Zestawy montażowe BILSTEIN B1,
czyli wymiana kompleksowa

26 lip 2022

Marka BILSTEIN oprócz szerokiego asortymentu amortyzatorów i sprężyn dostarcza na aftermarket również zestawy montażowe. Eksperci tej firmy zalecają ich zamawianie i wymianę wszystkich części w ramach jednej usługi w warsztacie.

Przyczyn i objawów zużycia amortyzatorów jest wiele. Kwalifikując je do wymiany, należy pamiętać o konieczności wymienienia pary elementów na tej samej osi. BILSTEIN dostarcza amortyzatory na aftermarket w tej samej specyfikacji i jakości co na pierwszy montaż, jednak opakowanie nie zawiera wszystkich elementów. Nie zawsze bowiem do wymiany kwalifikują się górne mocowania, odboje czy osłony. Niemniej nie należy zapominać o sprawdzeniu ich stanu technicznego.

Decyzja mechanika o wymianie amortyzatorów przy jednoczesnym pozostawieniu innych części nie powinna się opierać na powierzchownej ocenie. Równie ważne są elementy montażowe. One również mogły ulec degradacji i wymagają wymiany na nowe. Przeoczenie tego na etapie zamawiania referencji u dostawcy wydłuży realizację zlecenia. Natomiast ponowne założenie zużytej części, na przykład osłony będzie oznaczało nieprawidłowe przeprowadzenie naprawy. Woda, błoto pośniegowe czy zabrudzenia drogowe będą wówczas stanowić zagrożenie dla założonych dopiero co amortyzatorów – tłumaczy Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, która jest oficjalnym dystrybutorem marki BILSTEIN w Polsce.

W przypadku uszkodzonego górnego mocowania może nastąpić nie tylko zwłoka w wykonaniu usługi, ale też zablokowanie stanowiska w warsztacie. Do czasu dostarczenia nowej części nie będzie można nawet tymczasowo zmontować naprawianej osi pojazdu. Założenie wyeksploatowanego odboju nie tylko pogorszy komfort jazdy i przyspieszy zużycie amortyzatora, ale też wpłynie na trakcję pojazdu.

Nie warto szukać potrzebnego elementu w zapasach warsztatu. Nie zawsze będzie on spełniał te same parametry co oryginalna część dostarczana przez BILSTEIN, gwarantująca właściwe dopasowanie.

Nawet jeśli ponownie wykorzystane elementy wytrzymają jeszcze kilka tysięcy kilometrów, to i tak przy znacznie dłuższej żywotności nowych amortyzatorów, będą wymagały dodatkowej wymiany. Oznacza to konieczność ponownej wizyty w warsztacie, co może podważyć zaufanie klienta do profesjonalizmu warsztatu. Cena zestawu montażowego BILSTEIN B1 nieznacznie podwyższa kwotę do zapłaty, a nakład pracy mechanika taki sam – dodaje Andrzej Wojciech Buczek.

 

Zostaw Komentarz