Lżejsze tarcze, bo z żeliwa i stali

17 wrz 2013

Firmom Brembo i Daimler AG udało się opracować tarcze hamulcowe, które są o 10-15% lżejsze od dotychczas powszechnie stosowanych.

Stworzone we współpracy firmBrembo oraz Daimler AG tarcze hamulcowe to, zdaniem ich twórców, produkt absolutnie nowatorski. Udało się bowiem skonstruować i wyprodukować tarcze, które od innych, również metalowych, są lżejsze o 10-15%. Kluczem do osiągnięcia takiego wyniku było wykonanie tarczy z dwóch różnychmateriałów, a mianowicie żeliwa i stali.

I tak ze stali powstaje środkowa część tarczy (tzw. dzwon), dzięki czemu jej grubość w tym miejscu wynosi zaledwie 2,5 mm. Dla porównania środek tarcz tradycyjnych, odlewanych w całości z żeliwa, ma zbliżone parametry wytrzymałościowe przy grubości ścianki wynoszącej 7,5 – 9 mm.

Stosując stal można zatem osiągnąć istotne zmniejszenie ciężaru całej tarczy, tym większe im większa jest jej środkowa część. Lżejsze tarcze oznaczają zaś mniejsze masy nieresorowane, co odbija się na komforcie jazdy, a także poprawę dynamiki pojazdu z uwagi na mniejszy moment bezwładności tarcz. Mniejsza masa tarcz przyczynia się ponadto do redukcji zużycia paliwa, a tym samym ograniczenia negatywnego wpływu pojazdu na środowisko, co od dłuższego już czasu jest priorytetem przy projektowaniu samochodów.

Wkładem Brembo przy opracowywaniu nowych tarcz było m.in. zaprojektowanie „uzębienia” na dzwonie tarczy nadającego mu odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Brembo jest też rzecz jasna producentem tarcz, przy czym są one pierwszym produktem tej firmy wytwarzanym jednocześnie na całym świecie – w zakładach w Europie, w Chinach i w Ameryce.

 

Zostaw Komentarz