Zmiany w częściach SKF

11 gru 2018

SKF regularnie modyfikuje części oferowane na rynku wtórnym. Ostatnio wprowadzone zmiany dotyczyły pompy wody przeznaczonej do silników koncernu VW oraz elementów piasty koła do kilku pojazdów.

W kierowanych przez SKF na rynek wtórny pompach wody przeznaczonych do silników wysokoprężnych 1.9 TDI i 2.0 TDI (wykorzystywanych w wielu modelach aut koncernu VW), zaszły ostatnio spore zmiany. W ich efekcie możliwe było zastąpienie trzech referencji SKF VKPC 81626, 81627 i 81218 jedną pozycją SKF VKPC 81230. Tym samym zmieniona została również zawartość zestawów SKF VKMC 01250-1, 0163-1, 01942, 01943, 01255-1 i 01259-1.

Nowa pompa wody SKF ma koło pasowe o 19 zębach, uszczelnienie statyczne za pomocą o-ringów, ceramiczne uszczelnienie dynamiczne SiC/C oaz plastikowy wirnik z ośmiu łopatkach. Ma też korpus pozbawiony narożników, co znacznie ułatwia mechanikowi montaż nowej części.

Kolejna zmiana wprowadzona niedawno przez SKF dotyczy elementu przeznaczonego do Volvo C30, C70 II, S40 II i V50. Zgodnie z zaleceniem producenta tych aut do zestawu piasty koła SKF VKBA 6543 (od partii oznaczonej 24 O) dodano dwa – do wyboru – pierścienie zabezpieczające. W zależności od długości osi należy użyć jednego z nich: do krótszej – 7 mm, do dłuższej – 9,5 mm. Nowy pierścień należy obowiązkowo założyć, gdyż istnieje ryzyko, że podczas demontażu starej piasty mógł on ulec uszkodzeniu.

W niektórych przypadkach w miejsce kilku referencji wchodzi jedna, w innych – wręcz przeciwnie. Oto na tylną oś Fiata Sedici oraz Suzuki SX4 i Vitara przeznaczona była dotychczas jedna, uniwersalna piasta koła SKF VKBA 6580. Zgodnie z zalecaniami producenta opracowano dwa nowe wzory – SKF VKBA 7167 na prawą stronę i SKF VKBA 7168 na lewą stronę. Każda piasta zintegrowana jest teraz z czujnikiem układu ABS. W zestawie znajduje się nakrętka na trzpień osi oraz cztery śruby mocujące.

Zmiany objęły też piasty kół SKF przeznaczone do zawieszeń oferowanych przez firmę SAF Holland do pojazdów ciężarowych i naczep. Dwie nowe pozycje otrzymały ten sam numer katalogowy SKF VKBA 5549. Różnice pomiędzy nimi sprowadzają się do kształtu i nacięć na korpusie – szczegółowa informacja na ten temat znajduje się w katalogu producenta. Bez zmian pozostała procedura montażu.

 

W przypadku wątpliwości co do numeru referencji SKF do danego modelu pojazdu, można to sprawdzić poprzez wyszukiwarkę na stronie www.vsm.skf.com/pl/pl lub poprzez aplikację dostępną na urządzenia mobilne z system Android lub iOS z możliwością zeskanowania kodu QR.

Zostaw Komentarz