Jak podnieść ceny usług?

22 paź 2019

Masz pełny grafik na tydzień lub dwa naprzód, a przed twoim warsztatem czeka kolejka samochodów do naprawy? Nie pamiętasz już, co to wolne popołudnie czy wolna sobota? Jeśli na obydwa pytania odpowiedziałeś twierdząco, a jednocześnie brakuje ci pieniędzy na opłacenie wydatków w firmie, podwyżki dla wyróżniających się pracowników czy szkolenia personelu, najwyższa pora pomyśleć o podniesieniu cen usług.

 

Warsztatom przybywa niechcianych obowiązków, a jednocześnie koszty ich funkcjonowania ciągle rosną. Dość wspomnieć o kasach online, które już wkrótce będą obligatoryjne, podwyżkach cen wody, energii elektrycznej, odbioru odpadów czy niezbędnego wyposażenia. Do tego trudno dziś znaleźć pracowników, zwłaszcza dobrych. Pensja fachowca potrafi boleśnie obciążyć budżet małego warsztatu. Utrata pracownika może jednak dotknąć jeszcze bardziej. Naprawa współczesnych pojazdów wyposażonych w skomplikowane systemy, wymaga regularnych, kosztownych szkoleń.

Jeśli zaś chodzi o ceny usług, to w powszechnym mniemaniu muszą być niskie, w przeciwnym razie klienci nie przyjadą do warsztatu. Czy jednak taki pogląd jest słuszny?

Usługa warta swojej ceny

Przedsiębiorcy często są poddawani presji cenowej. I to wcale nie przez swoich klientów – ci bowiem gotowi są zapłacić więcej, pod warunkiem, że będą mieli poczucie, iż usługa rzeczywiście jest tego warta. Presja ta jest wywierana przez tzw. wojny cenowe, co jest konsekwencją wielkiej konkurencji na motoryzacyjnym rynku. Zjawisko to jest dobrze znane dystrybutorom części, ale ostatnio dotyka również warsztaty. Sprawia ono, że firmy często balansują na granicy rentowności, nawet jeśli oferują wysoką jakość usług i ustawia się do nich kolejka chętnych klientów.

W obecnej sytuacji gospodarczej i w świetle nadchodzących zmian w naszej branży, podwyżki w warsztatach wydają się konieczne. Pomogą one nie tylko dalej oferować wysokiej jakości usługi czy też jeszcze ich jakość podnosić, ale także pozwolą na szkolenie pracowników, którzy są zmuszeni podnieść i rozszerzyć swoje kompetencje. W końcu dla warsztatów jest to niezbędne, by dalej utrzymać się na rynku – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Ale jak podnieść ceny i nie stracić klientów? Na to pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi, bo nikt nie zagwarantuje, że faktycznie będzie ich tylu co przed podwyżką. Pytanie natomiast brzmi: czy jest czego żałować?

Wiele osób prowadzących biznes zauważa pewną tendencję. Klienci, którym zależy na najniższej cenie usługi są zazwyczaj najbardziej roszczeniowi, wiecznie coś im nie pasuje i domagają się niemalże królewskiego traktowania. Z kolei ci, którzy skłonni są zapłacić więcej w zamian za kompleksową naprawę, zwykle nie narzekają, a nawet jeżeli czegoś więcej zażądają – to za to płacą. Ich znajomi to zwykle ludzie o podobnym podejściu, więc dobra obsługa może szybko zaprocentować nowymi zleceniami, dzięki czemu praca może stać się bardziej opłacalna i przyjemna.

Rachunek jest prosty – podnosząc cenę, pewną grupę klientów stracisz, ale zyskasz czas i zarobisz tyle samo. Dzięki temu znajdziesz więcej wolnych miejsc w kalendarzu do zapełnienia nowymi, bardziej opłacalnymi zleceniami, zyskasz też czas na lepszą obsługę stałych klientów.

Sposób na podwyżki

Czy trzeba tłumaczyć się z podwyżek? Gołym okiem widać, że wszystko dziś drożeje, a płaca minimalna rośnie. Nikogo nie zdziwi zatem wzrost cen usług. Klienci warsztatu powinni jednak zostać uprzedzeni o podwyżkach.

Ważne jest też, aby podwyżki dotyczyły wszystkich klientów, również tych stałych, którzy korzystali z usług warsztatu już wcześniej. Można jednak zastanowić się nad wprowadzeniem bonusów i zniżek dla stałych klientów, dzięki czemu poczują się wyróżnieni i docenieni. Kawa dla oczekujących czy też umawianie wizyty w warsztacie on-line również pozytywnie wpłynie na wizerunek serwisu.

Co robić, kiedy po podwyżce liczba klientów spadnie? Przede wszystkim nie należy panikować. Sprawdź spokojnie miesiąc po podniesieniu cen usług, jak mają się finanse twojego warsztatu. Jak już wiesz, większa liczba klientów przy jednoczesnym utrzymywaniu zbyt niskich cen nie przekłada się na satysfakcjonujące zarobki. Najgorsze zaś, co możesz zrobić, to szybko wrócić do pierwotnych (niższych) cen.

 

Zostaw Komentarz