulcowe również nie jest dobrym pomysłem. Za wszelką cenę należy tego unikać, ponieważ powstają mostki przenoszące dźwięki generowne podczas hamowania na zacisk hamulcowy.

Mechanik powinien ponadto zwracać uwagę, czy klocki hamulcowe są kierunkowe lub po której stronie tarczy powinny się znaleźć – wewnętrznej czy zewnętrznej. Zazwyczaj takie oznaczenie znajduje się na tylnej płytce klocka, a w opakowaniu dołączone są odpowiednie instrukcje montażu.

Wszystkie niezbędne informacje znaleźć można również w aplikacji TMD Friction Brakebook – katalogu online, który umożliwia łatwy i niezawodny dobór klocków hamulcowych oraz akcesoriów montażowych. Usprawnia i przyspiesza on proces obsługi oraz naprawy, pomaga zachować odpowiedni standard wykonywanych prac.

Pod marką Textar oferowany jest szeroki asortyment części i płynów hamulcowych.

Materiał cierny klocków hamulcowych produkowanych przez TMD Friction nie tylko zapewnia odpowiedni współczynnik tarcia podczas hamowania. Jest również precyzyjnie dobrany do konkretnego modelu pojazdu – pod kątem mieszanki, materiału, struktury. W składzie materiału ciernego mogą znajdować się metale, które dzięki swoim właściwościom smarnym pozwalają unikać powstawania hałasu podczas hamowania. Dobór właściwej mieszanki ciernej do danego pojazdu to bardzo skomplikowane zadanie – Textar prowadzi testy nie tylko na własnych stanowiskach badawczych, ale również w trakcie intensywnych testów na drogach i torach badawczych, które pozwalają sprawdzić o wiele więcej parametrów niż minimum wymagane przez standard ECR90.

Również podczas wymiany tarcz hamulcowych kluczowe znaczenie ma zachowanie czystości. Nawet najmniejsze zanieczyszczenie piasty bardzo negatywnie wpływa na pracę tarczy hamulcowej. Głównym skutkiem jest wibrowanie hamulców podczas hamowania z większych prędkości.

Dlatego zawsze podczas wymiany tarcz hamulcowych należy sprawdzić piasty pod kątem zanieczyszczeń. Piasta powinna być metalicznie czysta, co najlepiej można osiągnąć przy pomocy szczotki do czyszczenia piasty koła. Po oczyszczeniu należy ponownie sprawdzić osiowość piasty koła. Nie należy również pomijać powierzchni styku felgi. Również ona musi być czysta, by felga, tarcza hamulcowa oraz piasta koła były ze sobą odpowiednio połączone.

Na koniec jeszcze zestawienie błędów często popełniane podczas montażu elementów układu hamulcowego:

  • Niewłaściwa pozycja montażu klocków hamulcowych,
  • Niewłaściwy dobór części zamiennych,
  • Niewłaściwe oczyszczenie lub brak oczyszczenia piasty koła,
  • Niewłaściwe oczyszczenie lub brak oczyszczenia zacisku hamulca i prowadnic,
  • Niewłaściwe ustawienie klocków hamulcowych lub elementów montażowych,
  • Nierównomierny moment dokręcenia śrub kół lub innych elementów układu hamulcowego,
  • Nieoczyszczona powierzchnia styku felgi i tarczy,
  • Użycie niewłaściwych, niedopuszczalnych środków czyszczących lub smarów.

Zdjęcia: Copyright TMD Friction, 2020

Zostaw Komentarz