Czego nie wiesz o olejach samochodowych a boisz się zapytać – ekspert Texaco wyjaśnia

Tekst sponsorowany 18 sty 2024

Rodzaj ruchu ulicznego, w którym na co dzień się poruszasz ma niebagatelny wpływ na kondycję oleju optymalizującego pracę każdego silnika. Dzięki prawidłowo dobranemu olejowi i dbaniu by był on w dobrej kondycji możemy w najlepszy możliwy sposób chronić serce każdego pojazdu. Rudi Sanders, chemik i specjalista ds. wsparcia produktów i technologii Texaco, przybliża najważniejsze z perspektywy każdego kierowcy informacje na temat olejów silnikowych, z myślą o jak najdłuższej i bezawaryjnej pracy jednostki.

Jak dokładnie olej chroni silnik samochodu?

Tarcie to śmiertelny wróg urządzeń mechanicznych i zadaniem oleju silnikowego jest przeciwdziałanie jego negatywnym wpływom. Główną funkcją oleju silnikowego jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi elementami, z których silnik jest zbudowany. Tarcie stanowi wyzwanie ponieważ generuje ciepło, które nie tylko potencjalnie zwiększa zużycie elementów, lecz również może skutkować skróceniem żywotności silnika oraz utratą jego mocy, nawet o około 30% do 50%.

Dodatkowo oleje silnikowe pełnią również inne ważne funkcje takie jak chłodzenie silnika, ochrona przed korozją, utrzymywanie w czystości, usuwanie powstałych elementów w procesie spalania i  zużycia oraz zanieczyszczeń czy zapobieganie tworzeniu się osadów i uszczelnianie układu smarowania, co zapobiega przedostawaniu się paliwa i gazów przedmuchowych.

Jak najlepiej korzystać z olejów silnikowych?

Chcąc optymalnie wykorzystać wszystkie zalety oleju silnikowego warto kierować się kilkoma zasadami. Oprócz wskazania konkretnego rodzaju oleju silnikowego, który ma być używany w określonym pojeździe, wielu producentów zaleca okresy między przeglądami pod względem przebiegu lub miesięcy/lat podczas “normalnego użytkowania”. Jednak kierowcy poruszający się w ruchu miejskim, którzy regularnie pokonują krótsze dystanse, częściej ruszają i zatrzymują się, mogą uznać, że wcześniejsza wymiana oleju ze względu na gromadzenie się wody lub rozcieńczanie paliwa jest konieczna. Mogą one bowiem powodować większe zużycie części silnika ze względu na niższą lepkość oleju silnikowego. Dodatkowo wpływ na żywotność oleju ma również stosowanie paliwa o wyższej zawartości siarki lub o określonej zawartości biopaliw, w wyniku czego podwyższony poziom kwasów może niekorzystnie wpływać na olej silnikowy, a także prowadzić do przyśpieszonej korozji elementów silnika.

***

Trzy złote zasady dotyczące oleju silnikowego

  1. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta pojazdu: używaj odpowiedniego oleju silnikowego i wymieniaj go w zalecanych odstępach czasu.
  2. Regularnie sprawdzaj poziom i stan oleju silnikowego.
  3. Zasięgaj profesjonalnej porady w warsztacie lub u mechanika.

***

Co oznaczają litery i cyfry w klasyfikacji olejów silnikowych? Na przykład 10W-30?

Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji opracowało system klasyfikacji olejów silnikowych, znany jako klasyfikacja lepkości SAE J300.

Norma SAE J300 zawiera dwie podklasy, klasę “W” odnoszącą się do właściwości oleju silnikowego w niskich temperaturach oraz klasę “non-W” odnoszącą się do lepkości w temperaturze roboczej. Klasa W i klasa non-W są czasami określane odpowiednio jako klasa “zimowa” i “letnia”.

Oleje spełniające wymagania tylko jednej podklasy są określane jako oleje jednosezonowe  lub jednoklasowe, na przykład SAE 10W lub SAE 30. Z kolei oleje, które są oznaczone jako spełniające wymagania zarówno klasy W, jak i klasy ”non- W”, nazywane są olejami wielosezonowymi, np. 10W-30. Przy czym liczby przed i po “W” odnoszą się do lepkości oleju. Liczba poprzedzając “W” oznacza lepkość oleju w niskich temperaturach, a liczba po “W” – lepkość oleju w normalnej temperaturze roboczej silnika.

Jakich produktów mogą używać kierowcy, aby zmaksymalizować wydajność silników swoich pojazdów?

Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta pojazdu. Określają one, jaki profil wydajności musi spełniać olej silnikowy dla każdego z silników, w który wyposażony jest dany model. W większości przypadków producent wskazuje produkty, które spełniają jego specyfikacje, co pozwala gwarantować, że stosowane oleje silnikowe są zoptymalizowane pod kątem jego silników.

Wielu europejskich producentów wymienia również standardy ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów) jako minimalny poziom właściwości użytkowych oleju. Jeśli nie jest możliwe znalezienie oleju z odpowiednią specyfikacją producenta, można rozważyć użycie oleju z określonej kategorii ACEA, aby pomóc silnikowi przetrwać do następnej wymiany, która w takim przypadku powinna nastąpić tak szybko, jak to możliwe.

Czy niski poziom paliwa z baku może doprowadzić do uszkodzenia silnika?

Najlepszą radą jest zawsze zapoznanie się z instrukcją obsługi pojazdu. Często producenci sugerują tankowanie nim zasięg pojazdu (wynikający z poziomu paliwa) spadnie do 50 km. Taka zapobiegliwość jest wskazana, aby uniknąć uszkodzeń. Jeśli instrukcja pojazdu nie określa, kiedy należy zatankować, warto pamiętać, że dopuszczenie do niskiego poziomu paliwa w zbiorniku może spowodować gromadzenie się dnie baku osadów, które zatykają filtr paliwa lub powodują odsłonięcie i przegrzanie pompy paliwa.

Podobnie jak przez wiele poprzednich lat Texaco pragnie niezmiennie napędzać zmiany w branży motoryzacyjnej, wykorzystując przy tym doświadczenia gamy produktów Havoline, której tożsamość zakorzeniona jest w innowacjach. Portfolio produktów Havoline jest kompleksowe, dzięki czemu dostarcza kierowcom szereg narzędzi, których potrzebują, by chronić swoje pojazdy.

Więcej informacji na temat pełnej gamy produktów Texaco można znaleźć na stronach: pl.texacolubricants.com i texacopolska.pl

 

Artykuł sponsorowany TEXACO

Zostaw Komentarz