Zimowa checklista Philipsa

21 gru 2023

W okresie jesienno-zimowym każda wizyta w warsztacie może być dobrą okazją do kontroli oświetlenia samochodu oraz ogólnej oceny stanu technicznego pojazdu. Philips zwraca uwagę, że poprawi to bezpieczeństwo na drogach, zredukuje ryzyko nieplanowanych postojów w trasie i zbuduje lepsze relacje na linii mechanik – klient. 

Dla wielu kierowców wizyta w warsztacie jest okolicznością stresującą. Nawet jeśli chodzi o przegląd wynikający z warunków gwarancji czy harmonogramu obsługi – wiąże się z koniecznością wygospodarowania czasu i często niemałą opłatą. W razie awarii pojazdu stres bywa jeszcze większy, ponieważ istotnie wzrastają ostateczne koszty. Troska o samochód, zrozumienie sytuacji, w której znalazł się kierowca, sprawia, że cała obsługa serwisowa lub naprawa staje się znacznie łatwiejsza do przeżycia. Fakt że mechanik w tak niekomfortowej dla klienta sytuacji stara się w miarę możliwości dodać coś od siebie zazwyczaj poprawia nastrój i wzbudza zaufanie. Niewykluczone, że dzięki takiemu postępowaniu klient poleci warsztat znajomym, a to jak wiadomo, najlepsza reklama.

Kontrola oświetlenia zewnętrznego

Kontrolę oświetlenia najwygodniej przeprowadzić razem z kierowcą, kiedy będzie on w samochodzie. Z tego względu warto wykonać ją podczas przyjmowania pojazdu do serwisu. Możliwa jest także kontrola oświetlenia w chwili, w której klient będzie opuszczał warsztat, ale na tym etapie tracimy okazję do budowania pozytywnych relacji z kierowcą, a jeśli jakieś światło będzie niesprawne – wydłużamy pobyt w warsztacie „niespodziewanie” przetrzymując klienta. Z tego właśnie względu najlepiej przeprowadzić kontrolę oświetlenia na początku wizyty – zanim jeszcze kierowca przejdzie do biura i szczegółowo opisze usterkę. Bardzo dobrze, jeśli warsztat na wyposażeniu ma własny zestaw żarówek na wymianę, ale warto dać klientowi wolną rękę – być może ma swoje żarówki zapasowe, albo woli inną markę żarówek.

Wspomnijmy przy tej okazji o podstawowych zaletach żarówek Philips – kwarcowe szkło, które wydłuża żywotność, doskonałe parametry świetlne, wiele wariantów żarówek, które w droższych wersjach dają więcej światła.

Oczywiście nie należy skupiać się wyłącznie na oświetleniu zasadniczym. Równie ważne są sprawne żarówki kierunkowskazów, światła cofania, oświetlenie tablicy rejestracyjnej czy światła pozycyjne lub obrysowe. Podczas kontroli warto ocenić stan reflektorów przednich i w razie potrzeby zaproponować możliwość ich polerowania w oparciu o sprawdzony zestaw Philips Restoration Kit.

Kontrola oświetlenia wewnętrznego

Mało kto o tym pamięta, ale warto sprawdzać też oświetlenie wewnętrzne – zimą bardzo często z niego korzystamy. W ofercie marki Philips dostępne są nie tylko tradycyjne żarówki, ale również ich zamienniki LED, które (w przypadku oświetlenia wewnętrznego) można stosować zgodnie z prawem, zupełnie legalnie. Takie żarówki zazwyczaj świecą jaśniej, pobierają mniej prądu i odznaczają się wyższą trwałością.

Inne czynności

Pozostałe punkty z check listy można już sprawdzić bez pomocy kierowcy. Chodzi o rutynową kontrolę poziomu płynów eksploatacyjnych (olej, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, płyn do wspomagania układu kierowniczego, płyn do spryskiwaczy). W przypadku płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego warto sprawdzić ich stan (w pierwszym przypadku zawartość wody, w drugim temperaturę krzepnięcia). Nie zaszkodzi także kontrola stanu wycieraczek.

Ogólny, szybki przegląd powinna zakończyć kontrola stanu podwozia (pod kątem wycieków, stanu osłon przegubów, korozji progów i szczelności układu wydechowego). Taką diagnostykę ułatwia nowoczesne, bezprzewodowe oświetlenie warsztatowe Philips. Najnowsza linia lamp Philips Xperion 3000 doskonale oświetla trudno dostępne miejsca, jest odporna na zużycie i zapewnia długi czas pracy przy stosunkowo krótkim czasie ładowania.

Kiedy samochód jest na podnośniku, bardzo wygodnie sprawdza się także stan ogumienia (głębokość bieżnika, uszkodzenia mechaniczne opon).

Wszystkie opisane powyżej czynności zajmują tak naprawdę niewiele czasu, ale w istotny sposób poprawiają bezpieczeństwo jazdy w warunkach zimowych. Żaden kierowca nie lubi przecież na mrozie wymieniać przepalonej żarówki – wychwycenie takich usterek w warsztacie jest zatem doskonałym rozwiązaniem.

Zostaw Komentarz