Lampy dla profesjonalistów

24 paź 2016

osram-2
Wszystkie lampy z rodziny LEDinspect firmy OSRAM projektowane były z myślą o wykorzystaniu w warsztatach samochodowych. Jednak niektóre nadają się do tego szczególnie.

LEDinspect  to rodzina przenośnych lamp doświetlających firmy OSRAM, które projektowano przede wszystkim z myślą o warsztatach samochodowych. Wskazuje na to choćby fakt, że wszystkie one odporne są na działanie produktów ropopochodnych. Ich producent podaje także, że każdą można pewnie chwycić, nawet gdy dłonie ubrudzone są smarem czy olejem, czyli w sytuacjach typowych podczas naprawy samochodów. Każda z tych lamp wyposażona została ponadto w silny magnes, umożliwiający jej przytwierdzenie, nawet do góry nogami, do elementów wykonanych ze stali, a głównie z takich właśnie zbudowane są samochody. Wyjątkiem jest tu lampa Bonnet 1400, ma ona za to specjalne, teleskopowo wysuwane uchwyty, służące do zamocowania jej pod otwartą pokrywą komory silnikowej. Wszystkie bez wyjątku są natomiast wyposażone w haczyki (na ogół rozkładane)  pozwalające zaczepić lampę o jakiś element pojazdu, tak by możliwie najlepiej oświetlała pole pracy.

Na całą rodzinę składa się kilka lamp różniących się wielkością, kształtem, liczbą i mocą zastosowanych w nich diod oraz innymi technicznymi szczegółami. O głównych ich cechach przeczytać można w tekście „Czym sobie świecić”, jednak wspomnieć trzeba o jeszcze jednej, a mianowicie o rozkładzie strumienia światła emitowanego przez te lampy. Ma on wszak wpływ na komfort korzystania z lampy przy różnego rodzaju pracach.

Prościutki test polegający na postawieniu po kolei czterech lamp przed ścianą wskazuje, że rozkład ten może być dwojakiego rodzaju. Albo lampa daje, niczym latarka, stosunkowo niedużą plamę mocnego światła w środku, a wokół niej jest ono wyraźnie słabsze, albo intensywne światło jest równomiernie rozproszone na znacznej powierzchni. Gdy trzeba czemuś się dokładnie przyjrzeć lub gdy prace koncentrują się na bardzo niewielkim obszarze, korzystniejsze wydaje się być światło bardziej skupione. Gorzej się ono sprawdza, jeśli raz trzeba coś zrobić w jednym miejscu, a za chwile gdzieś obok. Trzeba bowiem wówczas lampę nieustannie przestawiać, by mieć stale dobre oświetlenie. Przy lampach o rozproszonym świetle manewry takie będą dużo rzadsze, a więc prace naprawcze przebiegać będą sprawniej.

Tak się jednocześnie składa, że z czterech pokazywanych tu lamp światło rozproszone dają lampy, które wyposażone zostały we wskaźnik stanu  naładowania baterii. Ponadto udzielana jest na nie dłuższa, bo 3-letnia gwarancja. Można więc sądzić, że to szczególnie te lampy OSRAM zaleca do profesjonalnych zastosowań i to dlatego przy ich nazwie umieszczany bywa dopisek PRO.

osram-1

Zostaw Komentarz