Konkurs Nissens rozstrzygnięty

24 maj 2018

Przed tygodniem ogłosiliśmy konkurs, w którym nagrodami były trzy koszulki sportowe Nike, ufundowane przez firmę Nissens i z logiem tej firmy na rękawie. Były to profesjonalne koszulki piłkarskie 2018 Poland Stadium Home – wykonane z przewiewnego materiału odprowadzającego wilgoć, który zapewnia chłód, suchość i wygodę na boisku oraz poza nim.

Pora już na rozwiązanie konkursu i ogłoszenie listy osób, do których koszulki te trafią. Zacznijmy od przypomnienia listy pytań i podania właściwych odpowiedzi:

 1. Nowy czynnik chłodniczy 1234yf został wybrany, jako następca czynnika R134a w samochodowych układach klimatyzacji (w większości modeli), głównie z uwagi na jego niski współczynnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Jaką wartością współczynnika GWP charakteryzuje się czynnik R134a, a jaką nowy czynnik 1234yf?
  Odpowiedź: GWP dla R134a = 1430, GWP dla 123yf = 4.

 2. Wszystkie sprężarki klimatyzacji Nissens są sprężarkami fabrycznie nowymi i napełnione są właściwym typem i ilością oleju. Proszę podać, jakim typem oleju zalane są sprężarki klimatyzacji Nissens?
  Odpowiedź: Wszystkie sprężarki Nissens zalane są olejem typu PAG. Rozróżniamy 3 lepkości: 46 / 100 / 150.

 3. Jednym z częstych błędów serwisowania klimatyzacji jest mieszanie różnych typów olejów. Jakie są negatywne skutki takiego działania, proszę podać min. 1 przykład.
  Odpowiedź:
  •  Przy połączeniu olejów o różnych lepkościach następuje zmiana lepkości oleju w stosunku do tej, którą przyjęto przy projektowaniu sprężarki. Tym samym zmienione zostają parametry smarowania i płynności oleju wypełniającego sprężarkę w stosunku do zalecanych;
  •  Połączenie oleju typu PAG z olejem uniwersalnym PAO powoduje po pewnym czasie ich rozwarstwienie, gdyż nie mieszają się one ze sobą, nie tworzą jednorodnej mieszaniny. Dochodzi również do zmiany lepkości i gęstości, a przez to także do zmiany parametrów smarowania;
  •  Występują przytarcia elementów sprężarki, zatarcia sprężarek, poślizg i zrywanie sprzęgieł sprężarek.

 4. W przypadku zatarcia sprężarki klimatyzacji konieczne jest przeprowadzenie płukania układu klimatyzacji przed zamontowaniem nowej sprężarki. Dlaczego należy płukać układ AC?
  Odpowiedź: Płukanie ma za zadanie usunięcie z układu zanieczyszczeń stałych i resztek starego oleju.

 5. Na bazie katalogu online Nissens nissens.com.pl/katalog proszę podać, jakim typem i jaką ilością oleju zalana jest sprężarka Nissens ref. 890637 (VW Touareg (02-) oraz VW Transporter T5 (03-)).
  Odpowiedź: Typ oleju = PAG 46, ilość 150 ml.

 6. Jedną z częstych przyczyn niepoprawnej pracy lub awarii układu klimatyzacji jest występowanie w nim wilgoci. Proszę podać min. 2 przyczyny, dlaczego dochodzi do zawilgocenia układu AC?
  Odpowiedź:
  •  Niepoprawnie lub za krótko wykonana próżnia;
  •  Niepoprawnie wypłukany układ A/C, pozostałości środków płuczących w układzie;
  •  Zawilgocony czynnik chłodniczy – np. przez brak wymiany filtrów osuszających w stacji AC;
  •  Dostanie się wody do układu – samochody powypadkowe, brak płukania układu przed jego napełnieniem;
  •  Brak okresowej wymiany filtra-osuszacza.

Zgodnie z zapowiedzią konkursowe nagrody otrzymują osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi , a ich emaile dotarły do nas jako 10, 20 i 40 w kolejności. Osobami tymi są: 10. Marcin Solarczyk, 20. Kazimierz Kalita, 40. Robert Rydygier.

Gratulujemy!

Do nagrodzonych zwrócimy się teraz z prośbą o adres, a następnie koszulki w wybranym rozmiarze wyślemy pocztą.

Zostaw Komentarz