Fluid TITANIUM zmniejsza tarcie

19 mar 2019

Po latach badań i testów Castrol przedstawił walory technologii Fluid TITANIUM, dzięki której olej Castrol EDGE pozwala zredukować tarcie zmniejszające moc silnika nawet o 20%.

Castrol EDGE, będący od dekady przedmiotem badań i rozwoju, tworzony był specjalnie z myślą o redukcji tarcia zmniejszającego osiągi silników, czyli problemu narastającego w miarę postępów downsizingu. Rzecz w tym, że wraz ze wzrostem ciśnienia w silniku, zwiększa się tarcie mogące zmniejszyć moc jednostki napędowej nawet o 20% [1]. Jednocześnie w ciągu minuty ruchome części silnika stykają się ze sobą 32 000 razy [2], więc w ciągu godziny dochodzi do milionów sytuacji, w których tarcie może wpływać na osiągi i długość okresu eksploatacji silnika.

Castrol EDGE z technologią Fluid TITANIUM przekształca się pod wpływem ciśnienia, a jego struktura molekularna zmienia się, tworząc tymczasową, stałą poduszkę między stykającymi się powierzchniami. Dzięki temu olej redukuje tarcie, a tym samym zwiększa użyteczną moc silnika. Dr Rebecca Yates z firmy Castrol wyjaśnia: – Krótko mówiąc, tarcie jest wrogiem mocy silnika. Jako wynalazcy, poszukujemy formulacji, która zacznie radzić sobie z narastającym problemem tarcia w silniku – a obecna formulacja oleju Castrol EDGE daje nam podstawy, aby uznać ją za postęp większy niż w przypadku jakiegokolwiek innego środka smarnego na rynku. Nasza linia Castrol EDGE z technologią Fluid TITANIUM wyraźnie przewyższa możliwości poprzednich linii środków smarnych, dzięki czemu kierowcy otrzymają produkt o znacznie lepszych parametrach.

Castrol przesunął również granice metod testowych, aby dowiedzieć się, jak dodatki uszlachetniające reagują w środkach smarnych przy maksymalnych ciśnieniach. Nasza firma nawiązała współpracę z Uniwersytetem Edynburskim w celu opracowania całkowicie nowego i wyjątkowego procesu testowego, wykorzystującego nowoczesne imadło diamentowe oraz synchrotron – pierwsze i jedyne tego rodzaju stanowisko testowe w branży olejowej. Ekstremalnie wysokie ciśnienia uzyskane przy użyciu diamentów pozwoliły naukowo udowodnić, że stosowana przez Castrol technologia Fluid TITANIUM zmienia strukturę molekularną oleju – kontynuuje Rebecca Yates. I dodaje – Pod wpływem ciśnienia panującego w silniku, środek smarny przechodzi taką samą transformację. Jego struktura molekularna zmienia się z płynu w tymczasową strukturę fizyczną odporną na ciśnienie, jakiemu poddawane są części silnika, a zwłaszcza wałek rozrządu. Po uwolnieniu ciśnienia, Castrol EDGE powraca do stanu płynnego.

Ta formulacja jest oparta na zasadach tribologii. Od wyboru dodatków, po stworzenie samej technologii Fluid TITANIUM i proces gruntownych testów, jakim poddaliśmy produkt, wszystko, co robiliśmy bazuje na chemii wysokociśnieniowej. Można śmiało powiedzieć, że Castrol EDGE z technologią Fluid TITANIUM redukuje tarcie zmniejszające osiągi nawet o 20%, co stanowi największy postęp wśród dostępnych na rynku środków smarnych redukujących tarcie – kończy Rebecca Yates.

 

[1] Dane statystyczne, w porównaniu do tego samego oleju bez technologii Fluid TITANIUM
[2] Dane oparte na kontakcie krzywkapopychacz w silniku 16-zaworowym przy 4000 obr/min.

Zostaw Komentarz