Zawieszenia tanionaprawialne

07 wrz 2022

Koszty naprawy zawieszenia, powinny być istotnym czynnikiem branym pod uwagę podczas zakupu używanego samochodu twierdzą eksperci firmy SIDEM, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji elementów tego układu.

 

Wiele osób zamierzających kupić używany samochód, poszukuje niezawodnego modelu, sądząc, że to najlepszy sposób na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji. To dobre podejście, ale ryzyko dużych, nieprzewidzianych wydatków można jeszcze bardziej ograniczyć. Kluczem jest wybór modeli prostych konstrukcyjnie, które nawet jeśli się zepsują, nie okażą się drogie w naprawie.

Prościej znaczy taniej

Jednym z elementów, które wpływają na wysokość rachunków w warsztacie jest konstrukcja zawieszenia. Nawet najtrwalsze samochody podlegają zużyciu eksploatacyjnemu skutkującemu m.in. luzami w zawieszeniu. Im zawieszenie będzie prostsze konstrukcyjnie, tym mniej trzeba będzie zapłacić za naprawę. Nie warto zatem sugerować się wyłącznie marką samochodu. Warto przyjrzeć się budowie podwozia lub poprosić o poradę mechanika.

Najdroższe w obsłudze są zaawansowane zawieszenia wielowahaczowe, które dodatkowo mogą być wyposażone w elementy pneumatyczne. Na drugim końcu skali mamy zawieszenia składające się z układu McPhersona z przodu i belki podatnej na skręcanie z tyłu.

Dla przykładu – przy kołach na osi przedniej zawieszenia wielowahaczowego znajdują się zwykle po cztery poprzeczne wahacze wykonane ze stopów aluminium oraz sprężyny śrubowe zintegrowane z dwururowymi amortyzatorami gazowymi. Całość uzupełniona jest z każdej strony dużych rozmiarów zwrotnicą. Łączący oba koła stabilizator rurowy zamocowany jest na ramie pomocniczej osadzonej na poduszkach gumowych. Liczba elementów, które podlegają zużyciu jest spora, a łączny koszt dobrej jakości części i robocizny można liczyć w tysiącach złotych.

W przypadku przedniego zawieszenia typu McPherson (np. w Renault Lagunie III) klasyczne kolumny McPhersona współpracują z dolnymi wahaczami trójkątnymi. Wahacze mają wymienne końcówki (sworznie, czyli popularne gałki), a zatem ewentualne wydatki ograniczają się do minimum. Do wymiany sworzni nie trzeba demontować wahacza – wystarczy sworzeń odkręcić. Wymieniać możemy najczęściej także same elementy gumowe (silentbloki wahaczy). Tę operację trzeba już wykonać z wykorzystaniem prasy po demontażu wahacza.

Przednie zawieszenia tego rodzaju są najtańsze w serwisowaniu i pod względem trwałości prezentują się bardzo dobrze. W praktyce najczęściej wymienianym elementem są łączniki stabilizatora (na szczęście są tanie), oraz końcówki drążków kierowniczych. Przy większych przebiegach wymienia się także górne łożyska kolumn McPhersona.

W przypadku tylnych układów wielowahaczowych na każde koło także przypada po kilka wahaczy (zwykle od trzech do pięciu), co również radykalnie podnosi koszty ich wymiany. Z kolei głównym elementem, który wymienia się w belkach podatnych na skręcanie (nie mylić z belkami skrętnymi wyposażonymi w drążki skrętne), są zwykle dwie tuleje belki. Różnica w cenie jest oczywista.

Warto zdecydować się na samochód prosty konstrukcyjnie, który z natury rzeczy będzie tani w naprawach. Właściwości jezdne schodzą wówczas na drugi plan, ponieważ lepiej jeździć prostym samochodem ze sprawnym zawieszeniem, niż cudem techniki, w którym połowa elementów w podwoziu nadaje się do wymiany i czeka na „przypływ gotówki” – mówi Andrzej Ohirko, product management director z ELIT Polska.

Dlaczego SIDEM

W podejmowaniu decyzji zakupowych najlepiej kierować się opinią ekspertów oraz doświadczeniem przedsiębiorstwa w danej branży. Jeśli chcemy mieć pewność, że zawieszenie samochodu wytrzyma tysiące kilometrów, warto zainteresować się ofertą belgijskiej marki SIDEM.

Ponad 80 lat obecności w branży motoryzacyjnej najlepiej świadczy o reputacji firmy, która od tylu dziesięcioleci tworzy części zawieszenia. W ofercie SIDEM dostępnych jest ponad 9000 referencji obejmujących części układu kierowniczego i zawieszenia takie jak: wahacze, przeguby kulowe, łączniki stabilizatora, końcówki drążka kierowniczego, silentbloki. O jakości wykonania tych elementów świadczy fakt, że takie marki jak Ford i Porsche używają elementów zawieszenia z logiem SIDEM do fabrycznie nowych modeli swoich pojazdów.

 

Zostaw Komentarz