CERTUS 3 – polska linia diagnostyczna

13 kwi 2016

Podczas tegorocznej edycji Targów Techniki Motoryzacyjnej oficjalnie zadebiutowała – nagrodzona Złotym Medalem MTP – trzecia generacja linii diagnostycznej CERTUS. Jej pierwszy egzemplarz pokazany został na targach we Frankfurcie już jesienią 2014 roku. Teraz była okazja, aby polskim klientom zaprezentować również, jak jest wytwarzana.

Jako producent firma WSOP wystąpiła na targach w Poznaniu w roli debiutanta. Wprawdzie już od ponad roku jest wytwórcą wszystkich elementów linii CERTUS, ale dopiero teraz miała dobrą okazję, aby ogłosić to na szerszym forum.

Konstrukcyjnie przemyślana

Trzecia już generacja linii CERTUS jest owocem kilkuletniego projektu badawczo-rozwojowego i ma całkowicie nowe, od podstaw zaprojektowane i produkowane w Polsce części mechaniczne. Ich budowa w sposób zasadniczy wpływa na żywotność urządzenia oraz podnosi precyzję pomiaru. Na bazie kilkunastoletnich doświadczeń z importowanymi liniami WSOP wypracowało własną konstrukcję, aby wyeliminować rozwiązania nie zdające egzaminu.

Solidność priorytetem

WSOP 1– Projektując części podłogowe linii świadomie odrzuciliśmy proste rozwiązania konstrukcyjne stosowane przez niektórych producentów. W urządzeniu rolkowym celowo zastosowaliśmy skrzynię samonośną, ponieważ jej konstrukcja daje szersze możliwości rozbudowy, np. pozwala zamontować układ podnoszenia rolek stosowany jako element symulatora obciążenia. Urządzenia zyskały także solidne i grube blachy (miejscami nawet 15 mm), co znacząco zwiększa ich trwałość – podkreślał  Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Zrezygnowano także z „oszczędnościowej” konstrukcji płyty zbieżności, która bywa najsłabszym ogniwem całej linii. Wprawdzie ten typ oszczędnej budowy minimalizuje wymiary płyty (i tym samym koszt produkcji), ale jednocześnie utrudnia precyzyjny pomiar oraz zmniejsza wytrzymałość urządzenia. Dlatego płyta CERTUS 3 ma całkowicie nową, solidną konstrukcję. Zastosowanie metalowych, wymiennych bieżni i wałeczków tocznych dodatkowo zwiększa jej trwałość i odporność na trudne warunki eksploatacji.

Metoda badania tłumienia

Tester amortyzatorów wykorzystuje metodę Boge, gdyż oferuje ona szersze możliwości diagnostyczne niż metoda Eusama. Urządzenie CERTUS pozwala na ocenę tłumienia zawieszeń klasycznych oraz tych o charakterystyce progresywnej. Metoda Boge zwiększa poziom złożoności konstrukcji urządzenia, ale priorytetem były możliwości diagnostyczne. Solidne wzmocnienie testera amortyzatorów gwarantuje bezpieczny przejazd nawet bardzo ciężkich pojazdów po całej powierzchni urządzenia bez obawy o jego uszkodzenie.

Nowe rozwiązania starych problemów

– Konstruując CERTUSA szukaliśmy własnych rozwiązań, zamiast kopiować utarte schematy. Na przykład urządzenie rolkowe ma rolkę środkową o zwiększonej średnicy. Pozwala to wyeliminować niekontrolowany poślizg i możliwe uszkodzenia opon – powiedział Jarosław Cichoń.

WSOP 2Przy projektowaniu urządzeń CERTUS zadbano o wykluczenie potencjalnych ognisk korozji. Dla przykładu: osłony łańcuchów w rolkach są gięte, a nie spawane, a przez to mniej narażona na korozję. Łączenie kluczowych elementów, jak na przykład kołnierzy skrzyni rolkowej, wykonywane są spawem ciągłym, a następnie szlifowane, aby uniknąć ognisk korozji i poprawić estetykę urządzenia.

Krok po kroku

Do momentu, kiedy WSOP w całości zaczęło produkować linię diagnostyczną, firma doszła etapami. W pierwszej generacji linii CERTUS urządzeniom nadano  całkowicie nowy design. – Zaprojektowaliśmy od podstaw szafę sterującą, zadbaliśmy o nowoczesną, szaro-czerwoną kolorystykę. Tak kompleksowe podejście do kwestii designu nie było wcześniej w naszej branży stosowane. Rozwiązania te są obecnie naśladowane przez niemal wszystkie, konkurencyjne urządzenia sprzedawane w Polsce. A naśladownictwo to najlepszy komplement, jaki mogliśmy otrzymać – mówi Jarosław Cichoń.

W linii CERTUS EVO2, a więc drugiej generacji, do designerskiej szafy dodano całkowicie nowy, zaprojektowany i produkowany w Polsce sterownik, który zarządza pracą wszystkich urządzeń wchodzących w skład linii. Jednocześnie do stosowanych wtedy jeszcze niemieckich grup podłogowych dodane zostało, także opracowane od podstaw, polskie oprogramowanie. Zwieńczeniem prac był Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich otrzymany w 2014 roku.WSOP 3WSOP 5Trzecia generacja linii CERTUS otrzymała zupełnie nowe części podłogowe. Urządzenia te zaprojektowali inżynierowie pracujący w WSOP. Zastosowano przy tym nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z myślą o długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji urządzeń. Pojawiła się ponadto nowa szafa sterującą w kolorystyce czarno-pomarańczowej. Pulpit sterujący został nagrodzony złotą statuetką podczas konkursu POPAI Awards w Paryżu.

WSOP 4Symbolicznym zakończeniem tworzenia linii CERTUS 3 jest otrzymany Złoty Medal MTP w 2016 roku. Tym m samym linia CERTUS 3 została uhonorowana Złotym Medalem MTP drugi raz z rzędu.  – Cieszymy się z tego Złotego Medalu. Tak jak obiecaliśmy klientom – nasz produkt dynamicznie się rozwija. Chcę podkreślić, że kolejne generacje linii CERTUS prezentujemy na następujących po sobie co dwa lata edycjach targów poznańskich. Jest to swoistym rekordem w naszej branży – podkreślił Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Zostaw Komentarz