Jak zarobić na wymianie sprzęgła
w dwusprzęgłowych skrzyniach biegów
Nie wszystko w warsztacie można naprawić we własnym zakresie, są podzespoły, które po wymontowaniu trzeba oddać do specjalistycznych serwisów. Z wymianą zestawu sprzęgieł w skrzyniach z podwójnym sprzęgłem poradzi sobie jednak, i na tym zarobi, każdy warsztat, który zechce się tylko do tego przygotować.
.
W przygotowanym przez firmę Schaeffler cyklu tekstów dotyczących dwusprzęgłowych skrzyń biegów była już mowa o zasadzie działania tych skrzyń , ich plusach i minusach, a także o tym w jakich samochodach rozwiązanie to jest wykorzystywane. Pora zatem zająć się kluczową dla warsztatów kwestią, a mianowicie próbą odpowiedzi na pytanie czy i ile na wymianie zestawu sprzęgieł stosowanych w tych skrzyniach można zarobić?
Najłatwiej będzie to wyjaśnić na konkretnym przykładzie, zaś najlepszym są niewątpliwie auta produkowane przez koncern Volkswagen. Od kilkunastu już lat seryjnie montuje on bowiem skrzynie biegów o nazwie DSG lub S-Tronic do swych samochodów, dzięki czemu jest liderem na rynku, gdy chodzi o liczbę znajdujących się w eksploatacji pojazdów ze skrzynią dwusprzęgłową. Początkowo, tzn. od roku 2003, była to przekładnia 6-biegowa z podwójnym mokrym sprzęgłem, a od roku 2008, w autach z silnikami, których moment obrotowy wynosi nawet 350 Nm, stosowana jest skrzynia 7-biegowa z podwójnym sprzęgłem suchym.
Szacuje się, że w Polsce do tej pory sprzedanych zostało ponad 370 tysięcy nowych samochodów wyposażonych w dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG lub S-Tronic ze sprzęgłem suchym pierwszej i drugiej generacji. Do tego dochodzą grube setki tysięcy używanych aut sprowadzonych z zagranicy. Dla warsztatów jest to więc fragment rynku, o który warto walczyć, tym bardziej, że wciąż się on szybko powiększa. Dość powiedzieć, że wśród najchętniej prywatnie importowanych modeli, auta ze skrzynią dwusprzęgłową nieustannie należą do czołówki i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. W przekładnię taką (ze sprzęgłem suchym) wyposażane są miedzy innymi samochody:
- Volkswagen Golf, Passat, Polo, Touran, Caddy, Jetta, Beetle, Scirocco;
- Skoda Fabia, Octavia, Superb, Yeti, Roomster, Rapid;
- Seat Altea, Ibiza, Leon, Toledo;
- Audi A1, A3, TT
napędzane silnikami takimi jak m.in.:
- benzynowe – 1.0 TSI, 1.2 TSI, 1.4, 1.4 TSI, 1.4 TFSI, 1.6, 1.8 TSI, 1.8 TFSI;
- wysokoprężne – 1.6 TDI, 1.9 TDI.
By zacząć zarabiać na wymianie sprzęgieł w skrzyniach dwusprzęgłowych, należy być jednak świadomym związanych z tym problemów. Po pierwsze do przeprowadzenia poprawnego demontażu i montażu podwójnego sprzęgła niezbędne są narzędzia specjalne. Na początek z wałka wejściowego skrzyni biegów trzeba bowiem zdemontować podwójne sprzęgło, a przy montażu należy je ponownie wprasować. Po wtóre kluczowe znaczenie ma odpowiednie ustawienie sprzęgieł K1 i K2 przy użyciu podkładek regulacyjnych, jak również sprawdzenie prawidłowości tego ustawienia, gdyż wpływa to w decydujący sposób na prawidłową adaptację modułu sprzęgła i, w konsekwencji, na pracę skrzyni biegów. Trzeba zatem wiedzieć jak operacje te przeprowadzić oraz dysponować odpowiednimi częściami.
Wiele warsztatów w tej sytuacji tylko „wyciąga” dwusprzęgłową skrzynię z samochodu, po czym zleca demontaż i montaż sprzęgła innym serwisom, np. zajmującym się naprawą automatycznych skrzyń biegów. W efekcie:
- koszt usługi dla klienta końcowego jest wyższy;
- potrzebny jest dodatkowy czas na transport skrzyni biegów do innej firmy;
- marża jest uzyskiwana przez warsztat tylko od jednej usługi – demontażu i montażu skrzyni biegów.
Warsztatom, które nie specjalnie chcą się dzielić zyskiem, firma Schaeffler proponuje pełne wsparcie podczas naprawy. Obejmuje ono:
- zestawy narzędzi specjalnych opracowane przez firmę LuK,
- filmy instruktażowe pokazujące całą procedurę wymiany krok po kroku oraz specjalistyczne broszury techniczne – np. tę oto broszurę zawierającą całą procedurę montażu modułu sprzęgła do 7-biegowej skrzyni biegów 0AM (VW),
- zestawy naprawcze zawierające wszystkie elementy niezbędne podczas montażu,
- możliwość korzystania z portalu REPXPERT stanowiący darmową bazę wiedzy dla mechaników.
Dzięki takiemu wsparciu:
- koszt dla klienta końcowego jest niższy,
- warsztat nie musi korzystać z zewnętrznych usług, co przyspiesza całą naprawę,
- dochód warsztatu zwiększa się o wartość dodatkowej usługi wykonanej we własnym zakresie,
- warsztat staje się jednym ze „specjalistycznych” serwisów, które wykonują ten rodzaj usług.
A tak to wygląda, szacunkowo, od strony ekonomicznej:
Zakupu narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia wymiany sprzęgieł podwójnych można dokonać na dwa sposoby:
- w sklepie bonusowym REPXPERT za punkty,
- za pośrednictwem swojego dostawcy części zamiennych.
A gdzie jest sprzęt do ustawienia wysprzęglika???