Zawieszenie w VW T5 – zalecenia ZF Aftermarket

10 mar 2020

Samochody dostawcze, z punktu widzenia warsztatów, stanowią atrakcyjny segment rynku usług serwisowych. W Polsce zarejestrowanych jest blisko 3,3 miliona takich pojazdów (do 3,5 tony całkowitej masy), jednocześnie są one znacznie intensywniej eksploatowane niż auta osobowe, więc siłą rzeczy wymagają częstszych napraw. Dotyczy to m.in. ich zawieszenia. Eksperci firmy ZF Aftermarket, oferującej pod marką Lemförder szeroką gamę części do zawieszenia samochodów dostawczych, przygotowali wskazówki dotyczące naprawy jednego z najbardziej popularnych pojazdów dostawczych – Volkswagena T5.

 Choć generalnie podwozie samochodów dostawczych jest projektowane stosownie do rodzaju ich pracy, nie zmienia to faktu, że przeguby kulowe, drążki kierownicze, łączniki stabilizatora oraz inne części układu kierowniczego i zawieszenia tych samochodów są narażone na znaczące obciążenia. Szczególnie, gdy dopuszczalna ładowność pojazdu jest w pełni wykorzystywana. Dlatego ZF Aftermarket zaleca wizualną kontrolę elementów zawieszenia i sprawdzenie go pod kątem prześwitu za każdym razem, gdy samochód dostawczy pojawia się w warsztacie. Oczywiście, zalecana jest również wymiana uszkodzonych i zużytych elementów, jeśli zachodzi taka konieczność. Jest to jedyny sposób na zagwarantowanie bezpiecznego prowadzenia pojazdu i upewnienie się, że przejdzie on kontrolę stanu technicznego.

ZF Aftermarket pod marką Lemförder dostarcza szeroką gamę części zawieszenia do Volswagena T5, w tym wahacze, łączniki stabilizujące i elementy gumowo-metalowe mocowań.

Dwa warianty

Typową awarią Volswagenów T5 pierwszej generacji były uszkodzenia spowodowane zużyciem mocowania amortyzatora wynikające z niedostatecznego łożyskowana tego elementu. Po jakimś czasie Volkswagen na szczęście zaczął stosować większe łożysko, niemniej nadal obie wersje spotykane są w praktyce warsztatowej. ZF Aftermarket oferuje oba warianty, ale zaleca klientom uaktualnienie łożyskowania do nowszej wersji w egzemplarzach samochodów, w których znajdują się łożyska pierwszej generacji.

Podczas usuwania uszkodzonych części mechanik musi sprawdzić, który z dwóch wariantów jest zamontowany w pojeździe. Uszkodzony talerz oporowy sprężyny we wcześniejszym wariancie łożyska oznacza bowiem konieczność wymiany całego zespołu, ponieważ nowe talerze tego typu nie są już dostępne na rynku. W związku z tym trzeba wtedy zainstalować nowe mocowanie amortyzatora, sprężyny i łożysko kulkowe. ZF Aftermarket zawsze zaleca również wymianę tych części parami, tzn. po obu stronach osi.

Usunąć rdzę

Z kolei podczas wymiany wahacza w modelu T5 mechanik powinien pamiętać, by po wymontowaniu starej części wyczyścić powierzchnię nośną sworznia kulowego na zwrotnicy za pomocą papieru ściernego, a następnie odpowiedniego środka czyszczącego. W przeciwnym razie cząstki rdzy i brudu mogą przeniknąć przez przegub kulowy do nowego wahacza, powodując jego szybsze zużycie.

Obowiązuje oczywiście również inna generalna zasada, mówiąca by nie dokręcać śrub mocujących i nakrętek, gdy samochód znajduje się na podnośniku, a zawieszenie jest w stanie pełnego rozprężenia. W takiej sytuacji łożyska gumowe mogą ulec deformacji podczas opuszczania pojazdu na koła. To niepożądane napięcie wstępne łożysk może prowadzić do ich przedwczesnego zużycia.

Trzeba również zwrócić uwagę, że w zależności od modelu samochodu, mogą być zalecane różne procedury dotyczące dokręcania śrub i nakrętek. Dlatego zawsze należy się zapoznać z instrukcją montażową.

I wreszcie, już na koniec, warsztat musi sprawdzić i ustawić zbieżność kół zgodnie ze specyfikacją podaną przez producenta.

Nowe produkty

ZF Aftermarket stale poszerza swoją ofertę elementów zawieszenia do samochodów dostawczych. Nowe pozycje w portfolio to m.in.:

  • Osłona osi i układu kierowniczego do Forda Transit/Tourneo Custom
  • Wewnętrzne drążki kierownicze, drążki kierownicze i końcówki drążka kierowniczego do Citroëna Jumpy/Peugeota Expert/Toyoty Proace
  • Mocowanie tylnej osi i mocowanie stabilizatora do VW T5/T6 oraz Crafter
  • Mocowania przedniej osi i wahacze do VW Crafter
  • Wahacz przedniej osi i zwrotnica do Renault Kangoo oraz Mercedesa Citan.

 

Zostaw Komentarz