Zawieszenie pneumatyczne a geometria

17 lut 2023

Od właściwie ustawionej geometrii zawieszenia zależy czy samochód dobrze się prowadzi, jak hamuje, czy nadmiernie nie zużywa się jego ogumienie. Zasada ta dotyczy w zasadzie wszystkich aut, w tym oczywiście także tych z zawieszeniem pneumatycznym. Ma ono jednak swoją pewną specyfikę, na którą trzeba zwrócić uwagę, ustawiając geometrię tego typu zawieszenia – wskazują specjaliści z  firmy Arnott – Suspension Products, która ma ponad 30 lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji podzespołów zawieszenia pneumatycznego na niezależny rynek części zamiennych.

Mówiąc o ustawieniu geometrii zawieszenia mamy na myśli takie ustalenie jego elementów, aby koła były prowadzone odpowiednio w stosunku do osi wzdłużnej pojazdu, zgodnie z zaleceniami fabrycznymi. Niewłaściwie ustawiona geometria może być efektem między innymi silnego uderzenia kołem czy kołami o krawężnik, wjazdu w wyrwę w nawierzchni czy wreszcie kolizji. Inną przyczyną konieczności ustawienia geometrii jest naprawa lub wymiana elementów zawieszenia pojazdu, w tym również podzespołów zawieszenia pneumatycznego.

Oczywiście nie wszystkie części zawieszenia pneumatycznego mają wpływ na geometrię. Podzespoły takie jak sprężarka, rozdzielacz, zbiornik powietrza czy przewody nie powodują zmiany zbieżność czy nachylenie kół. Kolumny pneumatyczne natomiast odgrywają tu ważną rolę, ponieważ stanowią połączenie kół z pojazdem.

Zawsze przednie zawieszenie

Specjaliści z firmy Arnott zalecają każdorazowe sprawdzenie geometrii po wymianie kolumny lub kolumn pneumatycznych. Największy wpływ na geometrię ma przednie zawieszenie, natomiast wymiana tylnych kolumn, miechów czy sprężyn nie pociąga zwykle za sobą konieczności korekty geometrii. W większości przypadków tylne zawieszenie ma bowiem stałe punkty mocowania, bez możliwości korekty położenia, więc wymiana zamontowanych w nich części nie powoduje zmiany geometrii. W przypadku wymiany przedniej kolumny zawieszenia, kiedy zachodzi konieczność odkręcenia jej dolnego mocowania, dochodzi natomiast do zaburzenia geometrii, szczególnie jeśli również odkręcany był wahacz.

Różnice w stosunku do sprężyn stalowych

Główną różnicą przy korygowaniu geometrii w pojeździe z zawieszeniem tradycyjnym i pneumatycznym jest konieczność wykonania kalibracji wysokości samochodu w przypadku tego drugiego. Kalibrację należy przeprowadzić przed rozpoczęciem ustawiania geometrii. Czujniki wysokości (poziomice) muszą zostać odpowiednio skalibrowane celem zapewnienia właściwego wypoziomowania pojazdu zgodnie z zaleceniami producenta.

Sposób wykonywania kalibracji wysokości jest zależny od konkretnego pojazdu, co oznacza, że wartości mogą się różnić dla poszczególnych modeli jednej marki. Czasami wartości te są różne nawet w przypadku tego samego modelu, w zależności od jego wersji. Należy więc zawsze skrupulatnie przestrzegać zaleceń i instrukcji producenta pojazdu dotyczących sposobu kalibracji.

Jeśli samochód nie zostanie odpowiednio wypoziomowany, ustawienie jego geometrii będzie praktycznie niemożliwe za względu na złe odniesienie. Wynika to z różnego ustawienia kąta ramion wahaczy po lewej i prawej stronie. Ponieważ zawieszenie pneumatyczne ma zdolność zmiany wysokości pojazdu, ustawienie geometrii zawieszenia w oparciu o źle wypoziomowany pojazd będzie miało wpływ na kompensację wysokości przez zawieszenie.

Na szczęście, w przypadku większości urządzeń do ustawiania geometrii zawieszenia, kalibracja zawieszenia pneumatycznego jest częścią procedury. Po jej rozpoczęciu, urządzenie najprawdopodobniej zapyta czy pojazd został wypoziomowany. Kryteria ustawień geometrii zawieszenia w modelu z zawieszeniem pneumatycznym będą różne od tych dla modelu bez tego rodzaju zawieszenia. Dlatego istotny jest wybór parametrów geometrii odpowiednich dla modelu z zawieszeniem pneumatycznym.

Należy zatem zapamiętać, że kalibracja jest kluczem do właściwej korekty geometrii zawieszenia .

 

Zostaw Komentarz