Jak wyliczyć resurs podnośnika
Każdy użytkownik podnośnika warsztatowego ma rok od badania UDT (wykonanego od 1 czerwca 2019 roku) na obliczenie resursu tego urządzenia i podjęcie decyzji „co dalej”.
Koniec ubiegłego roku przyniósł rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz.U. 2018 poz. 2176) w sprawie eksploatacji, modernizacji i napraw urządzeń transportu bliskiego (w skrócie: UTB). Do urządzeń tych zalicza się między innymi podnośniki samochodowe wykorzystywane w serwisach, warsztatach oraz stacjach kontroli pojazdów.
Rozporządzenie, które weszło w życie 1 czerwca 2019 roku, wprowadza między innymi pojęcie resursu. Resurs to bezpieczny okres eksploatacji podnośnika określony liczbą cykli pracy (jeden cykl: podniesienie i opuszczenie pojazdu), uwzględniający rzeczywiste warunki użytkowania. Zgodnie z normą europejską EN1493 przewidywana trwałość podnośnika ustalona jest na 22 tysiące cykli. Przyjmując średnio 3 cykle dziennie daje to łącznie około 10 lat pracy podnośnika w serwisie.
Jak określić resurs podnośnika, co zrobić gdy się on kończy i jakie dokumenty są w związku z tym potrzebne można przeczytać tutaj. Przeprowadzenie stosownych wyliczeń proponuje również Serwis WSOP, czyli dział firmy, od 25 lat zajmującej się kompleksowym wyposażeniem stacji kontroli pojazdów, serwisów autoryzowanych, warsztatów niezależnych oraz myjni, prowadzącej także serwis urządzeń diagnostycznych i warsztatowych na terenie całej Polski.
– Do przeprowadzenia takiego wyliczenia niezbędne jest oświadczenie, które wypełnia i przesyła do nas użytkownik. Oprócz kompletnych danych konkretnego urządzenia potwierdza w nim, że podnośnik jest użytkowany zgodnie z DTR producenta. Dodatkowo deklaruje także, czy jest poddawany okresowym przeglądom technicznym oraz jakie jest szacunkowe wykorzystanie podnośnika, tzn. ile cykli na dobę wykonuje. Na podstawie tych informacji przeprowadzamy wyliczenie resursu. W zależności od dokładności otrzymanych od użytkownika danych, do wyliczeń przyjmuje się jeszcze tzw. współczynnik niepewności – mówi Wojciech Piechaczek z Serwisu WSOP.
Po wykonaniu stosownych obliczeń Serwis WSOP wystawia dla każdego urządzenia dokument pod nazwą „Określenie stopnia wykorzystania resursu podnośnika samochodowego”.
Firma sugeruje, aby nie czekać do ostatniej chwili z dostosowaniem posiadanych urządzeń do nowych wymagań. Zapewnia jednocześnie, że jej przedstawiciele odpowiedzą na wszelkie wątpliwości i zasugerują najkorzystniejsze rozwiązania.