ZF Services – amortyzatory najwyższej jakości

19 kw. 2016

Amortyzatory to części mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo poruszania się autem. Dlatego mechanikom zaleca się ich szczegółową kontrolę przy każdej nadarzającej się okazji i w razie konieczności bezzwłoczną wymianę. Podczas naprawy ważne jest stosowanie elementów wysokiej jakości. Dotyczy to szczególnie  amortyzatorów aluminiowych, które powinny być zastępowane wyłącznie odpowiednikami ze stopów lekkich i o jakości części oryginalnych (OE). Oferta produktów ZF Services spełnia te wymagania dzięki szerokiej gamie amortyzatorów marki Sachs.

Producenci pojazdów coraz częściej stosują w zawieszeniu lekkie, aluminiowe elementy. Jest to szczególnie widoczne w samochodach marek luksusowych. Dzięki użyciu takich części, w tym również amortyzatorów, uzyskuje się bowiem znaczącą redukcję nieresorowanej oraz całkowitej masy auta, co skutkuje podwyższonym komfortem jazdy, lepszymi osiągami pojazdu, a także zmniejszeniem zużycia paliwa. Aluminiowe podzespoły pozostają przy tym tak samo trwałe i wytrzymałe, jak ich stalowe odpowiedniki.

Regularnie sprawdzać

Jednocześnie jednak bez względu na to z jakiego materiału wykonane zostały amortyzatory, eksperci firmy ZF Services zalecają pracownikom warsztatów, by nakłaniali klientów do regularnego zlecania kontroli stanu amortyzatorów. Pierwsza powinna się odbyć po przejechaniu 80 tys. kilometrów (lub po upływie 5-6 lat), zaś każda kolejna – co 20 tys. kilometrów.

Zalecenie takie jest formułowane, albowiem uszkodzenie amortyzatora może stać się bezpośrednią przyczyną wypadku. Nieprawidłowe działanie elementu tłumiącego drgania koła prowadzi wszak do wydłużenia drogi hamowania, zwiększonego ryzyka utraty stabilności pojazdu w trakcie pokonywania zakrętów oraz obniżenia skuteczności działania systemów ABS, TCS i ESP. Pomimo tego, jak wskazują liczne badania, po drogach wciąż porusza się znaczna liczba samochodów z niesprawnymi amortyzatorami.

Innym skutkiem nieprawidłowo działających amortyzatorów jest szybsze zużycie opon i innych elementów zawieszenia, co w konsekwencji prowadzi do konieczności wcześniejszej ich wymiany i w konsekwencji niespodziewanych wydatków .

Tylko parami

ZF Services 2Jako żelazną zasadę należy przyjąć, że trzeba  zawsze wymieniać oba amortyzatory na jednej osi. To właśnie dlatego bywają one sprzedawane tylko parami. Eksperci ZF Services zalecają ponadto stosowanie wyłącznie części jakości OE. Dotyczy to zwłaszcza amortyzatorów aluminiowych, które dodatkowo powinny zostać zastąpione odpowiednikami ze stopów lekkich. Dzięki temu zyskuje się pewność, że samochód pozostanie w oryginalnej specyfikacji, a jego komponenty będą mieć właściwą wagę – zgodną z założeniami producenta.

 Jak montowane fabrycznie

Wchodzące w skład oferty produktów ZF Services amortyzatory marki Sachs cechują się jakością nie ustępującą elementom montowanym fabrycznie (często są to również wyroby marki Sachs). Ich gama jest przy tym tak szeroka, że można wśród nich znaleźć odpowiednie niemal do każdego modelu pojazdu. Kompletny asortyment liczy sobie bowiem ok. 4000 produktów, informacje o każdym z nich zawarte zostały w katalogu „Amortyzatory Sachs do samochodów osobowych”.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz