Żywotność filtra a wymiana oleju w trybie Long Life. Jak zaplanować harmonogram wymain?

19 cze 2024
Oleje silnikowe typu LongLife pozwalają kierowcom na wydłużenie okresu pomiędzy wymianami oleju i filtra oleju. Czy filtry oleju projektowane są z myślą o tak rzadkich wymianach? Eksperci PZL Filters rozwiewają wątpliwości.

Polski producent filtrów zachęca do wymiany oleju i filtrów co 8-15 tys. km, jednak oferta PZL Sędziszów spełnia wymagania trybów long life. Wynika to z niżej opisanych, konkretnych cech konstrukcyjnych. Zdecydowana większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że wymiana oleju i filtrów w trybie long life nie służy zbytnio silnikom. Niestety wiele kontraktów serwisowych – zwłaszcza flotowych, opiera się właśnie na takich wydłużonych interwałach. PZL Sędziszów zwraca uwagę na to, że tryb long life stawa podwyższone wymagania nie tylko olejom, ale także filtrom. Zarówno filtry oleju, jak też powietrza wymieniane zwykle co 10-15 tys. km muszą wytrzymywać dwu lub nawet trzykrotnie dłużej. Filtry PZL Filters są przygotowane na taką ewentualność. Są produkowane w Polsce, z najwyższej jakości zachodnich materiałów filtrujących, a konstrukcja zapewnia im dużą chłonność. To właśnie ten parametr zaczyna nabierać kluczowego znaczenia w trybie long life. Warto zatem wyjaśnić, dlaczego jest on tak ważny dla użytkownika.

Jak rozpoznać różnice?

Warto wiedzieć, że filtry, które z zewnątrz wyglądają tak samo, lub są do siebie bardzo podobne mogą mieć różną chłonność. To kluczowy parametr z punktu widzenia wydłużonych okresów między wymianami. Dla przykładu – najlepsze filtry powietrza PZL Filters przechwytują w ciągu roku nawet 0,5 kg zanieczyszczeń, a ich chłonność wynosi 0,3 kg na m².

W przypadku filtrów powietrza i filtrów oleju lepsza chłonność wynika m.in. z:
– rodzaju warstwy filtrującej
– ilości warstwy filtrującej
– konstrukcji filtra, która utrzymuje warstwę filtrującą na swoim miejscu i ogranicza jej odkształcenia pod wpływem obciążenia zanieczyszczeniami.

W PZL Sędziszów sami produkujemy nasze filtry. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad jakością surowca, montażem i wykonaniem. Fakt posiadania własnych maszyn pozwala nam bardzo szybko wdrażać do produkcji nowe referencje lub udoskonalać poszczególne rozwiązania. Właśnie to, w połączeniu z zastosowaniem najlepszych europejskich komponentów sprawia, że nasze filtry są gotowe do pracy w trybie long life. Co nie zmienia faktu, że zachęcamy wszystkich zmotoryzowanych do tego, aby stosować się do tradycyjnych, krótszych interwałów przeglądowych co 8-15 tys. km. – mówiDominik Zwierzyk, PZL Sędziszów

Zostaw Komentarz