Zawieszenie pneumatyczne – na co zwracać uwagę przy naprawie

07 wrz 2021

Elementy zawieszenia pneumatycznego podlegają normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu i trzeba je od czasu do czasu wymieniać. Najczęściej powodem problemów są przepuszczające powietrze rękawy gumowe w miechach pneumatycznych.

 

Guma ma to do siebie, że z upływem czasu parcieje i tworzą się w niej niewielkie pęknięcia, najczęściej w miejscach gdzie pracuje najintensywniej. Skutek tego jest taki, że w przypadku miechów pneumatycznych o niskiej jakości szybko dochodzi do uszkodzenia rękawów wykonanych z cienkiej gumy. Swoje dokładają także źle wykonane opaski uszczelniające.

Wpływ na działanie i trwałość nowych miechów oraz innych elementów  zawieszenia pneumatycznego ma również sposób ich montażu. Oto kilka uwag na ten temat przygotowanych przez specjalistów z firmy Arnott.

Miechy pneumatyczne

Po montażu miecha, zawsze sprawdź czy dolne mocowanie i pin ustalający zostały prawidłowo osadzone i zablokowane. Zyskamy wówczas pewność, że miech nie skrzywił się podczas montażu co doprowadziłoby do jego złamania lub wyłamania z mocowań.

Uszkodzone dolne mocowanie

Upewnij się również, czy przewód powietrza jest prawidłowo zablokowany i poprowadzony właściwie. W przypadku niektórych miechów, np. do BMW F07 i F11, jeśli podczas instalacji nie poprowadzimy przewodu powietrznego przez odpowiednie wycięcie, nastąpi jego zakleszczenie nad górnym mocowaniem. Nie ma wówczas możliwości spuszczenia powietrza z miecha przez przewód.

Po wymianie miecha nie wolno natychmiast stawiać pojazdu na kołach. Należy najpierw opuścić samochód do poziomu na jakim ma znajdować się podczas normalnej eksploatacji (wspierając podnośnikiem), a następnie uruchomić silnik i/lub zainicjować pompowanie miechów. Umożliwi to prawidłowe napompowanie i ułożenie się miechów. Dopiero po wstępnym napompowaniu i sprawdzeniu miechów, możemy opuścić pojazd całkowicie.

Wysunięty spod opaski rękawa miecha

Kolumny pneumatyczne

Z reguły nie ma konieczności dokręcania złączek Voss w podzespołach dostarczanych przez firmę Arnott. Próba dociągnięcia fabrycznie dokręconych złączek może doprowadzić do uszkodzenia (zerwania) gwintu w obudowie, która zwykle nie będzie już zdatna do użycia. W razie konieczności złączki tego typu można dokręcać maksymalnym momentem 2 Nm.

Uszkodzony (zerwany) gwint gniazda złączki

Po montażu kolumny lub innego podzespołu pneumatyki, który ma połączenia elektryczne, należy sprawdzić stan tych połączeń i styków. Luźne złącza lub przetarte przewody często generują kody błędów.

Wszelkie połączenia skręcane należy dokręcać zgodnie z zaleceniami producentów. W przypadku górnych nakrętek mocujących kolumny pneumatyczne, zwykle wystarcza moment 25 Nm.

Urwane śruby górnego mocowania miecha

Arnott zawsze dostarcza kolumny pneumatyczne z nowymi śrubami i nakrętkami mocującymi. Należy ich użyć, aby zapewnić odpowiednie i łatwe zamocowanie podzespołów.

Kompresory

Kompresor zawieszenia pneumatycznego pompuje lub wypompowuje powietrze z miechów w celu utrzymania odpowiedniej wysokości pojazdu. Spalenie kompresora to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z zawieszeniem powietrznym, a powodem takiej awarii jest zwykle praca tego urządzenia ponad miarę spowodowana przez wyciek powietrza z miecha lub miechów.

Przy wymianie uszkodzonego kompresora należy zawsze sprawdzić co było powodem jego awarii oraz przejrzeć cały układ pod kątem wycieków powietrza. Jeśli tego nie zrobimy, z dużym prawdopodobieństwem nowy kompresor również ulegnie spaleniu.

Błędnie wypoziomowany pojazd wysyła sygnał do kompresora, aby ten skompensował ubytek ciśnienia. Ponieważ ubytek jest spowodowany przez wyciek, kompresor pracuje znacznie częściej niż przewiduje producent, a czasem wręcz ciągle. Niechybnie prowadzi to do jego przegrzania i spalenia.

„Spalony” kompresor

Istotna jest również wymiana przekaźnika kompresora, który potrafi „skleić się” w pozycji zamkniętej i nie wyłączyć sprężarki. To również musi się skończyć spaleniem kompresora.

Po wymianie sprężarki warto przyjrzeć się także filtrowi oraz przewodom dolotowym powietrza. Bardzo często są one powodem zasysania zanieczyszczeń i wody do kompresora, co prowadzi do jego zatarcia.

Skutki działania wody i pyłu

Pamiętajmy też o wiązce elektrycznej kompresora, która może ulec uszkodzeniu na skutek wibracji.

Naprawa zawieszenia pneumatycznego prawie zawsze polega na wymianie jego elementów, wobec tego jest to czynność niezbyt skomplikowana dla doświadczonego mechanika. Zawsze należy jednak przestrzegać dobrej praktyki warsztatowej oraz korzystać z odpowiednich narzędzi i instrukcji naprawczych.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz