Hak holowniczy na urlopowe wypady ze sprzętem

01 lip 2021

Haki holownicze cieszą się coraz większą popularnością. Dotyczy to przede wszystkim haków z kulą wypinaną automatycznie, którą można demontować na czas jej nieużywania. Oprócz standardowych zastosowań, haki holownicze mogą być akcesorium, umożliwiającym montaż np. bagażnika rowerowego albo holowanie przyczepy ze skuterem wodnym. To sprawia, że są one świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas.

Cykliści docenią bagażniki rowerowe montowane na haku holowniczym. Ten sposób transportu eliminuje ryzyko zarysowania tylnej klapy, do czego łatwo może dojść podczas stosowania zwykłych wieszaków rowerowych. Lokując rower na takim bagażniku, nie trzeba się siłować z rowerem jak podczas montowania go na bagażniku dachowym. Ponadto podczas użytkowania nie odczuwa się niedogodności związanych z oporem powietrza, co daje się odczuć w przypadku tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących dach samochodu. Bagażnik montowany na haku będzie zatem najbezpieczniejszym, a także najwygodniejszym rozwiązaniem.

Wiodącym produktem tego typu w ofercie firmy Steinhof są bagażniki rowerowe VETURO, dostępne w kilku wersjach. W najwyższej pomieszczą aż cztery rowery, a dysponują ładownością 60 kg. Sam bagażnik montowany jest do haka holowniczego i waży ok. 19 kg. W ofercie dostępna jest również wersja na dwa oraz trzy rowery, o ładowności odpowiednio 30 kg oraz 45 kg. Każdy bagażnik można również odchylać w dół, dzięki czemu możliwe jest otwieranie klapy bagażnika. Bagażnik VETURO to konstrukcja lekka, estetycznie wykonana, łatwa w montażu oraz bezpieczna – mówi Anna Michałków z działu marketingu Steinhof.

Wodniacy mogą wykorzystać haki holownicze w transporcie sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Mowa np. o holowaniu na przyczepie skutera wodnego albo jachtu motorowego. Ważne jest określenie, jaki maksymalny ładunek może „udźwignąć” dany hak holowniczy, a informację o tym zazwyczaj podaje jego producent na tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi. Samo podróżowanie z przyczepą ma pewne ograniczenia prawne, które należy uwzględnić jeszcze przed podjęciem decyzji o wyruszeniu w trasę.

Hak holowniczy powinien być w pełni sprawny, kula nie może mieć żadnych odkształceń, a w gnieździe elektrycznym powinno być napięcie, potrzebne do zasilenia instalacji w przyczepie. Sprawdzając przyczepę, powinniśmy skontrolować, czy oświetlenie jest sprawne, czy wszystkie śruby są dokręcone i jaka jest wartość ciśnienia w kołach. Hak holowniczy musi mieć odpowiednią homologację, a przyczepa ważne badanie techniczne – mówi Mariusz Fornal z działu technicznego firmy Steinhof.

Sam skuter wodny lub jacht motorowy, musi być odpowiednio zabezpieczony. W tym celu najlepiej użyć wzmocnionych lin holowniczych, które ustabilizują jego pozycję i nie pozwolą na niekontrolowane przemieszczanie się. Ponadto, warto skontrolować połączenia śrubowe haka po przejechaniu każdego 1000 km i w razie potrzeby dokręcić je.

 

Zostaw Komentarz